Mitä eroa on demoneilla ja pahoilla hengillä? Mistä nämä on alun perin ammennettu?
Demonit ja pahat henget
okkabadajuups
6669
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
eli ihmisen mielikuvituksesta.
ei mistään muualta.
Minä ainakin kuvittelisin demonien olevan voimakkaampia kuin pahat henget. Voisi kuvitella, että demonit olisivat vähän kuin pappeja ja pahat henget kirkossa kävijöiden tasolla. Huono vertaus, mutta toivottavasti idea aukeni.
alitajunnan likaviemäreistä ja mielikuvituksesta. Yleensä katoavat psyykelääkityksellä.
Käsittääkseni sana 'demoni' on väännös kreikkalaisesta sanasta DAEMON(?) joka tarkoitti yksinkertaisesti henkeä. Mitä tahansa henkeä.
K-uskon vaikutuksesta ennenpitkää vähän kaikesta tuli pahaa ja saatanallista, ja sitten olikin jo mörköjä joka komerossa ja kaapin takana. Kuitenkin meissä kaikissa asuu henki, ME olemme HENKIÄ - tai sitten henkiä ei ole missään, mikäli materialismi on totuus elämästä.
Demoni ja Paha henki ovat sama asia. Jälkimmäinen ilmaisee kansankielellä saman asian selvemmin, vai voitko kuvitella, että 1800-luvun talonpojat ja emännät olisivat käyttäneet sanaa demoni.
On tärkeää huomata, että demonit asuttavat helvetin etuosaa.