Odotus ja häät

Minkälaiset häät pitäisitte odotusaikana? Toista ootellaan rv 11 3 ja poika nytte 6kk. Päätettiin aika hiljattain että naimisiin mennään elokuussa eli aikaa järjestelyyn ei paljoo. Halutaan pieni-
muotoiset häät. Olisko siviilivihkiminen paras vaihtoehto ku vatsa kuitenki kasvaa vai vihkiminen esim. jossain juhlapaikassa? Kirkkoa ei enää varmaan saatas varattua eikä välttämättä
halutakaan kirkkohäitä mutta toisaalta pappi voisi vihkiä. Ideoita tai kokemuksia asiasta?
4499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vihkimisen luonnonhelmassa ison koivun juurella...

Äänestä

Meidät vihittiin elokuussa -03.
Esikoinen oli silloin 7kk ja toista odoteltiin rv 16 jotain.
Varattiin kirkko vasta toukokuun lopulla (niinkuin juhlapaikkakin), ja onni oli että saatiin sitten yks vapaa viikonloppu jolloin siis sekä juhlapaikka oli vapaa, että kirkossa vapaa vihkimisaika (toki sen sai helpommin kuin vapaan juhlapaikan).
Meillä järjestelyt jäi viimetippaan, koska alustava suunnitelma oli mennä naimisiin 14.2.04 (kirkko ja juhlapaikka oli jo varattuna).... mutta kuinkas kävikään; kakkosen lasketuksi ajaksi tuli 7.2.04 joten naimisiin menoa piti joko aikaistaa kesään -03 taikka pitää myöhemmin...
Päätettiin mennä naimisiin jo siis ennen kakkosen syntymää.
Meillä tosiaan siis kirkko vihkiminen ja juhlapaikka tässä suht lähellä. Pienimuotoiset häät pidettiin, oli 39 vierasta.

Äänestä

Me olemme menossa naimisiin syyskuun alussa ja me ratkaisimme hääasian seuraavasti: Pidämme pienet häät, joihin kutsumme vaan vanhemmat ja sisarukset. Paikkana vuokraamamme mökki, jonne pappi tulee meidät vihkimään. Olen silloin raskausviikolla 20.

Äänestä

Kiitti paljon...täytyy viä miettiä mikä ois hyvä.
Toi mökkijuttu vaikutti mukavalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiskäläinen kirjoitti:

Minkälaiset häät pitäisitte odotusaikana? Toista ootellaan rv 11 3 ja poika nytte 6kk. Päätettiin aika hiljattain että naimisiin mennään elokuussa eli aikaa järjestelyyn ei paljoo. Halutaan pieni-
muotoiset häät. Olisko siviilivihkiminen paras vaihtoehto ku vatsa kuitenki kasvaa vai vihkiminen esim. jossain juhlapaikassa? Kirkkoa ei enää varmaan saatas varattua eikä välttämättä
halutakaan kirkkohäitä mutta toisaalta pappi voisi vihkiä. Ideoita tai kokemuksia asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu