Varoitus N95 puhelimen hankkimista suunnitteleville!
Puhelin on TODELLA herkkä kosteudelle. Ostin puhelimen (ei siis liittymäkytky) puolitoista kuukautta takaperin. Maksoin siitä 720 euroa. Puhelin on toiminut kohtuullisen hyvin ja olen ollut siihen melko tyytyväinen. Sitten eräänä päivänä erehdyin vastaamaan puhelimeen lenkillä oltuani. Puhelun jälkeen puhelimen näyttö meni pimeäksi vaikka puhelin edelleen toimi. Kun akun irroittaminen ja uuelleen käynnistäminen ei auttanut, vein puhelimen hieman pettyneenä Nokian huoltoon.
Ihmetystä herätti jo se, että jouduin ostamaan huollon ajaksi uuden puhelimen sillä huollosta ei annettu mitään puhelinta lainaksi vaikka pyysin.
Tänään sain soiton huollosta, josta kerrottiin, että takuu ei kata puhelimen vaurioita. Puhelimessa on todettu kosteusvaurio ja hinta korjaukselle on 170 euroa.
Varsin erikoista että puhelimeen tarjotaan Nokiankin sivulla mm. Sports Tracker -nimistä ohjelmaa jossa ideana on pitää puhelin lenkillä mukana jos se ei kestä edes sitä että puhelinta käyttää silloin kun korva on hieman hikinen.
Muuten N95 on mainio laite mutta sen surkea toimintavarmuus ja vielä surkeampi Nokian takuutoiminta huomioiden suosittelen lämpimästi jättämään laitteen kaupan hyllylle.
Puhelin on TODELLA herkkä kosteudelle. Ostin puhelimen (ei siis liittymäkytky) puolitoista kuukautta takaperin. Maksoin siitä 720 euroa. Puhelin on toiminut kohtuullisen hyvin ja olen ollut siihen melko tyytyväinen. Sitten eräänä päivänä erehdyin vastaamaan puhelimeen lenkillä oltuani. Puhelun jälkeen puhelimen näyttö meni pimeäksi vaikka puhelin edelleen toimi. Kun akun irroittaminen ja uuelleen käynnistäminen ei auttanut, vein puhelimen hieman pettyneenä Nokian huoltoon.
Ihmetystä herätti jo se, että jouduin ostamaan huollon ajaksi uuden puhelimen sillä huollosta ei annettu mitään puhelinta lainaksi vaikka pyysin.
Tänään sain soiton huollosta, josta kerrottiin, että takuu ei kata puhelimen vaurioita. Puhelimessa on todettu kosteusvaurio ja hinta korjaukselle on 170 euroa.
Varsin erikoista että puhelimeen tarjotaan Nokiankin sivulla mm. Sports Tracker -nimistä ohjelmaa jossa ideana on pitää puhelin lenkillä mukana jos se ei kestä edes sitä että puhelinta käyttää silloin kun korva on hieman hikinen.
Muuten N95 on mainio laite mutta sen surkea toimintavarmuus ja vielä surkeampi Nokian takuutoiminta huomioiden suosittelen lämpimästi jättämään laitteen kaupan hyllylle.
Vastaukset 23
Vanhimmat
tarviipa olla jatkossa varovaisempi... olen monesti soittanut omalla n95:lla suoraan suihkusta tultuani... en soita kyl enään...
aina väittävät niin ettei tarvitse takuuseen laittaa.ainoa mitä voi tehdä jos todella 100%varma ettei ikinä ole kostunut edes pakkasilla kondensio niin kannattaa lähettää vtt:lle tutkimuksiin.jos saatas kerran kiinni nokian huolto väärästä diagnoosista niin takuutkin paranisi.
Miten ihmeessä ne voi tehdä tätä? Jäi tuo N95 ihan varmasi viimeiseksi Nokian puhelimeksi tässä talossa ja meidän firmassa.
Sain uuden yhteydenoton huollosta jossa todettiin että huollon esimies (joka on kuulemma ainoa joka voi asiassa vielä jotain muuta päättää) on tavoitettavissa vasta perjantaina. Ihan käsittämätöntä että kun olet kerran maksanut tuotteen, potkitaan tällätavoin hampaisiin maksavaa asiakasta.
Tästä lähtee kyllä noottia kuluttaja-asiamiehelle ja yleisöosastoille.
Ei kai nää N-ja E-sarjojen kapulat yleensäkään sen kummemmin ole kosteussuojattuja ? Luulisi että tästä olisi enemmänkin jo kuultu,jos nää niin herkkiä olisivat...
Mitä olen muita nettikeskusteluja lueskellut niin N95 näyttöjä on pimentynyt muillakin. Siitä on kuitenkin jo kuukauden verran kun luin aiheesta eikä se sillon ollut itselle ajankohtaista niin en muista mikä niissä oli ollut syynä.
Tokihan minä toivoisin että kyseessä ei olisi laajempi ongelma. Juju on kuitenkin siinä, että jos ilmiö on yleisempi niin se on aika moinen henkilökohtaisen talouden riski ostaa tuo laite kun takuu ei kuitenkaan näyttäisi toimivan.
Kuluttaja-asiamiehelle lähti aiheesta jo postia.
Minulla on N95. Seuraan myös aktiivisesti keskusteluja eri foorumeilla erilaisista ongelmista ja käyttökokemuksista eri puhelinmalleilla. Alkuun N95 oli monelle suuri pettymys, äänet ovat vaimenneet ja alkuun rutisseet ovat OPPINEET käyttämään laitetta ja yleensä pitävät siitä nykyisin.
Tuo sinun "hikinen" korvasi ja puhelimen takuu...
Puhelintahan ei ole tehty eikä edes yritetty tehdä vesitiiviiksi. Näin ollen luulisi normaalin terveen järjen ymmärtävän, ettet aseta elektronista laitetta kosteaan paikkaan kuten nyt laitoit sen "hikiseen" korvaasi ja ilmeisesti kosteutta valuvaan tukkaasi. Vielä kun laitteessa kulkee sähkövirtoja, on enemmän kuin todennäköistä, että laite saattaa rikkoutua.
Mitä tulee takuun piiriin kuuluvaan korjaukseen, kehottaisin tutustumaan Nokian takuuehtoihin...
Itselläni on/on ollut monen monta nokiaa ja takuukorjaukset ovat toimineet esimerkillisesti. Normaalit viat on korjattu mukisematta. Vain yhtä korjausta ei korjattu takuuseen, puhelimeni putosi rintataskusta kosteaan paikkaan - nimittäin vessanpönttöön...
koskisi kaikkia isoja aktiivi-TFT-näyttöjä,ehkä passiivisenpiakin ;D Myynnissähän on erikseen KOSTEUDENKESTÄVIÄ malleja,joita jotkut ovat erehtyneet luulemaan vedenpitäviksi !!! Tästäkin on ollut keskustelua...
Itse olen edelleen sitä mieltä että puhelin on todella typerästi suunniteltu jos hiestä kostea korve sen särkee. Mitä maksaa massatuotannossa yksi kumitiiviste joka estäisi moisen? Jonkun murto-osan sentistä?
Jos niin pieni määrä kosteutta rikkoo laitteen niin miten laite tulee toimimaan esimerkiksi sellaisen ulkomaanmatkan jälkeen joka kohdistuu maahan, jossa ilmankosteus on vaikka pari viikkoa tosi korkea? Ilmeisesti sekin menee takuun ulkopuolelle sillä onhan kyseessä kosteusvaurio. Tai entäs jos hikoilet terassilla ja puhelin on paidan/housujen taskussa ja taas se joutuu kosketuksiin hikipisaran kanssa? Niin, kosteusvaurio selvästi. Esimerkkejä voi keksiä lisää. Sitten vaan miettimään että mitä sillä N95:llä oikein uskaltaa enää tehdä. Noh, ainakin sitä voi käsitellä kuivin käsin sisätiloissa. Jipii.
