kodak tiedostokoot

Minulla on Kodak EasyShare CX7300, pokkari jossa pitäisi olla 3,2 megaa paras tallennuslaatu, mutta valikon tähtinä valittavat paras kuvanlaatu tekee vain n.700kilon kuvia. Mistähän tämä johtuu?
1271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Valokuvan kompressointitekniikasta. 700 kB:n kuvat ovat melko voimakkaasti kompressoituja, mutta jos kuvanlaatu on jo asetettu korkeimmalle tasolle, eikä muita asetuksia, esim. pakkausmallille ole, niin siihen on pakko tyytyä.

Oma 3,2 MP kamerani tuottaa kuvauskohteesta riippuen 1,2 MB - 2,9 MB kokoisia kuvia parhaalla laadulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikselit hukassa kirjoitti:

Minulla on Kodak EasyShare CX7300, pokkari jossa pitäisi olla 3,2 megaa paras tallennuslaatu, mutta valikon tähtinä valittavat paras kuvanlaatu tekee vain n.700kilon kuvia. Mistähän tämä johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu