tai oikeammin toisin päin.
Tuli mieleeni tässä kuivatellessani sadereissun jälkeen, eräs mökillä sattunut tapahtuma, joka olisi pitänyt saada videolle. Mutta kun ei edes kännyä ollut juuri sillä hetkellä matkassa.
Olin heittänyt koiralle järveen kepinkarahkan, jonka perään Marja ampaisi kuin tykin suusta. Saatuaan kepistä kiinni ja kääntyessään takaisin rantaa kohden, molemmin puolin kaislikoista lähti sorsapesueet liikkeelle.
No, koira katsoi puoleensa ja jatkoi hidastellen uimista, jolloin äitylit pesueista sai häiritsijästä tarpeekseen. Marjaressukka tunsi toisen lintuemon puraisun korvassaan (siitä vouti oikein pari tippaa verta) ja toisen kaakattajan häntäkarvoissaan.
Mutta olisitte nähnyt Marjan uintivauhdin niiden nokkaisujen jälkeen. Se tuli rantaan kuin pikavene, kiersi minut ympäri täysin oikeaoppisesti ja asettui vasemmalle sivulle ja nosti sitten niin pirunmoisen ärhäkän.
Uskalsi sen kuitenkin tehdä vasta minun turvissani, kuivalla maalla.
Tapaus oli huvittava, ja vaikka haukullinen onkin sitä mieltä, että tein taas oikein emämunauksen häiritessäni lintujen pesimärauhaa päästäessäni koiran uimaan ilman remmiä, sanottakoon, että niitä samaisia sorsia ruokitaan päivittäin siinä rannassa. Ja myöskin sekä koira että sorsat ovat jopa uineet kaikessa rauhassa keskenään.
Nyt kuitenkin emosorsat eivät tilanteesta jostain syystä pitäneet alkuunkaan.
No, olihan se kokemus meidän Marjallekin. Enää senjälkeen ei mennyt uimaan jos sorsat olivat paikalla.
Tuli mieleeni tässä kuivatellessani sadereissun jälkeen, eräs mökillä sattunut tapahtuma, joka olisi pitänyt saada videolle. Mutta kun ei edes kännyä ollut juuri sillä hetkellä matkassa.
Olin heittänyt koiralle järveen kepinkarahkan, jonka perään Marja ampaisi kuin tykin suusta. Saatuaan kepistä kiinni ja kääntyessään takaisin rantaa kohden, molemmin puolin kaislikoista lähti sorsapesueet liikkeelle.
No, koira katsoi puoleensa ja jatkoi hidastellen uimista, jolloin äitylit pesueista sai häiritsijästä tarpeekseen. Marjaressukka tunsi toisen lintuemon puraisun korvassaan (siitä vouti oikein pari tippaa verta) ja toisen kaakattajan häntäkarvoissaan.
Mutta olisitte nähnyt Marjan uintivauhdin niiden nokkaisujen jälkeen. Se tuli rantaan kuin pikavene, kiersi minut ympäri täysin oikeaoppisesti ja asettui vasemmalle sivulle ja nosti sitten niin pirunmoisen ärhäkän.
Uskalsi sen kuitenkin tehdä vasta minun turvissani, kuivalla maalla.
Tapaus oli huvittava, ja vaikka haukullinen onkin sitä mieltä, että tein taas oikein emämunauksen häiritessäni lintujen pesimärauhaa päästäessäni koiran uimaan ilman remmiä, sanottakoon, että niitä samaisia sorsia ruokitaan päivittäin siinä rannassa. Ja myöskin sekä koira että sorsat ovat jopa uineet kaikessa rauhassa keskenään.
Nyt kuitenkin emosorsat eivät tilanteesta jostain syystä pitäneet alkuunkaan.
No, olihan se kokemus meidän Marjallekin. Enää senjälkeen ei mennyt uimaan jos sorsat olivat paikalla.
Vastaukset 48
Vanhimmat
mut pyyhkeitä tulee kohta.
se pesimärauha!!!!!!!
ne naarassorsat on muute tosiaan ärhäköitä otuksia :=))
sanoo mitä hyvänsä. Mutta se ei ole mikään ongelma, kuten ei se pesimärauhakaan.
Olen olllut omalla maallani ja koira ei häiritse lintujen pesintää. Päinvastoin, söivät järvessä samoja leivänpalojakin.
riitaa taas.