Ei tuo N95 itsellenikään ole ensimmäinen puhelin. Ensimmäinen oli Motorolan microtac classik joskus olisikohan ollut vuonna 1994. Sen jälkeen on ollut monenmoista laitetta eri valmistajilta mutta yksikään ei ole hajonnut noin pienestä. Ja kun vikaa on tullut takuuaikana, on se korjattu ja korjaamisen ajaksi annettu lainalaite. Ainoa korjaus jonka olen joutunut aikaisemmin maksamaan oli sattumoisin eräs toinen nokian malli, josta niin ikään hajosi näyttö. Silloin sain sentään lainapuhelimen huollon ajaksi.
Itsellä samoja kokemuksia useammastakin nokian puhelimesta. Kummallista vain tuo usein vastaan tuleva "kosteusvaurio" kännyissä jotka eivät koskaan edes olleet firman ulkopuolella!
Perseestä koko nokia ja sen puhelimet! Meille tai tuttavilleni ei ainakaan tule enää yhtään kyseisen kiinalais/jenkkifirman paskaa!
Ostelemaan Samsungia: 1000 ja 1 vikaa
Sony-Erkki- jälkeenjäänyt kehityksessä, huolto siis täysin persiistä
YM YM YM... Siitä sitten parempaa valkkaamaan ;)
""kosteusvaurio" kännyissä jotka eivät koskaan edes olleet firman ulkopuolella!"
Aika "kuiva" firma jos ei talosta kosteutta löydy. Teillä mennään kahvillekkin ulos?
Itse ajattelin ostamaan tuota paskaa N95 korvaamaan mahdollisesti HTC:n mallin, jossa myös on integroitu GPS-vastaanotin. Benefonin uudesta GPS-puhelimesta en pitänyt vaikka ESC oli silloin vuonna 2000 tosi kova laite ja palveli hyvin.
Onko kellään kokemuksia HTC:n takuupalvelusta tai yleensä laitteen kestävyydestä? Laitteen pitäisi kestää hikisen korvan kosketus lenkin jälkeen.
Täytyyhän sen olla hyvä kun Omena ei koskaan ole tehnyt yhtään virhettä...
kuin normaalikansalainen, jos korvastasi tirisee nestetttä puhelimeen asti.
Se nyt on nomraalia että lenkillä tulee hiki. Voi tietysti olla ihan uusi tieto playstationilla ja mäkkäriruualla kasvaneille mutta näin se menee.
Se taas ei ole normaalia että puhelin ei kestä tuollaista pientä kosteutta.
Sekään ei ole normaalia että valmistaja ei ota mitään vastuuta tuotteestaan ja kohtelee asiakasta kuin vihollista.
Olen käyttänyt N95 jo pitkän aikaa täysin surutta (firman puhelin) ilman pienintäkään kosteusongelmaa. Puhelin on ollut taskussa lenkillä kovassa vesisateessa, taskussa moottorisahalla metsätöitä tehtäessä, penkillä pölisevän hiekka jalkapallokentän reunalla, olen pitänyt sitä suihkuhuoneessa ja vastannut märillä käsillä yms. Ei mitään ongelmia, päin vastoin olen ihmetellyt miten hyvin kestää, esim. pölyä ei ole mennyt ruudun sisään yhtään ja näyttö yleensäkin kestää tosi hyvin, vain pieniä naarmuja on tullut. Tuosta murheestasi kuinka kestää kostammissa maissa en olisi kovin huolissani. Jotta sähkölaitteet saa CE hyväksynnän on niitten täytettävä tietyt raja-arvot mm. ilmankosteuden suhteen.
Kiva kuulla että jollain N95 kestää. Ehkä on mahollista että omani on ollut huono yksilö. Se ei kuitenkaan mielestäni oikeuta Nokiaa sanomaan että takuu ei korvaa laitetta.
Viimeksi keskustelin tilanteesta paikallisen huollon esimiehen kanssa. Hänen linja oli alaisensa tavoin, että takuu ei korjaa. Hänen puheissaan muuttui aikaisempaan tilanteeseen vielä se, että nyt puhelimeni oli yht'äkkiä kärsinyt mittavia kosteusvaurioita. Lisäksi hän ilmoitti, että vaikka maksaisin puhelimen huollon itse, ei puolitoista kuukautta vanhalla puhelimellani olisi jatkossa lainkaan takuuta.
