Pitäis mennä todistamaan tässä lähiaikoina niin ei kiinnostais yhtään mennä sinne niin voiko sitä todistaa nimettömänä tai kieltäytyä kokonaan jonkun syyn perusteella?
Todistaminen
Epätietoinen1
2593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
vastaus on ei. Tai ei ihan kategorinen, jos olet jutun asianosaisen aviopuoliso, kihlattu tai lähisukulainen, voit kieltäytyä todistamasta.
Älä liikaa mieti sitä todistamista. Kaikilta se onnistuu. Olet kuitenkin paremmalla puolella kun et ole syytetty.
Siellä ei tarvitse osata mitään. Kunhan olet sovittuna aikana paikalla ja menet sisään kun nimellä kutsuvat. (et siis mene vielä silloin kun juttu huudetaan sisään esim: "syyttäjä vastaan kettunen". Tuolloin menee sisään syytetty, asianomistaja, asianajajat ja yleisö, jos sitä on)
Salissa sitten kysyttäessä kerrot mitä tiedät asiasta. Voivat kysellä joitain yksityiskohtia. Jos muistat niin vastaat ja ellet muista niin sanot ettet muista - helppoa.
Kysyvät lopuksi palkkiovaatimukset. Nehän sinulla on valmiina jo etukäteen paperille laitettuna edestakaiset matkat, päivärahaa, ansuonmenetykset (jos on). Tilinumero, mihin halua palkkion maksettavan. Tuomari kyllä neuvoo.
Se homma varmaan kaikkia alussa hieman jännittää, mutta kaikki siitä selviää. Ihmisten kanssa ollaan tekemisissä ja suomen kielellä.
Kyllä se siitä...
Niin: Tuomari kysyy sukulaisuussuhteesta ja kertoo sen tarvitseeko todistaa. Myöskään itseään vahingoittavaa seikkaa ei tarvitse kertoa.