Tarpeeton henkilökohtainen piikittely olisi kannattanut jättää kirjoittamatta niin sinusta ei tulisi niin negatiivinen kuva.
takaisin nukkumaan, nousisit sitten uudelleen pystyyn mutta sillä oikealla jalallasi. Voisi päivä alkaa paljon paremmin, vesisateesta ja viileestä ilmasta huolimatta.
lainkaan kritiikkiä?
Teksteistäsi saa hyvin negatiivisen kuvan nykyään mikä on valitettavaa.
Mielestäni yleiselle foorumille ei kuulu henkilökohtaisten kaunojen purku ja aikuisen pitäisi se tietää.
Sanoin vain totuuden haukullisen käsitysmaailmasta. Kaikkihan me tiedämme että hän ei suvaitse koirien olevan irti tähän aikaan vuodesta pesimärauhan takia.
Tässä asiassa ei siis ollut pätkääkään negatiivistä, ainoastaan koomisia tapahtumia. Koita sinäkin alkaa ymmärtää sitä.
Minä kestän kritiikkiä kyllä, turhaa niuhoamista en kestä, joten hauskaa päivänjatkoa sinulle.
ainoastaan hänen kimppuunsa?
Viimepäiviltä on löydettävissä lukuisia muidenkin kirjoittamia viestejä joissa kehotetaan koirat pitämään kiinni mutta ne ohitat täysin.
Vihanpitosi on selvästi nähtävissä näin sivullisellekin.
viimepäivien viestejä. Luin ainoastaan tämän yhden sivun, enkä näistäkään kaikkia.
Haukullisen oma aloitus tuli luettua hyvinkin tarkkaan, joten siitä myös se lainaus hänen viesteihinsä.
Vihanpito on en elämää, samoin kuin ilokin. Ne ovat tunteita, joita ihminen kantaa. Sinäkin uskoakseni. Ja sinun vihanpitosi on aivan yhtä selvää kuin omanikin.
Minä en vain pura sitä tuinnetta täysin vieraisiin ja asiaan kuulumattomiin ihmisiin.
Joten, hasta la vista, baby.
Ja viimeisen kerran tänään.
hänen aloituksessaan edes vihjausta pesimäaikaan.
Mielestäni se oli kaunis ja melko surullinen aloitus jonka taustoja en tiedä mutta oletan että joku läheisensä on viimeisellä portilla.
Tuntuu pahalta että et kunnioita edes toisen ihmisen surua vaan väität ihan muuksi aloitustaan.
Oletko hukannut jonnekin empatian vai mistä on kysymys.
Se olikin aloituksessa: "Että pelästyin" ja siitä syystä nyt vastasin sinulle vielä, mutta en enää.
vain hänen viestinsä?
Samassa aloituksessa on muitakin kirjoittajia jotka sanovat että koirat kiinni mutta he siis mielestäsi saavat niin sanoa,vain tämä vihasi kohde ei.
olet täällä kaunojasi purkamassa?
etkö niin itsekin lukenut.
yhden kimppuun hyökkäät.
OLET SINÄ!!!
Samaa pyydän sinulta. Mene siis takaisin nukkumaan ja ota parempi herääminen päivällesi.
Meidän Mirja,,,pystykorva,,,sai selkäänsä kans sorsaemolta.Ny se rähisee kun hullu kaikki linnut.Muistaa varmaa ikänsä.
sorsilta selkäänsä ottaneet naaraspedot.
Mitä jos kirjoitettaisiin kirja??? Olisi varmaan menestys luonnontieteentunnilla.
Kaikki ei ole niin pahaa miltä se näyttää.
kuullu,et noi sorsapentueet jää yleensä siihe kotirantaan?Oli sielä sit koiria tai ei.Ja ne vaatii ruokaa vielä myöhään syksylläkin.
ja nähnytkin. Meillä viime kesänä kaikki sorsat poikasia myöten jäi elokuussa meidän ratavesiin. Ei uhanneet haulikot ja ruokaa riitti.
Olivat siinä myöhään syksyyn saakka ja lähtivät vasta joskus lokakuun loppupuolella. Ja tosi lihavina ja hyväkuntoisina.
mielenkiintone jutska siiheasti, kunnes vedit taas haukullisen mukaan, siin kohen meni maku koko jutust, kun selvis et juttu oliki vaa hatust heitetty, et riitaa haluut vaa haukullisen kaa, toivon ettet viälkää onnistu, niiku et eilenkää yrityksestäs huolimatta
yläkerrassa on?
ainoastaan, Isä-JUMALA!!!
