Moi!
Aloin tällaista tiedustelemaan,että tein viime viikolla testin ja näytti plussaa. Ajattelin soittaa neuvolaan vasta ens viikolla ja nyt tuli mieleeni että mitä jos huijaan että en tiedä koska viime menkat ovat olleet, niin pääseekö silloin ylimääräiseen ultraan? Esikoisesta olen päässyt, mutta asuin silloin eri paikkakunnalla ja silloin en oikeasti tiennyt. Voiko neuvola laitaa minut maksulliseen ultraan? Täällä kun ei kuulu muu kuin keskivälin ultra ilmaisena ja haluaisin saada jonkun varmuuden että vauva on todella vatsassa ja kaikki on hyvin, mutta on melko kallista maksaa ultra itse ja kun kuitenkin pitää mennä np-ultraan omalla kustannuksella..
Aloin tällaista tiedustelemaan,että tein viime viikolla testin ja näytti plussaa. Ajattelin soittaa neuvolaan vasta ens viikolla ja nyt tuli mieleeni että mitä jos huijaan että en tiedä koska viime menkat ovat olleet, niin pääseekö silloin ylimääräiseen ultraan? Esikoisesta olen päässyt, mutta asuin silloin eri paikkakunnalla ja silloin en oikeasti tiennyt. Voiko neuvola laitaa minut maksulliseen ultraan? Täällä kun ei kuulu muu kuin keskivälin ultra ilmaisena ja haluaisin saada jonkun varmuuden että vauva on todella vatsassa ja kaikki on hyvin, mutta on melko kallista maksaa ultra itse ja kun kuitenkin pitää mennä np-ultraan omalla kustannuksella..
Vastaukset 21
Vanhimmat
Olin eilen yksityisellä varhaisultrassa (rv7).
Sen omavastuuosuus oli hieman alle 60€ että eipä siitä mitään konkkaa tullu. Siellä näky kuinka yksi pieni sykki kiivaasti, oli todellakin hintansa arvonen reissu. Muuten ois saanu jännittää vielä yli 5 viikkoo..
en tieä millä paikkakunnalla asut,mutta nyt olen aivan tyrmistynyt että maksaako muka np-ultra jossain. Minulle neuvolassa sanottiin että nimenomaan tämä ultra ilmaista kaikkialla... Ja mitä ihmettä ainoastaan yksi ultra sinulla ilmaista??? :O luojan kiitos täällä turussa kaikki noi on ilmaista koska en millään kaikkia pystyis maksaa... voiko oikeest olla noin "huono" raskausajan palvelu?? :O
me asumme tässä turun lähellä ja meidän kunta EI tarjoa tuota palvelua lainkaan, ainoastaan puolenvälin ultran!
Siispä itse tilasin ajan sinne turkuun yksityiselle klinikalle. Hintaa reissulle tulee noin 140 euroa, kun otetaan verikokeet kanssa.
Toisaalta tuo summa on meidän pudjetissa pienen pieni, kun tämä raskaus on tullut maksamaan vuosien hoitojen tuloksena noin 15000 euroa!!!
Tasan ei mene palvelujen "lahjat"... ;)
Tampereella tarjotaan vain yksi ultra.
No, tarttee kai siä Turussa ees JOTAIN hyvää olla..=)
ei ole ilmainen, ainakaan täällä Hämeessä vaan kaikki tai siis molemmat eli np ja rakenne-ultrat maksavat 22€ eli poliklinikka maksun eli täysin ilmaista ei ole. Joissain paikoissa taas on ultra laitteet neuvolassa joten lääkärin tarkastuksien yhteydessä ultrataan aina... Eli paikkakunnissa on eroja mutta kyllä se lapsen saaminen muutenkin maksaa joten jos haluaa ylimääräisessä ultrassa käydä niin toki se maksaa. Hassu ajatus että alkaisi valehtelemaan ja sillä keinoin pääsisi ilmaiseen ultraan... Mitäs jos jossain vaiheessa möläytätkin neuvolassa kuukautistesi alkamisesta jotain, aika noloa eikö?
Täh?!
Asun itse Turussa ja kaikki muut ultrat paitsi varhaisultra ovat ilmaisia. Täällä kaikki äitiyspalvelut ovat ilmaisia tai ainakin mulle on ollut mäntymäessä. Kaupunki maksaa jopa synnyttäjille 3 ensimmäistä päivää sairaalassa.
Mikä ihmeen käytäntö toi on! Tosi törkeetä kun np-ultrassa todetaan paljonkin vakavia asioita kuten lapsen vammaisuus tai tuulimuna.
...mutta mitä tarkoittaa np-ultra?
kiitos ja anteeksi =)
Täällä neuvola tarjoaa kaksi mahdollisuutta ultraan, np ja rakenne. Ne maksavat sen polimaksun verran. Ilmaista ultraa saa vain jos neuvolan lääkäri katsoo
omalla laitteellaan.
niskapoimu-ultra, jossa katsotaan niskaturvotus viikoihin nähden. Jos se on liian suuri, voi olla suurempi mahdollisuus että vaavilla on esim joku kromosomipoikkeavuus..
tosiaankin minulla kaikki turussa ilmaista paitsi juuri se varhaisultra. Miten voi olla mahdollista ettei teän kaikkien kunta anna ilmaiseksi juuri näitä ultria? kysehän on siitä että halutaan jokaisen odottavan käyvän ultrassa katsomassa että kaikki hyvin,joillakin voi olla tiukkaa joten poliklinikka maksu voi estää heidän käymisen ultrissa. Itse olen tyytyväinen juuri turun neuvolapalveluihin ja ultriin,muuten terveydenhuolto ei kamalan hyvää(pitkät odotusajat jne...) Luojan kiitos on ilmaista :)
Joo, itte odotin esikoisen melkein kokonaan Turussa ja juuri Mäntymäen äitiysneuvolassa kävin ja silloin sain kaikki ultrat ilmaisena. Nyt olen muuttanut tähän Turun naapuristoon ja tilanne tuolta kannalta täällä paljon huonompi, ei siis kuulu kuin yksi ultra ja kaikki sairaalapäivät pitää maksaa itse..Mietin vain että olisi mukava saada tietää missä mennään, ettei käy niin kuin eräällä tutulla joka maksoi np-ultran itse ja olikin siellä viikkoa liian aikaisin ja joudtui menemään taas uudelleen ja maksamaan kyseisen ultran kahteen kertaan. Yhden ultran hinaksi tulee noin 90e, niin ei viitsisi turhaan maksaa. Siksi siis suunnittelin huijaamista =), tosin en tiedä kannattaako tuo huijauskaan...pitää katsoa mitä tehdä!
Hyvinkäällä ainakin ultrat maksaa 22eur/kpl, ja niitä saa sairaalassa tuohon hintaan max. 2kpl (vkot 11-12 ja 20).
äläkä käytä verorahoja väärin. Mitä siitä tulis jos kaikki alkais huijaamaan että ei tiedä koska menkat on ollu ja yrittäisivät päästä ultraan vaan koska "ois niin kiva nähdä onko sielä mitään". Muista että me muut maksamme sinun ylimääräisistä ultristasi kuten sinä itsekin maksat, eikä yhteiskunnalla ole varaa huijauksiin. Vaikka yksittäinen huijaus ei paljoa painaisi niin kyse on periaatteesta ja moraalista. Mene yksityiselle vaan ja maksa mitä pyydetään, jos haluat lapsesi nähdä. Ei se lapsi sieltä katoa vaikka et ultraan pääsisikään, ja vaikka katoaisikin niin ei sitä ultra pelasta.