Odotan edelleen kuluttaja-asiamiehen kannanottoa asiaan. Lisäksi aion reklamoida kirjallisesti paitsi puhelimen laadusta, myös huollon henkilökunnan surkeasta asenteesta. Sen yksityiskohtiin en tässä viitsi edes lähteä.
Suomessa ei varmasti yksikään huolto uskalla asiakkaalle valehdella, että puhelin olisi saanut kosteutta, jos näin ei oikeasti ole.
Ei ole pitkä aika, kun telkusta tuli joku ohjelma, missä oli asiaa jostain kuluttaja-asiamiehestä, kuka sanoi, että ihan jokainen puhelin, mikä oli huollossa tuomittu kosteusvaurioiseksi, oli sitä myös oikeasti. Ikinä ei ollut ollut väärä tuomio.
Ei ne puhelimet kestä kosteutta. Suihkun jälkeen ei kannata luuriin puhua. Niitä ei ole tehty sitä varten.
...HANDSFREE:tä vastaisuudessa...
Sama vika täällä. Ei oo edes märällä korvalla tai kädellä vastailtu saati sateessa puhuttu, vaan puhuttu ihan normaalisti. Kaksi viikkoa ehti puhelin toimi, kunnes oli yön aikana näyttö pimentynyt.
Huollossa sanottiin, että kosteusvaurio. Voi ehkä ollakin, mutta jos puhelin helvetti maksaa 700€ - 900€, ostopaikasta riippuen, luulisi sen kestävän normaalia käyttöä!
Eipä korvannut takuu tässäkään tapauksessa. 20 minuutin keskustelun jälkeen Nokian asiakastuki ohjasi reklamaatiopisteeseen, johon sai jonottaa puolituntia.
Täytyy ottaa kuluttaja-asiamieheen yhteyttä, koska puhelimessa on selvä laatuvika, jolloin Nokian tulisi olla korvausvelvollinen. Ongelma on sen verran yleinen. Kotivakuutuksestakin sanottiin, että on aika monta korvauskyselyä tullut juuri samasta viasta juuri N95:n osalta.
Ota yhteyttä nykyisin Kuluttajariitalautakuntaan.
Kyllä matkapuhelimen pitää kestää tavanomaista käyttöä kuten tuo tilanne varmasi on.
Eri juttu jos puhelin olisi jäänyt sateeseen tai muutoin pudonnut vesilammikkoon.
Eilen otin n95 8gb taskusta mutasilla käsillä, vastasin puheluun.. no sen jälkeen huomasin illalla että vasemman puoleinen valinta näppäin ei toiminut, ja puhelin kulutti akun muutamassa tunnissa tyhjäksi.. Okei, kosteusvauriohan toi on, käsistä meni vettä sisään, ja sinne tuli jonkinlainen kostaus silta, koska nappi paineli itteään itekseen..
Tänäaamuna otin kuoret irti, ja puhalsin hiustenkuivaajalla puhelinta(pieninteho 30cm etäisyys)noin 30min.. ja kappas vaan alko toimimaan, ja akku kestää nyt normaalisti..
Milläs noi kuoret saa auki. Ite räiskötin vahingossa mehua luurin päälle muutaman piskon ja samantien näppäimet ei enää toimi.. kivaa.. olis varmaan kiva yrittää kans kuivattaa puhelinta jotenkin ku takuuseen se tuskin menee... niin ja mulla on se vanhempi N95, eli ei 8Gb. Sori jos on off topiccia
Oma N95:n on kastunut kaksi kertaa läpimäräksi kaatosateessa kun on ollut takin taskussa ja päässy vuotamaan reippaasti vettä taskuun. Ollut kastuneenna yli puoli tuntia ennen kun huomasin että puhelin ui vedessä. Nappasin akun irti ja vein sisälle kuivamaan. Kun aikansa oli pöydällä ollu ja ravistellu vesiä pois, nii eikun käyntiin ja toimi aivan moitteettomasti. Samanlailla kävi toisellakin kertaa ja yhä toimii täydellisesti.