voiko turbon tehdä itse esim. hiustenkuivaajasta
tee itse turbo
tommi h
173391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mutta muista, että hiustenkuivaaja vaatii "kaksnelikymppistä" virtaa, eli joudut tavallisia 12v akkuja laittamaan kymmenen sarjaan ennen kytkentää.
Mutta maksaa itsensä takaisin tosi nopeasti nousseena kiihtyvyytenä ja pienentyvänä kulutuksena.
Lisäbonukesna voit käyttää sitä talvella lämmitinlaitteena ja kesällä ilmastointina (kesäksi pitää siis kytkeä akkujen plussa vain hiustenkuivaajan miinukseen ja toisin päin).
Helppoa kuin mikä. Ja toimii. Takuulla.
Siis akkuja tietysti 20 sarjaan. Jos laitat vain kymmenen, saat vain puolet ahtopaineesta turboon, eli puoli baaria (ahtopaineen mittayksikkö on baari).
Ihme, ettei isot moottorivalmistajat ole älynneet tehdä tuota vielä. Mutta niinhän se on, autotalleista ja muista kotipajoista ne suurimmat keksinnöt lähtee.
oletko ihan tosissaan. tiedätkö edes mikä turbo on. turbossa pakokaasu pyörittää siipiratasta joka saattaa pyöriä 100 000 kierrosta minuutissa. ja siinä ei varmaan hiustenkuivaajan rupeli kestä. ja miten ajattelit jos sähköllä käytät, saada kokoajan oikean paineen.
Turbohan on sellainen jossa voima otetaan pakokaasusta. Remmiahtimessa taas rähinäremmillä kampiakselilta tai rattailla. Näillä mekaanisilla ahtimilla saadaan tosi teho turboihin verrattuna, katso vaikka kiihdytysautot.
Tee näin. Hanki ilmajäähdytteinen perämoottori. Johda jäähdytyskopalta tuleva poistoilma putkella suoraan kaasarin kurkkuun. Saat helposti ahtopainetta ainakin 0,0034 baria. Prosenttuaalisesti se on paljon enemmän nollaan verrattuna ja ahtopaineet ovat muutenkin pieniä.
Koneesi tulee nopeammaksi ja aiheuttaa sinulle paljon iloa.
ei tarvita kuin suppilo kiinni kaasarin kurkkuun, ajoviima ahtaa ilmaa moottoriin, mitä kovempaa ajat, sitä kovemmat tehot, vaarana veneen nouseminen kokonaan irti vedestä ilmaan.
taikka konverter muuntamaan perämoottorin tuottama sähkö 240v ja sitten kompressori tuottamaan ilmaa paineastian kautta kaasuttimeen siihen voisi rakentaa kaasukahvan yhteyteen ilmansäätöventtiilin kun puolikaasulla ei tarvita täysiä paineita
jotain piirustuksia
Tein tullaisen fööniturbon vanhaan 20 hv evariin ja teho lisääntyi aivan älyttömästi! No oltiin sitten poikain kanssa kaljottelemassa helsingissä venemessujen aikaan ja siellä oli tietysti Mercury marinen pomoja vierailulla. En sitten osannu pitää suutani kiinni ja leuhkin uudella perämoottorialan mullistavalla innovaatiollani. Se yks suunnittelupuolen pomo kiinnostu laittestani ja sitä lähdettiin vuosaareen oikein paikanpäälle katsomaankin. Sitten alkoikin tarjoilu pelata ja ajettiin limolla pitkin stadia ja käväistiin jopa copterlinella tallinnassa ja syötiin, juotiin, n..tiin hyvin, mercurymarinen piikkin. No niin siinä sitten kävi, että möin systeemin oikeudet niille ja kuinka ollakkaan, seuraavana vuonna esiteltiin Verado! Arvaa vituttiko ja miten halvalla meni!
tietenkin totta.
Joo laitoin autooon tuuletuslaitteen "vähän tehokkaamman puhaltimen" ja sen jälkeen pensa kanisterista paisuntasäiliö paine mittarilla paisutasäiliöön sain 3500 kierroksen auto käynnillä 0.3bar ylipainetta kanisteriin ja pikkasen isomman suuttimen niin kyllä sen huomas ihan selkeesti sen tehoeron entiseen ja jälkeen mitattiin jopa 0-100 joka nopeutu 11.5 destä 8.9 kännykällä mittarista kaveri vieressä kellotti. Eli oli siitä aika iso etu. Sillä selvähän se on että jos saat autossa alipaineen nostettua plussalle niin tehot kasvaa. tosin silloin tarvitset isomman suuttimen.
eikö pelkkäö bensapumpun vaihto isompaan auta tuomaan enemmän löpöä koneelle. mutta mistäs sitten vastaavasti ilma. no siihen tarviikin sitten semmoisen föönin puhaltaan ilmanpuhdistajaan.
Ilokaasu on jenkkilässä tämän päivän veneiden lisäpotkun antaja.
Veroja vuan pittää maksoo nuama mutrussa. Jos naarattaa niin veroja on liijan vähän ja Puavo Väyrynen vänkee niitä korkeemiks eikä ite maksa eis telekkarluppoo.
Onneks on ilolientä vaikkei kuasuva olekkaan.
tekeen ainakaan kihartimesta
Lehtipuhaltimesta, tulee meinaan tehoa ;)
JOO LAITA SE HIUSTENKUIVAAJA TEIPILLÄ KII PERÄMOOTTORIN KYLKEEN,,ON TURBOO....