Miksi

miksi uutta 4x4 dieseli Octaviaa onmiltein mahdoton saada koeajettavaksi. Se olis vahva ehdokas seiraavaksi autoksi, mutta en viitsisi hankkia sikaa säkissä. Haluaisin tehdävalinna Octavian ja Golfin välillä, muttakumpaakaan ei tunnu saavan koeajoon. Golfiin sais isomman koneen melkein samaan hintaan 96 kw, tietääkö kukaan mitenkä Ovtavian diesel 81 kw jaksaa kiskoa isompaa koria?
4607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulla on 81kw Combi ja hyvin menee. Ei kai sitä tehoa ikinä liikaa ole, mutta ihan mukava noillakin tehoilla on kiihdytellä ja ohitella. Tai loppupeleissä kai se on se 235nm vääntö joka tekee menosta mukavan.

4x4 tietysti verottaa osansa tuosta tehosta.

Äänestä

tiedustelin Porista samaa asiaa ja kertoivet että Turun Rinta-Joupilla on ko. auto koeajettavana...
eli suunta sinne!!

Äänestä

Sain kolme viikkoa sitten 4x4 Tdi PD:n. Olin koeajanut bensiiniversion ja kun tiesin powerdieselmoottorin ja Vag:n kuusilovisen hyväksi niin mikä ettei. Silti auto yllätti positiivisesti ajettavuudellaan. Autossa ei siis ole 81 kw Tdi vaan 74 kw PD. Alkuajan PD 115 hv Golffi oli hiukan tempukas kaupungissa, koska se sammuili helposti. PD Taavi lähtee liikkeelle vähintään yhtä sitkeästi kuin edellinen 66 kw:n Octaavi. Voin kommentoida autoni ominaisuuksia enemmänkin mikäli aihetta ilmenee.

Äänestä
  • Moi,

    minä sain kyllä 4wd Octavian koeajoon sillä PW dieselillä ja hyvältä auto kyllä vaikutti, varsinkin kun vertas nykyiseen Suzuki Baleno 4wd:hen jossa on ompelukoneen moottori (1.6). Octavian sitkeys oli mahtavaa. Sitten koeajoin vielä Golf 4motion Variantin ja oli myyty. Tunne 96kw Golfia ajettaessa vei vielä voiton Octaviasta. Autothan on suunilleen samanhintaisia Ocatavia tiloiltaa isompi mutta se Golfin moottori vääntöä 310 nm jne. on jotain sellaista mitä en ole muissa autoissa kokenut. Octaviassa olisi ilmastointi kuulunut vakiovausteena Golfissa sen joutu ottamaan lisänä. Toivottavasti täyttää odotukset kun elokuussa saan sen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Autoa hankkimassa kirjoitti:

miksi uutta 4x4 dieseli Octaviaa onmiltein mahdoton saada koeajettavaksi. Se olis vahva ehdokas seiraavaksi autoksi, mutta en viitsisi hankkia sikaa säkissä. Haluaisin tehdävalinna Octavian ja Golfin välillä, muttakumpaakaan ei tunnu saavan koeajoon. Golfiin sais isomman koneen melkein samaan hintaan 96 kw, tietääkö kukaan mitenkä Ovtavian diesel 81 kw jaksaa kiskoa isompaa koria?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu