Olen lähdössä yliopistovaihtoon USA:han. En ole kuitenkaan vieläkään saanut hyväksymiskirjettä, mikä taitaa olla edellytys viisumin saamiselle. Kuinka kauan viisumin saaminen kestää sitten, kun haen sitä? Orientaatioviikko alkaa jo elokuun toisella viikolla, joten tässä alkaa tulla kiire. Pitääkö lentoliput hankkia ennen vai jälkeen viisumin saantia?
Viisumi USA:han
5
3780
Vastaukset
- Vaihto-opiskelija
Sainkin tänään sen kirjeen. Toivon silti vastauksia kysymyksiini.
- Tennesseehen lähtijä
Juurikin USA:n viisumin saaneena voin sanoa, että viisumihaastetteluun täytyy varata aika etukäteen ja vapaita aikoja ei välttämättä ole vapaana vasta kuin kuukauden päähän. Peruutuspaikkoja toki voi saada ja ilmeisesti myös kiireellisiä tapauksia otetaan johonkin väliin. Itse haastattelun jälkeen viisumi myönnetään lähes välittömästi. Itse sain passini viisumin kera takaisin jo seuraavana päivänä haastattelusta. Lentoliput voit hankkia vaikka heti. Ja kannattaakin, jos ei halua maksaa lipuista tähtitieteellisiä summia.
- Vaihto-opiskelija
Kiitos vastauksestasi! Sain ajan haastatteluun kolme viikkoa ennen lähtöä. Hyvä kuitekin tietää, että viisumi tulee niin nopeasti haastattelun jälkeen, joten ei syytä paniikkiin :)
- vaihto-oppilaaksi
Mulla on huomenna viisumihaastattelu, onko tietoa millainen se on tai mitä siellä kysytään? Vähän alkaa jännittää
- Paniiiiiikki jännity
Olet kirjoittanut 2.6 että huomenna haastattelu. Minulla on 2 viikkoa ennen lähtöä haastattelu, ja jännittää ehdinkö saada viisumin ajoissa. Oletko saanut omasi jo? Kauanko siinä meni?
Tiedätkö muuten kuinka pitkäksi aikaa viisumin saa? Onko se vain siihen päivään asti kun koulut loppuu? Saako sen jälkeen jäädä vielä matkustamaan vähäksi aikaa?
Olisin todella kiitollinen jos vastaisit :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi254849- 883734
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483185- 542677
- 2082662
- 522625
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322420- 1532350
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1091575