Toimiiko Susessa DC ?
Millä leffoja katsellaan niin että tekstit saa mukaan?
Onko tekstin ajastus ohjelmaa esim: vastaavaa kuin Timeadjuster?
Tässä tärkeimmät, jos nämä saa suseen niin KIITOS.
Millä leffoja katsellaan niin että tekstit saa mukaan?
Onko tekstin ajastus ohjelmaa esim: vastaavaa kuin Timeadjuster?
Tässä tärkeimmät, jos nämä saa suseen niin KIITOS.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mutta ei apua suoraan nuihin P2P juttuihin?!
http://opensuse.fi/Toiminnot:Kaikki_sivut
Linuxille on runsaasti vapaita P2P-ohjelmia.
Mm. Valknut taitaa vastatata Win-DC ?
linuxdc löytyy repoista ihan suoraan(vain 10.2).
toiminnaltaan sama kuin windowsin vastaava, mutta ilman multidownloadia :(
leffat vaikka xinellä tai kaffeinella..
tekstien ajastuksesta ei mitään tietoa :|
tosta dc :sta vastattiin jo ja noista tekstinajastusohjelmista (?) en tiedä, mutta _ainakin_ Kaffeinille saa ajastettua ne tekstit leffan pyöriessä, eli nopeampaa, hitaampaa- erillistä ohjelmaa ei tarvita.
"9. Can i play my avi files with a external subtitle file?
Yes. Subtitle files with sub, smi, srt, asc, ssa or txt extensions will be autoloaded. Use the playlist context-menu to add files manually. During playback you can change the used file in the Player|Subtitles-menu."
http://kaffeine.sourceforge.net/
"Tässä tärkeimmät, jos nämä saa suseen niin KIITOS."
KAIKKI ohjelmat Linuxille löytyvät sorsista ja ne saa niistä käänettyä _kaikille_ linux-jakeluille, eli kyllä. Tosin repojen kautta noi löytyy varmimmin.
"KAIKKI ohjelmat Linuxille löytyvät sorsista ja ne saa niistä käänettyä _kaikille_ linux-jakeluille, eli kyllä."
pientä korjausta :D
esim. agere systems ET-131x verkkokortti..
sen ajurisorsan saapi kyllä mutta se ei kirveelläkään käänny zenwalkissa mutta susessa ja redhatissa kääntyy :P
noh.. tietysti moduulin readme.filekin sanoo että muita systeemejä ei tueta kuin nuo ja EHKÄ voi toimia muissa mutta ei luvata.
tuota siis kokeilin kääntää sillä ihan uudella zenwalkilla.. kai sen sais jotenni jos kikkailis 2 viikkoo eri kirjastojen ja kääntäjien versioiden kans ja vähän muokkausta koodiin, mut ei kerkee semmosia...(meni vähän valivali hommaksi..sori)
vituttaa vaan kun ei zenwalkia tähän saa kun se ois paaaaljon nopeempi :(
jos kuitenki jollain sattuu olemaan tuohon joku alle parituntia vievä ratkaisu niin otan mielellään vastaan ideoita.
"esim. agere systems ET-131x verkkokortti..
sen ajurisorsan saapi kyllä mutta se ei kirveelläkään käänny zenwalkissa mutta susessa ja redhatissa kääntyy"
Otapa asiasta selvää. Pitää ehkä tarkemmin selvitellä, millä optioilla ZenWalkin (SlackWare) on käännelty.
Ihan sama kernel kaikissa Linux-jakeluissa on käytössä. Vain konffit voivat olla erilaisia.
Kädettömyysköhän taas kunniassaan? Helpoksi en asiaa väitä.
" Pitää ehkä tarkemmin selvitellä, millä optioilla ZenWalkin (SlackWare) on käännelty.
Ihan sama kernel kaikissa Linux-jakeluissa on käytössä"
kernelkernel..plääplää :D
siis kerro mulle miten sen softan saat kääntymään zenwalkissa jos kerta sillä elvistelet. tässä ei ole mistään kädettömyydestä kysymys vaan siitä että en viitsi "viritellä"/surffata ympäri nettiä kalastellen tiedonpalasia paria viikkoa yhden helvetin ajurin takia vain huomatakseni että kun sen softan saapi kääntymään niin se ei sit toimikaan oikein ilman koodaamista... jne.
(ja kyllä sitä on guugletettukin jo)
heti kun kerrot mulle miten tuon saapi käännettyä siihen niin myönnän kyllä puhuvani "roskaa" ja olevani "et vain osaa" tyyppi. :D
oon katellu leffoja tekstien kera ihan mplayrillä ja konsolista käsin pysty säätämään ajotukset ihan kohilleen.
tekstejä voi ajastella vaikka "ksubtile" nimisellä ohjelmalla