aikomuksena hakea Saksasta MB 230/220 TE vm 1991-1994. Onko näissä saksalaisissa mitään Suomessa tarvittavia talvivarusteita - kuten istuinten, sivupeilien ja takalasin lämmittimiä - vai joutuuko nämä asentamaan itse Suomessa?
Ainakin melko harvassa saksalaisessa myynti-ilmoituksessa (netissä) näitä luetellaan.
Ja paljonkohan lämmityslaiteiden asentaminen tai asennuttaminen tulee maksamaan?
Tietysti sivuvilkut joutuu todennäköisesti myös laittamaan, mutta se ei ole kovin iso asia...
Ainakin melko harvassa saksalaisessa myynti-ilmoituksessa (netissä) näitä luetellaan.
Ja paljonkohan lämmityslaiteiden asentaminen tai asennuttaminen tulee maksamaan?
Tietysti sivuvilkut joutuu todennäköisesti myös laittamaan, mutta se ei ole kovin iso asia...
Vastaukset 5
Vanhimmat
On tosiaan vaikea löytää kaikki talvihebeneet saksan autosta, mutta kyllä 230 TE:ssä melko monessa on nuo mainitsemasi varusteet jo paikallaan. Mitä tarkoitat "lämmityslaitteella"?
Saksan autoista löytyy:
- lampunpesimiä ( on vain harvassa)
- istuinlämmittimiä ( on joka toisessa)
- takalasin huurteen poistoa ( on melkein kaikissa)
- laturi on poikkeuksetta teholtaan suurempi, koska "sähköhärdeleitä" on enemmän jne.
Sivuvilkut on hölmöläisten hommaa ja pelkkää saivartelua. Jossain YK- autoissa ne on hyväksytty ilman, miksei näissä tuontiautoissa.
Ainakaan liikenne turvallisuus ei voi olla kyseessä. Saksassa ovat tulleet hyvin toimeen ilman, mikähän mahtaa siellä olla autotiheys?
Mutta ehkä järki voittaa vielä tässäkin!
lämmittimiä, enkä suinkaan lämmityslaitteita, kuten virheellisesti kirjoitin.
Ainakin Suomen EU-jäsenyydestä alkaen (1995) on katsastusmiehen hyväksyttävä toisessa EU-maassa tyyppihyväksytetty auto. Näin ollen pakollisista katsastusvarusteista ei pitäisi tulla mitään ongelmaa jos ostat hiukan nuorempaa vuosikertaa olevan auton.
Tuossa kollega jo luetteli suurimman osan talvivarusteista. Saksassa myytävät autot ovat yleensä olleet paremmin varusteltuja kuin Suomeen tuodut. Näin mm. sivupeilien lämmitykset ovat yleensä vakiovarusteita. Takalasinlämmitys ollut vakiona jo parikymmentä vuotta. Istuinlämmittimiä tai moottorin lohkolämmitintä ei juuri ole eikä muutakaan roipetta johon Suomessa virta otetaan tolpasta.
Lämmityslaitteen tehossa ei liene eroa vaikka joskus joku onkin väittänyt että Pohjoismaihin myytäviin versioihin asennettaisiin tehokkaampi lämppärin kenno. Tätä en tosin tiedä varmasti, huhupuhetta.
Kyllä Saksasta tuodulla autolla Suomen talvessa pärjää.
Juups perssiinlämppäreitä harvassa, mutta se kenno todellakin on monesti pienempi! Tulee huomaamaan?? Peilin lämmityshän on must juttu, pysyvät kesä sateellakin kuivina eli on hmm...kaikissa?
on näköjään vielä mahdollista saada hyviä ja asiallisia vastauksia tässäkin autofoorumissa!