Vaan ilmankos sinua ei ole tänään näkynytkään.
loista sää ny iha rauhas vaa
Vai tuo pahanlaatuinen kateus???
kyllä olen niin helvetin häikäistyny, ja aah niin kateellinenkii viälä. *LOL*
kovat o luulot äijäl ittestääns, mut hyvä nii, toivotaa et se haukulline kuiteskii tulis, sulle päiväs pelastajaks.
minä lähren ny lenkil koirani kaa ja laitan taas koirani remii kii, enkä lähre lintui pelottelee.
Suosittelen, että tutustut keskustelun sääntöihin, ovat kai unohtuneet sinulta.
# Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista
Tottakai metsästäjän mielestä on perseestä jos koiran päästää veteen pulikoimaan. Voivat hautomispuuhat häiriintyä ja aikanaan sitten metsästäjällä ei olekkaan ampumismateriaalia tämän rannan poikueista ja vaikka ei ihan itse niille rannoille tulisikaan, niin onhan se pois samanmielisiltä kolleegoilta.
meilläkin kävi viime kesänä vieraita, jotka sylki suussa odotti tulevaa syksyä. Luulivat pääsevänsä sorsajahtiin.
Vaan ei onnistunutkaan.
Nyt on Suomen Lain mukaan koirien kiinnipitoaika ! Ei ole minkäänlaisen metsästäjän itresseistä kiinni, vaan Suomen Laki näin määrää. Etkö ymmärrä??? - sille en voi mitään !
Tässä Laki suojelee luonnon eläimiä, antamalla niille pesimis- ja pentujenkasvatusrauhan!
Vaikka kuinka oltaisiin ns.omalla rannalla tms. niin pitäis jo aikuisen älli sanoa, ettei mene häiritsemään ns. omassa rannassa poikueitaan kasvattavia esim. vesilintuja, tai mitään muutakaan.
Itsellä ei tulisi mieleenkään uittaa koiraani edes omalla rannalla, jos tiedän, että rannalla on pesueita kasvamassa. - En ole metsästäjä, vain koiranomistaja sekä luontoa kunnioittava veronmaksaja.
Raivotauti on erittäin vakava sairaus ja pahenpi jopa sorsapoikueille kuin irtiolevat koirat.
Olen aivan samaamieltä kanssasi,
tällä aikuisella miehellä tuntuu olevan nuo huvitukset vähissä, niin pitää huvittaa itseään luonnoneläimiä kiusaten, ja tuota sadistista hauskaa oli sitten riittämiin, piti oikeen tämä ilonsa täällä kuuluttaa.
en voi ymmärtää miten pistät luonnon eläimiä halvalla, todella surullista.
Onko se unkaria, ja tarkoittaa: vuokratut laiturit???
Vai romaniaa: vuopuneet latuskat???
Vaiko serbiaa: vuolaat latteudet???
Mahdollisuuksiahan on monia.
Vai onko se eräiden rekattujen salakirjoitusta ja tarkoittaa: vuotaa laaja-alaisesti???
Jopa itseänsä koiraihmiseksi kutsuvalta ja eläinrakkaalta luonnonystävältä.
se olikin voula. Minä stupid!!!
Ei ole minun tekstiäni.
eipähä to kielenkäyttöni häiritse luonnoneläinten
pesintärauhaa.
toisin on sun irtokoiras ja huvittelus
Joten näkemisiin, mikäsittenlienetkään.
Jos muuten tässä ketjussa on koko kirjo suomalaisista naisista, niin oikeassa ovat ulkomaanelävät. Täällä ei ole naisia lainkaan.
Nyt minä painun tutimaan päiväunia. Hauskoja huvitteluhetkiä irtokoirille!!!
sinähän se olet ´oikea ihminen´ arvostelemaan muita. säälittävä sinä olet.
mukavia ´päiväunia´ sinulle, ´ihminen´.
voidaan taas jatkaa miellyttävää keskusteluamme, mikälieoletkin.
koirat aina kiinni ihmisillä edes itsellä, lain sallimaa naamankanto lupaa.
siitä olemme varmaan yhtä mieltä.
En ota kantaa sorsien kanssa pulikoivaan koiraan mutta oletko mielestäsi fiksu kun sivalsit aloituksella toista ihmistä?
Toiseksi täällä oli jonkun aikaa rauhallista kun sua ei näkynyt eli oliko sut bannattu määräajaksi?
Joku kertoi minulle että täällä oli suorastaan unettavaa.
Mene ja tiedä sitten.
että hatami puhuu itekseen?meinaan vaan ku kukaan muu ei taas puhunu mitää!
Etkö näe kun olen puhunut yksikseni jo 50 viestin verran.