levää kasveissa

50 l akvaario

mulla on tullut vihreää levää kasveihin, miten se saadaan pois? onko mulla ollut liika valoa tai liian vähän? entä sit ruokinta,ruokin kalojani 1-2 kertaa päivässä. veden vaihdan joka viikko on 50 litran akvaario. haluan pitää puhtaana akvaarion.. mutta mulla on nyt ollut tämä noin 6 kk ja nyt sit alkanut tulla sitä levää kasveihin. jos joku tietää niin auttakaan mua !!!

1

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Kerroppas nyt tarkemmin siitä levästä, tummaa vaaleaa? Pitkä- vai lyhytkarvaista, kelmua kenties? Mihinkä levä on iskeentynyt pahiten?Kuvaile sitä.

      Onko akvaariossasi kasveja? Paljon vaikos vähän, mitä kasveja?
      Lannoitatko niitä ja millä/paljonko?
      Millainen valaisin altaassa on/Paljonko valotehoa? Altaan korkeus?
      Kuinka monta tuntia valot ovat päällä?
      Paistaako altaaseesi aurinko?

      Sitten altaan kokoonpano, eli kaikki kalat määrineen?
      Miltä pH ja kovuus näyttää, entä nitraatti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      145
      4045
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      64
      3720
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3004
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      120
      2601
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      178
      2275
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      32
      1584
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      49
      1457
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1282
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1070
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      1065
    Aihe