Mazda6, DSC kysymyksiä.

Uupo

Muutamia kysymyksiä DSC:stä.

1.Mistä saan varmistuksen, että Mazda6 on varmasti varustettu DSC:llä? Autoa käynnistäessä välähtää näyttötaulussa ikoni "auto liukkaalla tiellä" merkitseekö tämä automaattisesti että DSC on silloin varusteena? DSC pois päältä kytkintä ei autossa ole, pitäisikö se olla? Vain TCS kytkin löytyy.

2.Olen kuullut huhuja, että jos nykäisee kässäriä DSC varustetulla autolla talvella, niin DSC menee aivan sekaisin, näyttötaulu täyttyy varoitusvaloista kuin joulukuusi ja pahimmassa tapauksessa pitää koko auton joutuu käynnistää uudestaan. Onko huhulla mitään perää?

3.Kellään kokemuksia mitenkä DSC on käyttäytynyt talvella? Onko auttanut pahassa paikassa tai jne...?

Ps. Edellinen autoni oli "87 Golf ilman mitään hienouksia, joten en paljoa tuosta DSC:stä tiedä, kuulostaa toki hienolta. Auto josta on kyse on Mazda6, 2.3GT, 2005vm.

6

8989

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastausta

      1. Kyllä siinä mazdassasi on Dsc, mazdan lyhenne on juurikin tuo kertomasi TCS, joka pitää sisällään TCS -luistoneston ja DSC -ajovakaudenhallintajärjestelmän.

      2. Taitaa olla "urbaanilegenda" ainakaan mimun mazdani ei ole mennyt sekaisin, tosin alkaa aika hauskasti jarruttelemaan ja estämään luistoa. Eli todella työlästä on saada auto käsijarrulla poikittain, jos TCS on päällä.

      3. Yhden kerran olisin todennäköisesti ajanut loskaisessa mutkassa ulos tieltä, mutta auto alkoi itse jarruttelemaan ja estämään liirtoa, ennenkuin edes tajusin että tulin mutkaan ihan liian lujaa keliin nähden. Eli ainakin minun päivän ko. systeemi pelasti.

      • JoTeT

        Kaikissa kutosissa on ollut DCS vakiona, paitsi 1.8-litraisilla koneilla varustetut. Niitä oli myös ilman. Faceliftissä (05->) on kaikissa malleissa.


      • Uupo
        JoTeT kirjoitti:

        Kaikissa kutosissa on ollut DCS vakiona, paitsi 1.8-litraisilla koneilla varustetut. Niitä oli myös ilman. Faceliftissä (05->) on kaikissa malleissa.

        Kiitos asiallisista vastauksista. :)
        Tämä auttoi jo paljon.

        -Uupo


    • 2343532

      Ei kai DSC (ajonvakaudenhallinta) tarkoita että autossa on sutimisenesto? Omassa -03 kutosessa on DSC mutta ei siinä mitään traction control eli TCS järjestelmää ole.

    • jepjepj

      Liukasteleva autonkuva tulee näytölle kun toiminto on käynnissä.Valmiustilassa se on kun mitään liukastelevaa autoa ei näy.Lumikinoksiin ajettaessa luikasteleva auton kuva tulee näkyviin.Silloin toiminto lopettaa vedon sutivalla pyörällä.Loskassa pakosti hitaasti ajettava tieosuus ,esim. auraamaton mökkitie,tuo esille ongelman.Auto etenee ilman toimintoa paremmin.Eli kun liukastelevan auton kuvan painaa napista jatkuvasti päälle.
      Käsijarru toimii kuin perinteisellä autolla jossa ei ole ko toimintoa.Käsijarru ottaakin taakse..Siis edelleen voi leikkiä kässärikäännöksillä.
      Kyseinen toiminto on turha.Mutta Mazdassa niitä nyt onmuutenkin....D

    • ghrhrhdrsghrd

      Itsekin olen ihmetellyt kuuluuko sutimisenesto DSC ajonvakaudenhallintaan? Liikkeellelähtiessähän kyllä sutii eikä mikään rajoita sitä, mutta esim tänään kun kiihdytin liukkaalla tiellä 3-vaihteella ja ajoin täysin suoraan, kierrosrajoitin meni päälle 3500rpm kohdalla vähän niin kuin sutimisen estämiseksi ja se valo vilkkui missä autonkuva liukkaalla. Olisko niin että toimii vain kovemmalla vauhdilla? Vai pelkästään korkeilla kierroksilla?

      Monessa muussa autossahan sutimisenesto puuttuu peliin jo heti liikeelle lähtiessä 1-vaihteella ja ei anna ollenkaan sutia.

      Itsellä vm2003 Mazda6.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kehu kaivattuasi yhdellä lauseella

      "Hän on todella mielenkiintoinen henkilö. "
      Ikävä
      239
      3951
    2. En uskalla liikkua yöllä yksin ulkona

      Tai lähteä viettämään iltaa, kun kotiinpaluu myöhään ei tunnu hyvältä. Kerroin tuon yhdelle miehelle. Arvaa mitä hän va
      Ikävä
      286
      3109
    3. Päivän persu: Maahanmuuttajat ovat "rupusakkia"

      Voi Petteri parkaa 🤣 "Kansanedustaja Mauri Peltokangas (ps) kutsuu kolmansista maista Suomeen muuttavia ihmisiä rupusa
      Maailman menoa
      557
      2384
    4. Taisit vihdoin ymmärtää

      Kuinka hirviö mun silmissä olet/olette. Antaisitte mun vaan nyt olla, että palaudun tästä edes joskus.
      Ikävä
      15
      2341
    5. Tänään sen huomasin ja se tuntuu

      Vapauttavalta. Saavuttomaton rakkaus on loppunut. En tunne enää kaipuuta enkä rakkautta. Nyt voin alkaa taas elää eikä t
      Ikävä
      151
      1773
    6. Saatat yllättyä mitä mun sisällä.

      Oikeasti on. Luulen että saatat tietää.
      Ikävä
      99
      1359
    7. Onko yhtään

      Ikävä mua.
      Ikävä
      96
      1284
    8. En ymmärrä

      Miksi ikinä olen mitään hyvää tuntenut sinua kohtaan. Koskaan et ole mitään hyvää halunnut mulle.
      Ikävä
      100
      1217
    9. Olipa kiva nähdä pitkästä aikaa

      Joku ihminen vaan kolahtaa! Ei sille voi mitään!
      Tunteet
      11
      1135
    10. Sekopään intensiivinen kaipaus

      Miltä tuntuisi jos joku sekopää kaipaisi sinua? Et haluaisi rohkaista häntä mitenkään, mutta tunnistaisit hänen harhaise
      Ikävä
      118
      1074
    Aihe