Varasin elokuuksi lennot Riikaan ja tarkoitus on ystäväni kanssa ottaa yksi yhteinen laukku. Laitoin varukseen ainoastaan toisen nimelle online-check-inin niin että kuluja tuli 6€. Ei noista sivuista ota selvää, miten ne laukut viedään..
Ryan-airin check-in
ei tajua..
71330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ryan-Air on ihan vamppi noiden systeemiensa kanssa ja en minakaan niista saa ikina selkoo, vaikka matkustan Ryan-Airilla noin nelja kertaa vuodessa. Mutta niin se toimii, etta otatte vaan sen yhden laukun ja silla selva, koska muuten ne ottaa hinnan siita toisesta laukusta, koska ne nakee varaukset niilta koneiltaan. Ottakaa paljon kamaa ruumaan! Muistakaa jattaa ne nesteet pois, paasette helpommalla, koska en tieda itse mitaan rassaavampaa lentokentilla kun se et matkustajat alkaa siina turvatarkastus jonossa muistelemaan, etta joo on huulikiillot ja meikkivoiteet ja hajuvedet kassissa ja viela siella jossain pohjalla. argh
pikku korjaus viestiisi: ruuma on se paikka, jonne laitetaan vain matkatavaroita. Se, minkä saa ottaa mukaan matkustajatilaan on nimeltään käsimatkatavaraa. Ryanair ottaa nimenomaan ruumaan menevästä matkatavarasta sen 6 e/laukku. Käsimatkatavarasta ei mene maksua. Kokorajoituksia on käsimatkatavarassa, mutta käsittääkseni Ryanairilla saa viedä enemmän kamaa käsimatkatavaroina kuin esim finskillä, jossa painoraja on 8 kg. Käsimatkatavaran ulkomitoissa on jotkut rajat. tsekatkaa Ryanairin sivuilta.
Niin, ja nykyään kaikki käsimatkatavaroihin tulevat nesteet on pakattava yhden litran vetoiseen minigrip-pussiin, eikä yksikään purnukka saa muistaakseni olla yli desilitraa. Tuohon on pakattava kaikki meikit, nesteet ja voiteet, eikä litraa saa ylittää. Kaikki muu on pakattava ruumaan. tsekatkaa vaikka:
http://www.ilmailuhallinto.fi/Mukaan_matkustamoon
http://www.ryanair.com/site/FI/faqs.php?sect=bag&quest=cabinbaggageallowance
tuolla sanotaan, että matkustamoon saa ottaa 10 kg kamaa, matkalaukun mitat max 55x40x20 cm.
Harvinaisen sekavaa Ryanairin sivuilla, kuinka paljon tavaraa saa laittaa ruumaan.
http://www.ryanair.com/site/FI/faqs.php?sect=bag&quest=checkedbaggageallowance
Tuolla saa käsityksen, että matkalaukun paino saa olla 15 kg (finskillä 32 kg)hintaan 12 eura, jonka jälkeen hinta on 8 euroa/kilo.
Tulee helkutisti lisähintaa lipulle, jos on paljon matkatavaraa. 15 kg on kyllä aika vähän.
Ilmeisesti varsinaista kattoa ei ole, mutta tuolla sanotaan, että yksi matkustaja saa ottaa enintään 5 matkatavaraa, laukun ehdoton paino on 32 kg.
laskuesimerkki: Maksimimatkatavaramäärä:
10 kg matkustamoon (ilmainen, nesterajoitukset otettava huomioon)
5 x 32 kg = 160 kg, jonka hinta määräytyy seuraavasti:
15 kg (12 euroa) 145 kg (8 e/kg)= 12 1160 = 1172 euroa. Tosin kukaan ei varmaan ota 160 kg matkatavaraa...
Kyllä se on se 15 kg ruumaan ja 10 kg käsimatkatavaroihin. Ryanair on niin kiero yhtiö noitten painojen kanssa etten toista samanlaista tiedä.Esim nyt ku lähettiin toukokuussa Barcelonaan kattoo Formulaa,ni me oltiin otettu yks lisälaukku,johon sitten tuli teltat ja muut retkisysteemit ja makso viel jotain 10e.Mut mitä vielä,Tampereella sanottiin että teillä on ylipainoa,vaikka oli siitä ym laukusta maksettu se jotain 10e,mut se mitään vaikuttanu vaik oli maksanu yhestä lisälaukusta.Vaativat sen 8 e per kilo ja meil oli 11 kg ym mut me sitä tiedetty ku oli maksettu ym laukusta.No Tampereen poika anto sentään sen laukun tulla puoleen hintaan ku tajus ittekin miten Ryanair kusee ihmisiä linssiin näitten painojuttujen kanssa.Mut sit Lontoossa ei ollu mitään toivoo saada alennuksii kiloista,joten tyhjensimme osan käsimatkatavaroihin ja kaikki ym roskikseen,ni saatiin tiputettuun se 9 kiloon.Sit lennettiin etelä-Ranskaan Montpellieriin ja pääsimme onnellisesti Barcelonaan. Onnex siel oli eräs Suomalais pariskunta,jotka lupasivat auttaa meitä ja ottivat se telttakassin sit omaan asuntoautoon ja toivat sen kassin Suomeen,joten kiitos heille.Eli jos me oltas roudattu sitä kassii kaikki 4 lentoo ni ois tullu lennoille hintaa ku oli se 11kg ym ja 8 e per kg,eli 88e per lento ja lentoja oli 4.Et kannattaa tosiaan olla tarkkana Ryanairin kaa painojen suhteen,emme olleet ainoat Ryanairin "uhrit" kattelimme Lontoon Stanstedissa ku Suomalais tytöillä oli ihan samoja ongelmia ku meillä ku lähettiin,tää oli takas tulomatkalla.Et varokaa Ryanairia ja niitten painorajotuksii,ne ei anna armoo jos tulee ylikiloja et sit kiltisti maksat sen 8 e per kg tai sit jätät kamat kentälle.Mut annettiin me vähän anteex ku oli puol tuntii etuajassa sekä Lontooseen että Tampereelle ku tultiin takaspäin,ettei sen suhteen ollu valittamista aikataulut kyllä piti.
Jos olet valinnut online-check-inin niin sinun tulee lähtöselvitys internetissa ennen matkaa ja tulostaa lippusi. Online-check-inin tehteenä pääset myös aikaisemmin koneeseen. Mutta tämä toinen jolla on matkalaukku mukanaan ei pääse ensimmäisten joukossa koneeseen. Ja matkalaukku jätetetään kentällä check-inin yhdeydessä ruumaan vietäväksi.
Kiitos kaikille vastauksista!! Selkeytti ainakin vähän asiaa. Sittenhän sen näkee kentällä, miten laukkujan kanssa käy. ei se budjettia kaada, vaikka jouduttaisiin vähän vielä maksamaan. Toisaalta on kyllä tylsää, jos toinen saa mennä koneeseen ja toinen joutuu laukun takia jäämään jonottamaan. Kiitos neuvoista!! Aurinkoista kesän jatkoa! elokuuta odotellessa..:)