Niinhän se kaljuuntumisgeeni sitten vielä itselleni tuli, vaikka ei kaikkien todennäköisyyksien mukaan pitänyt. Ihan niin kuin tässä ei olisi muutenkin jo ulkonäön kanssa itsetunto-ongelmia. Tällä viestillä ei ole sinänsä mitään pointtia. Pakko vaan purkautua.
Vasen ohimo on jo puoli vuotta tuntunut vetäytyvän, ja tilalle kasvanut hius muistuttaa mielestäni juuri miestyyppisestä kaljuuntumisesta. Päänahkakin on erityisesti siinä kohdassa huonossa kunnossa. Oikea ohimo on vielä täysin ennallaan, mutta kaipa sekin kohta lähtee pakoon vasemman perässä. Juuri kun luulin, että olin ratkaissut tukkaani liittyvät ongelmat, niin näin tapahtuu.
Ahdistavinta tässä on se, että pääni muoto on aivan käsittämättömän ruma. Muistan elävästi, kuinka jo jostain vauvakuvasta kaikki nauroivat aina ensimmäisenä "munapäätä". Koulussa en ulkonäöstäni kovin paljon saanut muuten haukkuja, mutta kun vedin kerran pääni kaljuksi, siitä vitsailtiin jatkuvasti. Minusta olisi mukavaa olla kalju, eikä se olisi mikään ongelma, jos pääni olisi edes jotenkuten normaali. Mutta kun ei. Kun ei...
Tässä on ollut paha masennus muutenkin jo vuosikausia, ja nyt vielä tämä tuli lisäksi. Asia tuntuu vievän viimeisenkin maun tästä elämästä. Ahdistaa aivan helvetisi. Ehkä se on sitten pinnallista, mutta tuntuu että elämäni kuihtuu näiden hiusten mukana.
Vasen ohimo on jo puoli vuotta tuntunut vetäytyvän, ja tilalle kasvanut hius muistuttaa mielestäni juuri miestyyppisestä kaljuuntumisesta. Päänahkakin on erityisesti siinä kohdassa huonossa kunnossa. Oikea ohimo on vielä täysin ennallaan, mutta kaipa sekin kohta lähtee pakoon vasemman perässä. Juuri kun luulin, että olin ratkaissut tukkaani liittyvät ongelmat, niin näin tapahtuu.
Ahdistavinta tässä on se, että pääni muoto on aivan käsittämättömän ruma. Muistan elävästi, kuinka jo jostain vauvakuvasta kaikki nauroivat aina ensimmäisenä "munapäätä". Koulussa en ulkonäöstäni kovin paljon saanut muuten haukkuja, mutta kun vedin kerran pääni kaljuksi, siitä vitsailtiin jatkuvasti. Minusta olisi mukavaa olla kalju, eikä se olisi mikään ongelma, jos pääni olisi edes jotenkuten normaali. Mutta kun ei. Kun ei...
Tässä on ollut paha masennus muutenkin jo vuosikausia, ja nyt vielä tämä tuli lisäksi. Asia tuntuu vievän viimeisenkin maun tästä elämästä. Ahdistaa aivan helvetisi. Ehkä se on sitten pinnallista, mutta tuntuu että elämäni kuihtuu näiden hiusten mukana.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ja eikun lääkäriin hakemaan fina-reseptiä! Jos se ei yksinään riitä niin sitten Rogaine kanssa peliin. tietenkin Nizoral ja T/Gel shampoot.
PS. Tähän neuvoon joku, täysin asiaa tuntematon tietenkin älähtää... Mutta turha pelästyä.
No juurikin näin muakin neuvottiin vuosi sitten, mutta eihän ne hiukset oo saatana heittänyt putoamasta. Finaa on tullut käytettyä viime kesäkuusta eikä tosiaan minkäänlaista vaikutusta, ei edes hiustenlähdön hidastumista ole tapahtunut. Voin yhtyä ketjun aloittajaan, mullakin on saatanan rumanmuotoinen pää.
Porukalla on liian kova usko näihin lääkkeisiin, ne eivät todellakaan nykyisellään ole mikään tae mistään. Finasteridi ei varmasti toimi 9/10:stä kaljuuntuvasta riittävän hyvin estääkseen kaljuuntumisen.
Itse aloitin finan toukokuussa 06. Käytän sen rinnalla myös Rogainea ja Tricominia (suunnillen neljänä-/viitenä päivänä viikossa). Lisäksi Nizoralia ja T/Geliä.
Tulokset toistaiseksi erittäin hyvät. Jopa niin hyvät että ihmiset joita en ole pitkään aikaan tavannut ovat kyselleet tyyliin: "mitä sä oot tehny sun tukalle?".
Lääkkeet eivät 100-varmasti tosiaankaan takaa menestystä, tosin mielestäni pelkkä tilanteen stabiloiminenkin voidaan tulkita onnistumiseksi. Mutta tosiaan jos haluatte lisäkasvua, ei pelkkä fina useinkaan riitä.
Vielä nykyään on vähän niin että jos todellista lisäkasvua haluaa (jotain vauva-hiuksia parempaa) pitää kyllä melkein ryhtyä hiustensiirtoihin.
Eri lääkkeitten yhdistelmät kasvattavat yleensä korkeintaan lähinnä lähes näkymätöntä nukkaa.