Aina ihmiset ajattelevat vain itseään. Etkö ymmärrä, että sinun "ilmainen" ultrasi tulee meidän muiden maksettavaksi, ts. sinä syöt ruokapöydässämme. Ethän jätä kauppalaskuasikaan seuraavan maksettavaksi??
Anna kun arvaan, et ole maksanut TV-lupaasikaan. Ei ihme että se lupa on niin kallis, kun me kunnolliset kansalaiset maksamme muidenkin maksuja.
Onnellista odotusta kaikesta huolimatta ja vähän enemmän toisten huomioon ottamista.
Vakaasti uskon että olen jo monet kerrat yksityisyrittäjänä maksanut oman ultrani verojen muodossa ja varmasti paljon enemmänkin ja todennäköisesti vielä tulevaisuudessakin tulee moninkertaistettua yhden ultran hinta tälle yhteiskunnalle...Näin ollen sinä voit mennä turvallisin mielin illalla nukkumaan sen enempää tällä asialla päätäsi vaivaamatta, en ole enkä tule syömään sinun leipääsi vaikka ultraan menisinkin =)!
Hmm. Minun veroprosenttini on 30%. Minäkin olen maksanut paljon veroja. Eli minäkin voin huijata itseni ilmaisiin ultriin. Mitenköhän saisin vielä lapselleni ilmaisen päiväkotipaikan, kun kuitenkin olen sen jo verorahoilla kustantanut?
Mietipä uudelleen!!!
Mä lopetan tän typerän keskustelun sun kanssa, koska ei ole järkeä väitellä odotus-palstalla kuka maksaa mitenkin paljon veroja ja kuka on ansainnut mitenkin paljon ilmaisia terveydenhuoltopalveluja ja kuka mitäkin..
Mukavaa odotusta ja aurinkoista kesää!
Mä en tajua, että miksi pitäisi käydä ultrassa heti, kun on tehnyt positiivisen testin. Eihän alkuviikoilla ultrassa näy muuta kuin, että "jotain siellä on".
Niskaturvotusultrassa (rv:llä 11-13) kyllä sitten sikiön näkee. Myös rakenteita tuolloin tarkastetaan.
Jos olet raskaana, niin olet raskaana. Ei siihen mikään ultra vaikuta!! :) Jos sinulle tulee keskenmeno, niin sehän tulee. Ei siihenkään mikään ultra vaikuta!! :)
En ymmärrä tuollaista turhaa hössötystä raskauden kanssa. Tottakai kaikki lääkärin ja neuvolan neuvot pitää ottaa todesta jne, mutta turha hössötys on mielestäni ihan turhaa. Kyllä luonto hoitaa!! :)
En kyllä pidä itseäni turhana hössöttäjänä, jos näin olisi niin olisin kai jo tilannut neuvola ajankin kun viime viikolla plussasin?
Tää on toinen vauveli mikä on tulossa,enkä mielestäni ensimmäisen kohdallakaan hössöttänyt, kyse ehkä on enemmänkin äidin huolesta, jonka jokainen äiti varmasti tietää mitä tarkoitan, eikä se tosiaan tästä ainakaan ajan kuluessa helpotu =).
Haluaisin vain varmuuden että vatsassa tosiaan on vauva, eikä mitään kohdunulkopuolista tai tuulimunaa.
Jaa eikö se ultra siihen vaikuta? No jopas.
Arvasin että koet olevasi oikein yltiö kokenut asiassa kun kolmatta pukkaa... Anna ihmisten laittaa rahansa mihkä haluaa, turha persaukisen on siitä mieltään osottaa.
"Anna ihmisten laittaa rahansa mihkä haluaa, turha persaukisen on siitä mieltään osottaa. "
ALKUPERÄINENHÄN EI OLLUT MITÄÄN MAKSAMASSA, VAAN KEPLOTTELEMALLA ITSENSÄ VALHEIDEN KAUTTA ILMAISEEN ULTRAAN!