Steiner tappaa mielenkiinnon

aegaeghew

Eräällä toisella palstalla steinerkoulun käynyt oppilas kertoo:

Koulua riivaa tietynlainen pakottaminen biodynamiseen touhuun ym. "outoon puunhalailuun".

Juuri nuo aamuisin toteutetut rituaalit, joissa tömisteltiin jalkoja ja hymistiin tuntuivat jo lapsena äärettömän idiooteilta. Toisinaan tuntui, että koko opettajakunta kuului johonkin lahkoon, jossa biodynaaminen viljely, puiden halailu, huilun soitto ja puukynät näyttelivät suurta roolia.

Muistan, kun kerran kolmannella luokalla unohdin penaalini kotiin. Repussani oli vain tavallisia lyijykyniä, joiden käyttö oli ankarasti kielletty. Yritin kuitenkin käyttää lyijäriä ja kun koulun ns. johtava opettaja huomasi tämän, jouduin puhutteluun suljettujen ovien taakse ja sai viivoittimesta sormille.

Mitä tastä kaikesta voi päätellä?
Jos listaisin kaikki kyseisen koulun epäkohdat, joutuisin kirjoittamaan romaanin.

Mikäli olet ponihäntäinen, ekologisesti ajatteleva, viljelyä harrastava, hieman epätasapainoinen ihminen niin pistä ihmeessä lapsesi ko. kouluun!
Se tappaa lapseltasi halun kaikkeen mikä häntä ennen on kiinnostanut.

Yleinen harhaluulo, että ko. koulussa olisi keskimääräistä enemmän ns. taiteellisesti lahjakkaita lapsia, ei pidä paikkaansa. Steiner tappaa mielenkiinnon talossa ja puutarhassa.
Lisäksi ihmisten luulo siitä, että kyseinen koulu olisi jotenkin helppo myös henkisesti sairaille ja vammaisille lapsille, pilaa lopunkin vähän koulun maineesta. Normaalit lapset eivät tahdo edes kehdata sanoa, että käyvät steineria, kun heti luullaan vammaiseksi.

0

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Haluan sinut, kuuletko minua.

        Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
        Ikävä
        101
        1835
      2. Hän on tosi

        hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
        Ikävä
        59
        1190
      3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
        Maailman menoa
        461
        1179
      4. Kuka sitä naista maalittaa

        Täällä oikeasti?
        Ikävä
        170
        1063
      5. Rakastan häntä

        Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
        Ikävä
        58
        841
      6. Anteeksipyynnöstä

        Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
        Ikävä
        132
        837
      7. Naiselle Kuuleppa Tämä

        Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
        Ikävä
        49
        786
      8. Oletko päässyt minusta

        Eteenpäin?
        Ikävä
        84
        773
      9. Ei kukaan ole katsonut

        Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
        Ikävä
        51
        728
      10. Onko mun toinen

        Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
        Ikävä
        57
        691
      Aihe