Allergiaoireita makeutusaineista

Kesän lapsi

Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia keinotekoisilla makeutusaineilla makeutetuista esim. light-juomista, kun minulla saattaa yhden jopa vain yhdenkin hörpyn jälkeen turvota huulet ja tulee huuliin sellainen kutina/pistely. Samoin tapahtuu jos syö jotain jogurttia missä on keinotekoista makeutusainetta. Varsin pahoja oireita tuli jostain uudesta coca-cola lightista. Haluaisin tietää mikä se niistä makeutusaineista on, kun kaikista ei tule yhtä pahoja oireita. Kävin tavallisissa allergiatesteissä ja sen mukaan olen ainoastaan allerginen formaldehydille. Aika ihmeellinen tulos?!?

2

2103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • E200-203

      light-tuotteissa on lisäaineena usein E202, jolle minä ainakin olen yliherkkä ->lähinnä astmaoireita, vatsa turpoaa, ihottumaa seuraavana päivänä. olisikohan sunkin yliherkkyyden syy?

    • Anonyymi

      itselläni jos juon coca colaa niin tulee jäätävä paskahätä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      108
      5541
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4821
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4762
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2215
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      117
      2051
    6. 107
      1797
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1577
    8. 371
      1318
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1151
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      221
      1123
    Aihe