moi kysyisin et miten te saatte kasvit kasvamaan?
mulla ne ei taho kasvaa,mulla ne ovat ruskeat ja rikkinäiset että joudun aina heittää roskiin ne.
olen kyllä laittanut pohjalle ja nestemäistä lannoitetta,ja rautaa pitäs olla tarpeeksi.
akvaario on 50 litran ja mulla on 3 pientä monnia.
sit on miljoonakaloja että niitäkään pohja kaloja ei ole monta,ja akvaario kaupassa sanotiin että ne vaan puhdistaa pohjaa että ne eivät syö kasveja.
mistä tämä sit joutuu?
kasvit kasvamaan ???
2
532
Vastaukset
- scoopy11
Meidänkin akvaariossa on sama ongelma. Mutta meillä miekkakasvit kasvaa hyvin. Ehkä sunkin kannattais yrittää vähän erilaisia kasveja? Meilä jotkut kasvit kasvaa tosi hyvin ja jotkut kuolee heti.
- Ms.x
Joillain kasveilla on erityisvaatimuksia: esim. erityisen paljon valoa tarvitsevia, lämpötilan suhteen tarkempia ja pH-arvon suhteen tarkempia.
Mitä kasveja sulla on ? Mikä lämpötila akvassasi ja pH ? Entä tiedätkö kuinka kovaa vesi on ? Kuinka usein vaihdat vettä ?
Mitä monneja ne on ? Jos on partamonneja, nekin saattaa syödä joitain kasveja. Yhdellä partiksella pitäisi olla muuten tilaa n.100 litraa...
Lannotteista: liikalannoitus on pahaksi, joten annostelu oikein on tärkeää. 50litran akvaariossasi oikea vesimäärä on ehkä n.35litraa(sora, kannot, koristeet vie vesilitroja), joten annostele sen mukaan. Pohjalle laitettavia ravinnetablettejakaan ei mun mielestä kannata laittaa ihan kasvin tyvelle sinne: ainakin huonekasveilla asia on näin, juuret voivat "palaa"voimakkaasta ravintotikusta (korjatkoon joku, jos asia ei ole vesikasvien kohdalla näin).
Samaten jos lurautat suoraan akvaan vahvaa lannoiteliuosta (?), se voi valua suoraan kasvin lehtiin, jolloin ne voi "sulaa"ja siis ruskettua pois. Jokatapauksessa on normaaliakin, että lehtiä tippuu esim.alalehdet valonpuutteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152151Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631455Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061439Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61292Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681265Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001184Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell691099Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311057En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521036Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.301029