Was bedeutet...

Nebenkosten?

Nyt joku fiksu Saksa-tietoinen!
Siis on kyse noista Saksan vuokrakämpistä. Ja kun ensin on sanottu "Kaltmiete" ja sitten erikseen "Nebenkosten", ni meinaako se, että kuukauden vuokra on "Kaltmiete" "Nebenkosten"? Siis täytyykö nuo Nebenkostenitkin maksaa joka kuukausi? Ja jos täytyy, niin miksi ihmeessä ne on pitänyt luetella erikseen, miksei ole laitettu suoraan warmmieteä, olisi paljon selkeämpää...?
Kiitos ja Danke mahdollisista avuista!

8

1443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Virallisesti hullu

      Kaltmiete on vuokra kylmästä kämpästä.
      Nebenkosten tarkoittavat sähköä,kaasua,lämmintä vettä,lämmitystä jne,jotka vuokralainen maksaa itse kulutuksensa mukaan vuokran lisäksi.
      Juuri tuon kulutuksen suuruuden riippuvuudesta johtuen,ei voida ilmoittaa ns. lämmintä vuokraa.
      Asia selvä?

      • Virallisesti tyhmä

        Nojuu, tajusin kyllä, mihin ne nebenkostenit menee, MUTTA jos se nebenkostenin summa on nimenomaan ilmoitettu, niin miksei samantien voida summata kaltmieteä ja nebenkostenia? Vai onko kyseessä vain "suunnilleen"-summa, enkä vieläkään tajua, pitääkö se siis kuitenkin maksaa joka kuukausi?

        Kiitos vielä. (=


    • näin täällä

      Itävallassa on niin (ja Saksassa kaiketi myös) että kaltimiete on niin kuin Suomessa se vuokra. Nebenkosten on ne lämmitys- ja vesimaksut, joita ei makseta vuokranantajalle vaan palvelun tuottajalle tai taloyhtiölle. Ne on arvioitu kuuden kuukauden väliajoin eli jos et paljon lämmitä (monesti ei ole kaukolämmitystä kerrostaloissa vaan suora sähkölämmitys joka maksaa enemmän) niin saat sen säästön hyväksi seuraavassa laskussa. Eli toimii oikeastaan kuten Suomessa, täällä päin vaan tehdään nämä hommat jotenkin monimutkaiseksi :). Toisin sanoen ne nebenkostenit ei ole koskaan kiinteitä, ne riippuu sun kulutuksesta.

    • Saksassa asuneena

      Saksassa asuvana suomalaisena huomauttaisin, että täkäläiset asunnot ovat KYLMIÄ, lattiat on kylmiä, koska lattiapinnoitteet liimataan suoraan betoniin ilman eristeitä, vanhoissa taloissa on säännöllisesti vuotavat ikkunat ja/tai seinät, ja saksalaiset on sitä mieltä, että on terveellistä nukkua täysin kylmässä makuuhuoneessa ikkunat auki talvellakin. Lähde siis siitä, että lämmityskulusi ovat vähintäänkin kaksi kertaa sitä mitä olisivat Suomessa... Ja että todennäköisesti joudut maksamaan sen kuukausittaisen etumaksun maksettuasi loppulaskun tullessa vielä toiset samat. Myös sähkön ja veden hinta on kaksinkertainen Suomeen verrattuna. Siksi on ihan hyvä säästää vettä suihkussakin...

      • säästäminen

        Jos asut Suomessa kerrostalossa, jossa ei ole asuntokohtaisia vesimittareita kannattaa opetella aivan uudet tottumukset veden käytössä. Jos asut omakotitalossa, olet jo opetellut ne.

        Mitään ei kannata tehdä juoksevan veden alla. Hampaiden pesua, pyykin pesua käsin, tiskausta tms. varten kannattaa laskea aina vettä altaaseen tai hammasmukiin ja käyttää vesi siitä.

        Saksalaisethan nostelevat astiat pesuainevedestä telineeseen ja kuivaavat astiapyyhkeellä, mutta jos suomalaisittain huuhtelet astiat, niin käytä taas allasta.

        Kukkarosi kiittää sinua uusien tapojen opettelusta runsain mitoin!


      • Ösimaasta
        säästäminen kirjoitti:

        Jos asut Suomessa kerrostalossa, jossa ei ole asuntokohtaisia vesimittareita kannattaa opetella aivan uudet tottumukset veden käytössä. Jos asut omakotitalossa, olet jo opetellut ne.

        Mitään ei kannata tehdä juoksevan veden alla. Hampaiden pesua, pyykin pesua käsin, tiskausta tms. varten kannattaa laskea aina vettä altaaseen tai hammasmukiin ja käyttää vesi siitä.

        Saksalaisethan nostelevat astiat pesuainevedestä telineeseen ja kuivaavat astiapyyhkeellä, mutta jos suomalaisittain huuhtelet astiat, niin käytä taas allasta.

        Kukkarosi kiittää sinua uusien tapojen opettelusta runsain mitoin!

        Meilläpäin tuo vesihommakin on siitä kiinni, missä lämmityksessä se talo on. Jos on kaukolämpö niin kyllä kuumaa vettä saa juoksuttaa minkä sielu sietää, se on vesimaksuna niissä käyttökuluissa sisällä. Jos talossa on suora sähkölämmitys ja kylppärissä vesiboileri niin se onkin asia erikseen. Tosiaan kannattaa laittaa kraana kiinni kun hampaita pesee..mutta onhan se Suomessakin sama juttu, tosin kerrostalot kai Suomessa on aina kaukolämmössä. Käyttösähkö on kyllä mielestäni täällä kalliimpaa kuin Suomessa.


    • greettaelina

      Aivan;Saksassa maksetaan nebenkosten=sivukulut/käyttökulut erikseen,aivankuin Suomessa sähkömaksutkin kulutuksen mukaan,Eli maksat joka kuukausi käyttökuluja arvion mukaan,joka vuosittain tasataan tasauslaskulla.Eli mitä enemmän lämmitystä,lämmintä ja kylmää vettä esim. käytät,sitä enemmän maksat.Nebenkosteneissa on mukana myös jätemaksut,kiinteistöverot ym. vaikka asuisit vuokrallakin.Omistajalle menee koko kaltmiete vuokratulona.Lisäksi maksat vielä käyttösähkön erikseen sähköyhtiölle.Kannattaa miettiä minkälaiseen lämmitysmuoto asuntoon menee!!!

      • Saksasta

        Jos sinulla on omakotitalo, oli se sitten Suomessa tai Saksassa, niin tiedät hyvin tarkkaan mitä vedenkulutus ja lämmitys ja roskahuolto maksaa.

        Jos olet vuokralaisena luullut, että kuluttamisesi on ilmaista, olisi hyvä huomata että kuluttava elämäntyylisi on kallista ja sinun pitää siitä maksaa. Suomessa ehkä ensin sen maksoi isi äiti tai sosku, mutta lopulta joku aina maksaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      60
      3493
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2322
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      139
      1975
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1546
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1207
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      62
      1197
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1062
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      883
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      76
      842
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      823
    Aihe