Käsittääkseni jopa placebo on toiminut tutkimuksissa paremmin kuin 1/10:stä...
Kyllä finasteridi useimmiten toimii, mutta kuinka hyvin se toimii, se on sitten ihan yksilöllistä. Useimmiten vaikutus on riittävä hidastaakseen kaljuuntumista merkittävästi tai pysäyttääkseen sen ainakin muutamaksi vuodeksi.
Se on kyllä totta, että mikään "lopullinen ratkaisu" finasteridi ei liene useinkaan ole. Mutta saa sillä ainakin lisää aikaa ostettua.
Mulla finasteridin käyttö on taannut nuoruuden jatkumisen vuosikausia sen sijaan, että olisi loppunut kuin seinään tuossa kaksvitosena. Ainoa mikä harmittaa on se, etten aloittanut käyttöä jo paljon aiemmin.
Luetunymmärtämisessä Mikolla pientä katkosta? Sanoin että finasteridi ei varmasti toimi 9/10:llä käyttäjästä tarpeeksi estääkseen kaljuuntumisen. En suinkaan että se ei toimisi 9/10:stä ollenkaan. Jossain tutkimuksissa on tosiaan väitetty että se toimisi 9/10:stä, osilla toki vain hiustenlähtöä hidastaen. Ja kyllä, olen saatanan katkera kun se ei toiminut mulla :D.
Jos fina ei toimi, niin ainahan voi sitten kokeilla dutaa... Vaikutusmekanismi on periaatteessa samantyylinen, mutta ei täysin sama. Asiaa voisi verrata siihen, että naisille on erilaisia e-pillereitä, joista toiset sopii toisille paremmin kuin toiset. :) (Ja toiset perustuu eri tekniikkaan kuin toiset - esim. minipillerit vs. yhdistelmäpillerit... Tämähän on itse asiassa varsin hyvä vertaus.)
Jaa vai että oikein dutasteridia, jota ei ole edes hyväksytty hiustenlähdön hoitoon. Siinä on kyllä sitten melko saatanan yksin, jos siitä aiheutuu jotain sivuoireita. Kun sitä kerta pitää "ilman lupaa" alkaa naukkailemaan. Lisäksi se pitäisi tilata ulkomailta, joka on ilmeisesti vielä laitontakin.
Dutasteridia saa Suomesta, joten se on sitten ihan lääkäristä kiinni, suostuuko reseptin sulle kirjoittamaan... Mutta jos selität hänelle asian kuten se on, eli että olet epätoivoinen hiustenlähdön suhteen eikä finasteridi auta, ja että haluaisit kokeilla dutaa, niin ehkäpä lääkäri heltyisi.
Eikä kysymys ole siitä, etteikö dutaa olisi hiustenlähdön hoitoonkin testattu ja etteikö se siihen suhteellisen hyvin soveltuisi..
Sivuvaikutukset voivat olla voimakkaampia kuin finalla, mutta tätähän voi sitten kompensoida syömällä pienempiä annostuksia. Lääkkeen puoliintumisaika on käsittääkseni aika pitkä, eli pari kertaa viikossakin voi riittää.
Ja ainahan lääkkeen syönnin voi lopettaa, jos epämiellyttäviä sivuvaikutuksia alkaa ilmetä. Mitenkään erityisen "vaarallinen" lääke tämä ei kuitenkaan ole. Et sä terveydelläsi varsinaisesti leiki, jos lääkettä käyt syömään sen enempää kuin finasteridin kohdallakaan.
Extreme-henkiset ovat nauttineet minoksidiilia sisäisesti... Se on sitten jo terveydellä leikkimistä.
Toisaalta luulen että mun "epäonnistuminen" finan kanssa on johtunut ainakin osittain siitä, että mun päänahka on ollut aivan järkyttävän huonossa jamassa viimeisen vuoden ajan. Tiedän että miestyyppinen kaljuuntuminen voi aiheuttaa kutinaa jne., mutta on tässä jotain muutakin ollut taustalla. Just kävin leikkauttamassa millisängen niin parturi totesi että sulla on aivan hele-vetisti hilsettä päässä, ihan valkosen moskan peitossa päänahka. Nyt kun ei oo hiuksiakaan esteenä niin pitääpä yrittää jynssätä sitä niin maan perkeleesti T/gelillä, jospa se paska siitä hyvinkin irtoaa.
Nizoralia on suositeltavaa käyttää muutenkin, jos kärsii miestyypin hiustenlähdöstä, ja toki jos pää hilseilee pahasti niin sitä suuremmalla syyllä...
Eli viitsitkö selittää tarkemmin nuo aineet mitä kerroit? Mitä kaikkia niitä on ja minkä tyyppisiä ja miten käytetään? En nyt sano että pitäs kaikki valmistajat luetella mutta ilmeisesti niitä on päähän kaadettavia tippoja, sitten liekö suun kautta syötäviä tabletteja? jotain voiteita?
rogaine, minkälaista se on?
Googlella löytyy hyvin tietoa hakemalla vanhoja tekstiketjuja. Wikipediaa kannattaa myös käyttää:
http://en.wikipedia.org/wiki/Baldness_treatments
Itse käytän näitä:
1. Finasteridi
2. Rogaine
3. Tricomin
4. T/Gel ja Nizoral