Sitä miettii aina että kannattaisiko sitä käyttää,itse käyttäisin,mutta sitten syntyy pelko,että joku näkee ja joutuu haukutuksi koulussa,eli se on vaan rohkeudest kiinni,mitä mieltä ite ootta tästä aiheesta?
Polkupyöräkypärän käyttö
FC Snow
3796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on uhkarohkeata olla käyttämättä kypärää. kypärä on erittäin halpa henkivakuutus, sen käyttöä voi verrata turvavyön/pelastusliivin/savunilmaisimen käyttöön. vaikka tarkoitus ei olisikaan kaatua pyörällä/veneillä kännissä/ajaa kolari/tuikata talo tuleen, on tiettyjä varotoimia jotka yksinkertaisesti kannattavat.
itse olen aina pitänyt kypärää vanhasta tottumuksesta. miksi eliminoisin tavaksi kehittynyttä varotoimen joka saattaa jonain päivänä pelastaa minut aivovauriolta?
kypärän käytolle nauraminen on vain merkki kapeakatseisuudesta ja heikosta ymmärryksestä niistä riskeistä joita onnettomuustilanteisiin liittyy. vaikka useimmat pyöräilijät eivät kaadu noin vain, on aina mahdollista että reilua ylinopeutta ajava rattijuoppo (tai vastaava ulkopuolinen tekijä) pääsee yllättämään.
mikä tuohon "kannattaisiko" kohtaan tulee, käytä ihmeessä. mitä sitten jos joku näkee? itse kävin yläasteella vastaavanlaisen ilmiön (ei ehkä yhtä voimakkaana): silloin tällöin joku kysyy minulta miksi. ja itse vastasin joka kerta kysymyksellä "miksi en?"
Alan taas käyttämään kypärää :)
Minä olen kaatunut pyörällä useita, jopa kymmeniä kertoja, koska harrastan polkupyöräilyä.
Kerran, kun kaaduin maastopyörällä, niin lensin ohjaustangon yli 15 metriä kivikkoon ja tietenkin pää edellä, seurauksella, että kasvot ruhjeilla huulet auki jne jne... En ole ikinä käyttäny kypärää enkä aio käyttääkkään.
Kaikessa on omat riskinsä, mutta toki niitä voi välttää...
Tietenkin se on jokaisen oma asia haluaako käyttää kypärää, mutta minä en käytä!