Öljytyn puutason

Onko mitään konstia, jolla öljytyn puutason saisi lakattua siististi? Taso on lakattu noin vuosi sitten, ja pinta ei ole enää öljymäinen. Onko jotain pesuainetta, jolla puutason pinnan saisi puhdistettua öljystä? Vai auttaako pinnan kevyt hiominen? Onko eri lakkamerkeissä eroa? Lakan tulisi olla kirkas ja mielellään vesiohenteinen ja M1-luokkaa.

Jos lakkaus ei onnistu, niin miten muuten todella hirvittävän hajuisen puuöljyn hajua saisi hälvennettyä? Haisee etenkin näin kuumalla säällä kovasti.
32661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eipä ole, paitsi materiaalin poisto siinä määrin, että saadaan esille puu johon öljy ei ole imeytynyt.

"Taso on lakattu noin vuosi sitten, ja pinta ei ole enää öljymäinen."

Pinta pitäisi aina tarvittaessa uusintakäsitellä. Se on öljytyn pinnan perushoitoa.

"hirvittävän hajuisen puuöljyn hajua saisi hälvennettyä? Haisee etenkin näin kuumalla säällä kovasti."

Mitähän öljyä hommassa on käytetty? On tainnut mennä väärät aineet väärään paikkaan. Tai sitten öljy on uusintakäsittelyn unohtuessa menettänyt suojaavan tehonsa ja tasoon on imeytynyt rasvoja, jotka sitten härskiinnyttyään alkavat "tuoksumaan" epämiellytävästi.

Äänestä
  • Ensimmäisessä öljykäsittelyssä käytettiin varta vasten ostettua öljyä. Jo silloin haju oli etova, mutta luulin, että se hälvenisi ajan kanssa. Haju ei ole härskiintynyttä hajua, vaan sellaista pistävää, yskimään laittavaa, ei ollenkaan allergiahuusholliin sopivaa.

    Äänestä

  • kuin vastaöljyttynä kirjoitti:

    Ensimmäisessä öljykäsittelyssä käytettiin varta vasten ostettua öljyä. Jo silloin haju oli etova, mutta luulin, että se hälvenisi ajan kanssa. Haju ei ole härskiintynyttä hajua, vaan sellaista pistävää, yskimään laittavaa, ei ollenkaan allergiahuusholliin sopivaa.

    Mikähän öljy on kyseessä? Pellava öljyn haju ei ole välttämättä mielyttävä ja pellavaöljy (kylmäpuristettu) kuivuu lisäksi hitaasti, itseasiassa hapettumalla, jota voi kyllä nopeuttaa käyttämällä erilaisia katalyytteja. Mutta pellavaäljyn haju ei ole "pistävä" joten ilmeisesti tavara on jotakin muuta.

    Enpä tuohon osaa oikein muuta sanoa kuin, että yritä poistaa entistä öljyä siklillä ja hiomalla. Voi toki yrittää käyttää lisäksi esim. sitrusohenonetta (joka sekin ärsyttää ihoa ja hengityselimiä mutta häviää melko nopeasti) tms. aineella ja käsittele taso jollakin luonnonmukaisella öljyllä uudestaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lakkaus kirjoitti:

Onko mitään konstia, jolla öljytyn puutason saisi lakattua siististi? Taso on lakattu noin vuosi sitten, ja pinta ei ole enää öljymäinen. Onko jotain pesuainetta, jolla puutason pinnan saisi puhdistettua öljystä? Vai auttaako pinnan kevyt hiominen? Onko eri lakkamerkeissä eroa? Lakan tulisi olla kirkas ja mielellään vesiohenteinen ja M1-luokkaa.

Jos lakkaus ei onnistu, niin miten muuten todella hirvittävän hajuisen puuöljyn hajua saisi hälvennettyä? Haisee etenkin näin kuumalla säällä kovasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu