Minne tehdään valitus

poika pienestä asti ollut sairaalloinen,oksentelua, ripulia,lääkäri totesi pojalla olevan paha laktoosi.
Nyt aikuisena mennyt huonoon kuntoon,vaikkei maitotuotteita käyttänyt,iho meni jo harmaaksi ja ei jaksanu olla pystyssä, vatsa oireili pahasti.
Nyt sitten epäiltiin keliakiaa ja pistettiin poika kokeisiin tähysykseen,ja otetusta koepalasta selvis että on keliaatikko,ja suolen nukkapinta on jo tuhoutunut josta seuraa maha syöpä.Mitenkäs tälläinen hoitovirhe mihin tekisin valituksen,vaikka myöhässä pahasti onkin,kun terveys on heikko ja ruokavalio on hyvin hankalaa totuttautua myöhemmällä iällä.
3633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Laissa potilaan asemasta ja oikeuksista on säädetty, että jokaisessa terveydenhuollon yksikössä on oltava potilasasiamies, jonka tehtävänä on turvata potilaan oikeuksia.

Lisäksi em. lain mukaan terveyden- ja sairaanhoitoonsa tai siihen liittyvään kohteluunsa tyytymättömällä potilaalla on oikeus tehdä muistutus terveydenhuollon toimintayksikössä terveydenhuollosta vastaavalle johtajalle. Muistutukseen on annettava ratkaisu kohtuullisessa ajassa sen tekemisestä.
Muistutuksen tekeminen ei rajoita potilaan oikeutta kannella hoidostaan tai hoitoon liittyvästä kohtelustaan terveyden- tai sairaanhoitoa valvoville viranomaisille.

Äänestä

tee valitus alueesi lääninhallituksen sosiaali ja terveysosaston terveyspuolen lakimiehelle. löytyy numerotiedustelusta lääninhallituksen nimen alta ellei osu silmään puhelinluettelosta. kirjallinen allekirjoitettu jopa vapaamuotoinen tai heidän lomakkeelleen tehtynä. toinen voisi olla terveydenhuollon oikeusturvakeskus. jos valitat jompaan kumpaan se riittää, he kyllä ohjaavat oikeaan paikkaan valituksen, koska virkamiehelä on siihen velvollisuus. pyydä lääkärissä käydessäsi aina mukaasi sanelu eli epikriisi joko mukaan tai kotiin lähetettynä. kelasta saa jotkun keliaakikot sen pikku taloudellisen tuen, kysythän sitäkin.

Äänestä

..potilasvakuutusta, eli jos kyse on väärästä hoidosta syntyneestä potilasvahingosta. Tuolta löytyy tarkempia tietoja:
http://www.potilasvakuutuskeskus.fi/asp/system/empty.asp?P=304&VID=default&SID=194147805482132&S=0&C=19830

Yleensä se vaan on niin että muuta kautta valittamalla lääkärin virheellisestä toiminnasta on vaikea saada mitään todellista aikaan. Normaalin vahingonkorvauksen edellytyksenä on tahallinen tai selkeä huolimattomuus, ja sitä on vaikea näyttää oikeudessa lääkärin toiminnan osalta, eli siinä menee vain rahaa ja aikaa, ja lääkäri yleensä jää tuomitsematta. Rikosperusteiseen vastuuseen saaminen on lääkärin kohdalla vieläkin hankalampaa, eli silloin melkein pitää lääkärin olla jäänyt kiinni vaikkapa päihtyneenä kohtalokasta leikkausta tekemässä.

Sitten on tietenkin näitä muita menettelyjä, kuten aiemmin mainittu teo, lääninhallitus, tai vaikkapa kyseisen sairaalan vastuunalainen johto, mutta käytännössä ei näiltä nyt yleensä pahoittelevaa kirjettä kummempaa palautetta tule. Joskus tietenkin voidaan viedä lääkärin oikeudet, jos kyse on tarpeeksi törkeästä virheestä tai huolimattomuudesta, tai annetaan virallinen huomautus tai työnantaja antaa sisäisen muistutuksen, mutta luulen ettei noin vanhan asian kohdalla kovinkaan radikaaleihin toimenpiteisiin ryhdytä.

Vähän lisälinkkejä eli teon sivu joka kannattaa lukea:
http://www.teo.fi/uusi/suomi_1.htm

Sieltä näköjään löytyy linkit lääninhallitukseenkin, joten jos se tie kiinnostaa niin siitä vaan noihin päin yhteyttä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoitovirheestä kirjoitti:

poika pienestä asti ollut sairaalloinen,oksentelua, ripulia,lääkäri totesi pojalla olevan paha laktoosi.
Nyt aikuisena mennyt huonoon kuntoon,vaikkei maitotuotteita käyttänyt,iho meni jo harmaaksi ja ei jaksanu olla pystyssä, vatsa oireili pahasti.
Nyt sitten epäiltiin keliakiaa ja pistettiin poika kokeisiin tähysykseen,ja otetusta koepalasta selvis että on keliaatikko,ja suolen nukkapinta on jo tuhoutunut josta seuraa maha syöpä.Mitenkäs tälläinen hoitovirhe mihin tekisin valituksen,vaikka myöhässä pahasti onkin,kun terveys on heikko ja ruokavalio on hyvin hankalaa totuttautua myöhemmällä iällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu