Minulle tehtiin tänään ultrassa painoarvio joka oli 2900g ja viikkoja vasta 34 4...!!! Kuulostaako kamalan isolta. Minusta kuulostaa! Mittas vielä muutamaan kertaan että sai varmasti mahdollisimman todellisen arvion. Synnytys tullaan tosin käynnistämään noin kolmen viikon päästä, mutta silti hirvittää tuo paino! Mitäs muilla samoilla viikoilla menevillä?
Heips!
....
5591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kulostaa paljolta, sorry :/
Oma painoarvio tällä hetkellä 2,3kg - tosin lekuri ei saanut sitä kunnolla, epäili, että vähän isompi on.
Lohdutukseksi sanon, että kaikilla tuntuu nuo painoarviot lopulta heittelevän ihan älyttömästi; puoli kiloakaan suuntaan tai toiseen ei oel harvinaista. Eli ei kannata turhaa stressata sillä. Voi oikeasti pikkuinen olla paljon pienempikin.
isolta siinä mielessä, että meidän vaavilla oli sama arvio 37 3 viikolla, mutta meillä mennäänkin vähä keskikäyrän alapuolella. En tiiä mitä ne yleensä on noilla viikoilla! Sanottiin vaan että laskettuna aikana pitäis olla joku 3400g..
Mutta jos sulla on kolmen viikon päästä käynnistys, ei se ihan jättiläiseksi kuitenkaan kerkeä kasvaa:) älä huoli!
Ja eihän ne arviot aina pidä paikkaansa vaikka useaan kertaan mitattaiskin, itselläni ei kokemusta, mutta tosi monille tutuille on heitelly laidasta laitaan ne arviot! Välillä osuu tietty oikeaankin:)!
Maanantaina mitattiin kohdunpohjan korkeus ja se meni reilusti yli keskiviivan. Huomenna käynti äitiyspolilla ja saa tietää taas uuden painoarvion jne... kunhan ei nyt mikään jättiläisvauva oo tulossa, kun en oo ite mikään isokokonen.
painoarvio myös viime perjantaina, viikot oli silloin 37 6. Arvioksi saatiin 2600g. Lääkäri vain sanoi että on pieni, mutta ei liian pieni!
Ensi maanantaina pitäisi mennä kasvukontrolliin, jollei vauva päätä syntyä ennen sitä. (tuskin syntyy kun paikat oli vielä kiinni ja kohdunkaulaa jäljellä n. 3cm..) Nyt siis menossa rv 38 4, ja laskettu aika 23.6!
Mulle tehtiin viikoilla 33 4 painoarvio ja oli sen sama 2900. Mulla käynistetty 38 viikolla aikaisemmat ja isoja silti ollut 4500-4700g väliltä