Kuinka alusta alkaen

Jostain luin, että jo heti ovulaation jälkeen on mahdollista alkaa tuntea kropassa, että jotain on tapahtunut, so. että on tullut raskaaksi. Minulla on jo kolme lasta ennestään, mutten silti ole päässyt jyvälle tästä asiasta. Tunsin joka kerralla kuvotusta heti ovulaation jälkeisestä ajasta lähtien, mutta en ole vieläkään varma, oliko se vain psykosomaattista. 1. ja 3. lapsi tärppäsi ensi yrittämällä. Keskimmäistä tehtiin 7kk.

Olenko herkkätuntoinen vai laukkaako mielikuvitukseni vain liikaa?
2412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kaksi edellistä raskautta pahoinvointi tuli ennen kuin menkat ois pitäny alkaa eli silloin kun ei vielä pitäisi mukamas olla viel pahoinvointia...
kolmatta ollaan nyt yritetty ja nyt taas oviksesta n 3 päivää ja KAIKKI voimakkaat hajut tekee pahaa niin että meinaa laatta lentää..
YRITÄN VAIN JARRUTELLA itteeni ja aatella että se on vatsatautia mikä jyllää juuri meidän paikkakunnalla....tosin outoa ettei just muuta ole kuin paha olo. maha ei oo sekaisin eikä okseta....mutta siis joko oon raskaana tai sitten oksutaudissa :-/

Äänestä
  • Mulla on jo jopa 5 päivää oviksesta ja tasainen kuvotus on asettunut mahaan tiukasti! Mietin jo, onko juhannuksena uutisia kerrottavana...kova yritys toppuutella itseään. Ihme taikausko iskee heti päälle: Jos uskon, että tärppäsi, ei taatusti tärpännyt. Ja toisaalta pelottaa sekin vaihtoehto, että tärppäsi: apua, mihin hullutukseen olen taas ryhtymässä! Äitiys ainakin tuntuu olevan ambivalensseja täynnä.

    Lapsi lapselta ihmettelen sitä, miten vähän tietoa lopulta raskaudesta saa ainakin neuvolasta ja netistä ja kirjoistakin täsmätietoa on hirmu hankala kaivella. Olisikohan näin, että jos kuuluttaisi johonkin yhteisöllisempään kansaan, niin taatusti löytyisi joku nainen, joka tietäisi vastauksen tyhmiin kysymyksiin, kuten vaikka tähän kuvotuskysymykseen?!

    Voidaan pahoin ja pidetään peukkuja puolin ja toisin :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pahoinvointia? kirjoitti:

Jostain luin, että jo heti ovulaation jälkeen on mahdollista alkaa tuntea kropassa, että jotain on tapahtunut, so. että on tullut raskaaksi. Minulla on jo kolme lasta ennestään, mutten silti ole päässyt jyvälle tästä asiasta. Tunsin joka kerralla kuvotusta heti ovulaation jälkeisestä ajasta lähtien, mutta en ole vieläkään varma, oliko se vain psykosomaattista. 1. ja 3. lapsi tärppäsi ensi yrittämällä. Keskimmäistä tehtiin 7kk.

Olenko herkkätuntoinen vai laukkaako mielikuvitukseni vain liikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu