Kuinkas uuden disel berline C5 kanssa pärjää kovassa puuskittaisessa tuulessa moottoritiellä?
Pitääkö jatkuvasti ohjailla vai meneekö vakaasti kuin juna?
Pitääkö jatkuvasti ohjailla vai meneekö vakaasti kuin juna?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hei,
itse pidin omaa 2,0 bensamallia tuuliherkkänä. Nyt kun vaihdoin aika lopussa olleet kesärenkaani uusiin, oli muutos todella huomattava! Ainakin uusilla Michelin PilotPrimacyilla oma C5:eni on hyvin vakaa ajettava tuulisellakin moottoritiellä. On kuin eri autoa ajaisi. Tietysti sun tapauksessa vaikuttanee sekin, että mikä diesel-malleista on kyseessä. Ellen väärin muista, siinä 1,6HDi:ssä on "perusjousitus" ilman sport-nappia kun taas niissä isommissa dieseleissä on se kehittyneempi jousitus, jonka jäykkyyttä voi säätää ym. Se taas varmaankin vaikuttaa jonkin verran tuohon tuuliherkkyyteenkin. Korjatkaa tietävämmät, jos olen väärässä.
Malli olisi se isompi diesel automaatilla.
Renkaina vian alkuperäiset kun en halua maksaa firman autoon yhtään lisää.
Ilmeisesti siis C5 olisi tuuliherkkä joten jokin muu merkki ehkä sitten. Tuo C5 vain olisi ollut kohtuu edukas vaikka ison dieselin liisarihinta ei mihinkään tippunutkaan.
Poikkea muista ikäisistään, mutta eihän mulla ole kokemusta berlinestä ainoastaan Break mallista ja vain parilta vuodelta. Paremmin sillä kaistaviivojen välissä pysyi kuin esim tohjolla tai mondeolla.
mitä tarkoitat?, muistaakseni pämä on citroen-palsta.
Vai paljonko itsetuntosi nousi kun Ford:a morkkasit.
Kummallista väkeä.
Minkä auton muuten omistat?
Omaa kokemusta Sitikan C5 mallista on vajaan pa-rin vuoden ja 40. tuhannen ajokilometrin verran. Ainakaan Berline ei ole tuuliherrä, mutta farkkua
jotkut sanovat tuuliherkemmäksi.
Olen ajellut -07 mallin Mitsu Outlander DID:llä. Vaihdoimme vaimon toivomuksesta nelivetoon, vaimoke kun pääosan paikallispyörityksestä hoitaa. Nimen omaan Cfemman maantieominaisuuksia kaipaan (kulutus ja mukavuus). Silloin kun hankimme femman ajoimme monskun, lagunan, aven ja passatin, kaikilla vähintään päivän l. töiden jälkeen auto alle ja seuraavana päivänä takaisin. Pitkään pähkäiltiin passatin lagunan ja femman välillä ja päädyttiin femmaan.
ovat sivutuuliherkkiä. Se jatkettuna C5:n tunnottomalla ohjauksella, tekee autosta tosi ongelmallisen. Mutta kyllä sillä 120 max vauhdilla tiellä pysyy, mutkittelua tuo tunnoton ohjaus aiheuttaa tyvenelläkin, tilanteen kun näkee tuulilasista, ei pers-tuntumalla tai ohjauksesta.
Seuraappa vaan takaa Citroenejä, soutavat keskiviivalta reunaviivalle, lähes joka yksilö, tai siitten on kysessä täysin kyvytön ohjaaja- omistajakunta.
Ei siinä vakautusjärjestelmäkää auta.
"tunnoton" ohjaus tarkoittaa juuri sitä etteivät tien urat eikä sivutuuli tunnu ohjauksessa. Ei sitten tarvitse pitää ratista kaksin käsin kiinni kiinni että auto pysyy tiellä.
Uusi koeajo kyllä alkaa vahvistamaan C5 valintaa. Ohjaukseenkin tottuu ja kun auto on täysin tunteeton urille, päinvastoin kuin uusi Mondeo joka vetelaa aikas paljon, niin matkan teko maistuu.
Itse asiassa maantie/moottoritieajo alkoi ohjaukseen tottumsen jälkeen olla yllättävän rentouttava kokemus.
Tietysti hinta on yksi asia mikä puoltaa C5 valintaa. Diesel-automaattia ei kertakaikkiaan halvemmalla saa samasta kokoluokasta... varusteista puhumattakaan :-)
Edellisen mallin Mondeo on kyllä "maukas", mutta se ohjaus on kyllä pitkillä matkoilla aika rasittava, enemmänkin sellainan mutkatien nopeaan ajoon tarkoitettu. (PS: olen pyörittänyt aikanaan autoja harrastuksenani moottoriradoilla.)
Mielestäni bensa 2,0 C5 II on melko tuuliherkkä. Puuskittainen tuuli iskee aika herkästi. En oikein muista muiden autojen tuuliherkkyyttä, kun olen viimeiset 20 vuotta eri Sitikoilla ajellut. Eilen ajoin 550 km matka-ajoa ja tuuliherkkyys pisti silmään Varkauden seudulla. Muuten C5 on kiva auto. Olisiko dieselin etupää raskaampi ja siten vakaampi?