minulla on vp d130 kone veneessä jossa on zf kytkin, eli laittet.Kysymys kuuluu: pyöriikö potkuri vasemmalle vai oikealle kun on vaihde eteen?
Volvon myyja sanoi että se on vasenkätinen, mutta volvon huolto vastas että oikealle se vetää.
Volvon myyja sanoi että se on vasenkätinen, mutta volvon huolto vastas että oikealle se vetää.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siitä selviää järkeilemällä.
ZF vaiteistoa voidaan yhtä hyvin käyttää molempiin suuntiin, elikkä potkurin valinnalla ratkaistaan mikä suunta on eteenpäin. Kaksimoottorisissa veneissä ne pyörivät eri suuntiin sivuttaisvedon poistamiseksi ja silloin potkurit tietysti ovat erikätisiä.
minulla pyörivät samaan suuntaan,ja on oikein hyvä esim.laituriin tullessa sivuttain.
Siinä tas nähdään. Ei asiatuntialle voi myydä mitä tahanssa. Kyllä veneen ominaisuudet, nopeus ja käsiteltävyys on ihan eri luokkaa jos pyörivät eri suuntaan!
Kiitos viesteistä.
huomaan että kysymykseni oli vähän epäselvä.
Olen asentanut veneseeni uuden koneen( volvo d1-30) ja siihen kuuluvan zf-kytkin ms10a. En ole vielä ostanut siihen potkuria, ja esitteessä ei ole mainintaa että onko kytkin vasen tai oikealle pyörivä. Vene on Bavaria, ja uusissa bavoissa on sama kone ja kytkin.
Vaihde ei ole vasen tai oikeakätinen. Ero tulee siitä, kääntääkö vaihde koneen pyörimissuunnan potkurin akselille päinvastaiseksi vai pyöriikö voiman ulostuloakseli samaan suuntaan kuin kone.
Planeettavaihteissa ulostuloakseli voi pyöriä samaan suuntaan kuin konekin, kahdella rinnakkaisella akselilla toteutetussa vaihteessa taas suunta kääntyy.
Pakki on asia erikseen, eräitä vaihteita SAA käyttää jatkuvasti täydellä teholla pakilla , mm. ZF hydrauliaskeja , ainakin osaa niistä osassa taas pakin osien mitoitus ei kestä jatkuvaa pakilla ajoa -> asia on syytä selvittää ko. vaihteen osalta joko laatikon maahantuojalta tai esim. http://zf-marine.com/ZFR/Transmissions/index.cfm?PID=A
ja hakee sieltä oikean askin tiedot
jos kone on käynnissä niin sen käyntisuunnan pitäisi olla nähtävissä hihnapyöristä ellei voi käyttää, niin melko hyvin voi luottaa siihen että kone on pyörii oikeakätisesti ; eli kun iskee "nyrkki pöytään" tyylillä nyrkin vauhtipyörän keskelle, peukalo osoittaa ulospäin koneesta, niin positiivinen eli oikeakätinen pyörimissuunta on oikean käden sormien suuntaan , siis koneen takaa vauhtipyörään katsoen koneeseen päin, pyörii kone vastapäivään ; hihnapyöriä katsottaessa koneen toiselta puolen pyörii kone myötäpäivään ;;
näin useimmat koneet, mutta poikkeuksiakin on.