Apua kaivataan omenapuista jotain tietäviltä. Itse en ole mikään viherpeukalo, joten ajattelin kysyä neuvoa jos joku osaisi auttaa. Sain tuttaviltani viime syksynä kaksi omenapuuta, jotka istutin pihalleni enkä tietenkään hoksannut jänisverkkoa laittaa. Jänikset olivat talven aikana syöneet rungon pinnan ympäriinsä. Nyt omenapuihin ei ole tullut lehtiä, mutta tänä aamuna havaitsin, että rungon tyveltä lähtee uusia silmuja kasvamaan. Onko omenapuuni vielä pelastettavissa? Laitoin heti jänisverkot paikoilleen. Pitäisikö runko katkaista, jotta uudet versot lähtisivät kunnon kasvuun? Milloin omenapuun voisi istuttaa uudelleen? Tuli myöhään syksyllä ilmojen ollessa jo viileitä vaan laitettua ne pieniin kuoppiin.
omenapuun uudet versot
2
1932
Vastaukset
- Oranie
Jos puut ovat vartettuja (niin kuin ne luultavasti ovatkin), niin versot lähtevät perusrungosta, jos ne siis lähtevät aivan rungon tyvestä varrennuskohdan alapuolelta. Versoista kasvaa kyllä puu, mutta sen hedelmistä ei tule samanlaisia kuin, jos versot lähtisivät varennuskohdan yläpuolelta. Mahdollisten hedelmien mausta en osaa sanoa mitään. Jos puu taas oli siemensyntyinen (epäilen), niin sen hedelmistä tulee aivan samoja kuin, jos puuta ei olisi tuhottu.
Ja puun rungolla ei enää tee mitään, jos syöty alue menee koko rungon ympäri. Aiemmin olisi ehkä voinut kokeilla sillastusta. - runkoa
Etsi varttamiskohta.Löytyy läheltä maata.Jos varttamiskohdan yläpuolelta lähtee uusi verso.Katkaise runko noin 5-6 senttiä verson yläpuolelta. Sido verso jäljelle jääneeseen runkoon pystyyn.Taivuta niin pystyyn kuin mahdollista.Ensi kevättalvella leikka runko noin 5 mm verson ylpuolelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka922999GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431147- 831122
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja511015Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!31974- 67858
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53837
- 44822
- 71770