Söin vuoden päivät Meliane-ehkäisytabletteja, jotka olen nyt lopettanut. Tarkoitus oli vaihtaa merkkiä, mutta kun koko suhde loppui, jätin ne kokonaan pois. Minulla ei ole koskaan aiemmin ollut mitään iho-ongelmia, mutta näiden pillereiden myötä tuli ja nyt keväällä oikeastaan paheni.
Ongelmana on erityisesti toinen poski, jossa on ikään kuin alue, joka pukkaa koko ajan finnejä ja punottaa. Muuten kasvojen iho on ihan ok kunnossa. Pillereiden lopettamisesta on nyt pari kuukautta, mutta ei se näytä oikein paranevan. Kannattaako siis varata aika vai odotella vielä muutosta?
Hyvää kesää! :)
Ongelmana on erityisesti toinen poski, jossa on ikään kuin alue, joka pukkaa koko ajan finnejä ja punottaa. Muuten kasvojen iho on ihan ok kunnossa. Pillereiden lopettamisesta on nyt pari kuukautta, mutta ei se näytä oikein paranevan. Kannattaako siis varata aika vai odotella vielä muutosta?
Hyvää kesää! :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.sininetsivut.fi/innet/bion/
http://karppaus.info/forum/viewtopic.php?t=27948&sid=c46b185d18686de25c551acffd6fd836
Kärsivällisyyttä. Tuo on normaalia että finnejä pukkaa kun e-pilsut lopettaa. Se johtuu siitä että kun e-pillereiden hormonit ikäänkuin korvasivat sun oman hormonitoiminnan, ja nyt kun kehosi ei enää saa niitä keinotekoisia hormoneja, niin naishormonit sun kehossa eli estrogeeni ja progesteroni määrät laskevat. Ja SIITÄ se akne johtuu. Kun kehosi pikkuhiljaa alkaa taas tuottaa noita omia, luonnollisia naishormoneja, tilanne paranee varmasti.