TV on ystäväni

Ne etsivät adiktoituneita tv:n katselijoita. Minä en ainakaan aio osallistua. Minusta ihminen on ulkona maailmasta, jos ei televisiota ja tietokonetta käytä.

Minä haluan tietää kaikenlaista ja tulla viihdytetyksi ja saada näkökulmaa.

Aiotteko osallistua:

http://www.yle.fi/tv1/tiedote_ruudunvangit.php
4360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

oon paljon pitempään ilman telkkaria työmatkoillani.
Tietokoneesta sanoisin että se on kätevä, näin kansakoulu pohjalta kun ponnistelee eteenpäin.
Ilman googlea mä oisin hukassa,nyt kukaan ei tajuu tyhmyyden määrää,kun voi sieltä ammentaa.

Äänestä
  • Meillä on vielä 70-luvun tietokirjat hyllyssä. :D

    Kyllä tottakai googlella - kaikenmoiset hakemistot käyvät painettuina jo vanhoiksi.

    Onkohan puhelinnumerotkin nyt netissä, en ole kokeillut.

    Aikaisemmin puhelinyhtiöt ei niitä halunnut nettiin julkaistaviksi.

    Äänestä

tekee todella hyvää irrottautua tästä kaikesta.
Syksyllä menen taas muutamaksi viikoksi Lappiin.
Kämpässä ei sähköä. Puhelimen lataan autossa.
Yhtään ei kaipaa TV:tä tai nettiä.... Kun sitä ei ole. Radiota on tosi mukava kuunnella. Ja lukea taas uudestaan niitä kämpän kirjahyllyn bestesellereitä. Kummasti rauhoittaa. Toisaalta on taas kaksinverroin mukavampaa palata takaisin
näille äärettömille tiedonlähteille.

Äänestä
  • TV:tä ollenkaan. Viihdyn kirjojen ja lehtien parissa. Ja tietysti ystävien.
    Ystävätkin saavat olla kylässä koko huomion kohteena, eikä televisio vie emännän huomiota, niinkuin monessa perheessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa ja huvia kirjoitti:

Ne etsivät adiktoituneita tv:n katselijoita. Minä en ainakaan aio osallistua. Minusta ihminen on ulkona maailmasta, jos ei televisiota ja tietokonetta käytä.

Minä haluan tietää kaikenlaista ja tulla viihdytetyksi ja saada näkökulmaa.

Aiotteko osallistua:

http://www.yle.fi/tv1/tiedote_ruudunvangit.php

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu