Nyt joku fiksu Saksa-tietoinen!
Siis on kyse noista Saksan vuokrakämpistä. Ja kun ensin on sanottu "Kaltmiete" ja sitten erikseen "Nebenkosten", ni meinaako se, että kuukauden vuokra on "Kaltmiete" "Nebenkosten"? Siis täytyykö nuo Nebenkostenitkin maksaa joka kuukausi? Ja jos täytyy, niin miksi ihmeessä ne on pitänyt luetella erikseen, miksei ole laitettu suoraan warmmieteä, olisi paljon selkeämpää...?
Kiitos ja Danke mahdollisista avuista!
Was bedeutet...
8
1390
Vastaukset
- Virallisesti hullu
Kaltmiete on vuokra kylmästä kämpästä.
Nebenkosten tarkoittavat sähköä,kaasua,lämmintä vettä,lämmitystä jne,jotka vuokralainen maksaa itse kulutuksensa mukaan vuokran lisäksi.
Juuri tuon kulutuksen suuruuden riippuvuudesta johtuen,ei voida ilmoittaa ns. lämmintä vuokraa.
Asia selvä?- Virallisesti tyhmä
Nojuu, tajusin kyllä, mihin ne nebenkostenit menee, MUTTA jos se nebenkostenin summa on nimenomaan ilmoitettu, niin miksei samantien voida summata kaltmieteä ja nebenkostenia? Vai onko kyseessä vain "suunnilleen"-summa, enkä vieläkään tajua, pitääkö se siis kuitenkin maksaa joka kuukausi?
Kiitos vielä. (=
- näin täällä
Itävallassa on niin (ja Saksassa kaiketi myös) että kaltimiete on niin kuin Suomessa se vuokra. Nebenkosten on ne lämmitys- ja vesimaksut, joita ei makseta vuokranantajalle vaan palvelun tuottajalle tai taloyhtiölle. Ne on arvioitu kuuden kuukauden väliajoin eli jos et paljon lämmitä (monesti ei ole kaukolämmitystä kerrostaloissa vaan suora sähkölämmitys joka maksaa enemmän) niin saat sen säästön hyväksi seuraavassa laskussa. Eli toimii oikeastaan kuten Suomessa, täällä päin vaan tehdään nämä hommat jotenkin monimutkaiseksi :). Toisin sanoen ne nebenkostenit ei ole koskaan kiinteitä, ne riippuu sun kulutuksesta.
- Saksassa asuneena
Saksassa asuvana suomalaisena huomauttaisin, että täkäläiset asunnot ovat KYLMIÄ, lattiat on kylmiä, koska lattiapinnoitteet liimataan suoraan betoniin ilman eristeitä, vanhoissa taloissa on säännöllisesti vuotavat ikkunat ja/tai seinät, ja saksalaiset on sitä mieltä, että on terveellistä nukkua täysin kylmässä makuuhuoneessa ikkunat auki talvellakin. Lähde siis siitä, että lämmityskulusi ovat vähintäänkin kaksi kertaa sitä mitä olisivat Suomessa... Ja että todennäköisesti joudut maksamaan sen kuukausittaisen etumaksun maksettuasi loppulaskun tullessa vielä toiset samat. Myös sähkön ja veden hinta on kaksinkertainen Suomeen verrattuna. Siksi on ihan hyvä säästää vettä suihkussakin...
- säästäminen
Jos asut Suomessa kerrostalossa, jossa ei ole asuntokohtaisia vesimittareita kannattaa opetella aivan uudet tottumukset veden käytössä. Jos asut omakotitalossa, olet jo opetellut ne.
Mitään ei kannata tehdä juoksevan veden alla. Hampaiden pesua, pyykin pesua käsin, tiskausta tms. varten kannattaa laskea aina vettä altaaseen tai hammasmukiin ja käyttää vesi siitä.
Saksalaisethan nostelevat astiat pesuainevedestä telineeseen ja kuivaavat astiapyyhkeellä, mutta jos suomalaisittain huuhtelet astiat, niin käytä taas allasta.
Kukkarosi kiittää sinua uusien tapojen opettelusta runsain mitoin! - Ösimaasta
säästäminen kirjoitti:
Jos asut Suomessa kerrostalossa, jossa ei ole asuntokohtaisia vesimittareita kannattaa opetella aivan uudet tottumukset veden käytössä. Jos asut omakotitalossa, olet jo opetellut ne.
Mitään ei kannata tehdä juoksevan veden alla. Hampaiden pesua, pyykin pesua käsin, tiskausta tms. varten kannattaa laskea aina vettä altaaseen tai hammasmukiin ja käyttää vesi siitä.
Saksalaisethan nostelevat astiat pesuainevedestä telineeseen ja kuivaavat astiapyyhkeellä, mutta jos suomalaisittain huuhtelet astiat, niin käytä taas allasta.
Kukkarosi kiittää sinua uusien tapojen opettelusta runsain mitoin!Meilläpäin tuo vesihommakin on siitä kiinni, missä lämmityksessä se talo on. Jos on kaukolämpö niin kyllä kuumaa vettä saa juoksuttaa minkä sielu sietää, se on vesimaksuna niissä käyttökuluissa sisällä. Jos talossa on suora sähkölämmitys ja kylppärissä vesiboileri niin se onkin asia erikseen. Tosiaan kannattaa laittaa kraana kiinni kun hampaita pesee..mutta onhan se Suomessakin sama juttu, tosin kerrostalot kai Suomessa on aina kaukolämmössä. Käyttösähkö on kyllä mielestäni täällä kalliimpaa kuin Suomessa.
- greettaelina
Aivan;Saksassa maksetaan nebenkosten=sivukulut/käyttökulut erikseen,aivankuin Suomessa sähkömaksutkin kulutuksen mukaan,Eli maksat joka kuukausi käyttökuluja arvion mukaan,joka vuosittain tasataan tasauslaskulla.Eli mitä enemmän lämmitystä,lämmintä ja kylmää vettä esim. käytät,sitä enemmän maksat.Nebenkosteneissa on mukana myös jätemaksut,kiinteistöverot ym. vaikka asuisit vuokrallakin.Omistajalle menee koko kaltmiete vuokratulona.Lisäksi maksat vielä käyttösähkön erikseen sähköyhtiölle.Kannattaa miettiä minkälaiseen lämmitysmuoto asuntoon menee!!!
- Saksasta
Jos sinulla on omakotitalo, oli se sitten Suomessa tai Saksassa, niin tiedät hyvin tarkkaan mitä vedenkulutus ja lämmitys ja roskahuolto maksaa.
Jos olet vuokralaisena luullut, että kuluttamisesi on ilmaista, olisi hyvä huomata että kuluttava elämäntyylisi on kallista ja sinun pitää siitä maksaa. Suomessa ehkä ensin sen maksoi isi äiti tai sosku, mutta lopulta joku aina maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.182592Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162091931Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu591649Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021531Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491456Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2021313- 961226
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1521127Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks171025Rääkyvä nainen
Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil13907