Onko aamuisin ilmenevä haluttomuus "päivänavaukseen" normaalia. Ei haluttaisi nousta ylös. Vasta suihkun ja aamupalan jälkeen alkaa tuntua siltä, että huvittaa lähetä töihin. Ennen sitä vain jäädä lepäämään. Nukunkin huonosti. Heräilen useitä kertoja yössä ja välillä en nuku juuri lainkaan.
Aamuhaluttomuus
Aamuhaluttomuus
3304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ole normaalia, sulla on ihan selvät masennuksen/ työuupumisen merkit.
Kannattaisi jo tässä vaiheessa mennä lääkäriin, ehkä pieni loma olisi tarpeen.
Mielialalääkitys ja unilääke voivat myös tulla kysymykseen.
Parempi kuitenkin kysyä lääkärin mielipidettä hoidosta.
Kannattaa ajoissa alkaa hoitaan itseään, mä en tehnyt niin, ja nyt olenkin työkyvyttömyys eläkkeellä työuupumisen ja masennuksen takia.
Oireeni oli samat kuin sulla, joiden kanssa sinnittelin ainakin vuoden, kunnes oloni huonontui ja tuli 'pysäytys'.
Minulla on jo tämä lääkitysvaihe meneillään. Nyt olo onkin parempi - päivisin. Olen tällä erää syönyt noita pillereitä kuukauden. Aamuisin on tosin tuota haluttomuutta. Ei niin pahaa kuin aiemmin. Öisin en kyllä nuku hyvin. Herään klo 1 yöllä ja sen jälkeen uni katkonaista. Liittynee juuri masennukseen tuo yöllä herääminen.
Työuupumusta saattaa myös olla. Sitä en osaa määritellä. En tee sitä työtä, mihin olen koulutettu. Teen ns. hanttihommia ja se tuntuu mielenterveydessä. Resursseja kun olisi pidemmälle, mutta kun psyyke ei kestä. Se syö miestä! En tiedä mitä tehdä, tyytyä näihin töihin vai hakea vastuuta? Monta opiskeluvuotta mennyt hukkaan, jotain pitäis tehdä. Olen kokeillut, mutta epäonnistunut. Pelottaa jälleen kokeilla (ja epäonnistua). En luota itseeni, vaikka toisaalta tiedän ongelman ytimen. Luottaisi vai itseenäs ja antaisi mennä, kyllä se siitä. Tällaista tässä näin aamutuimaan.
Hei,
Kuulostaa kevätmasennukselta. Ihminen tarvitsee unta 7-8 tuntia yössä ja keskeytyksetöntä. Välillä on elämäntilanteita (pieniä lapsia, stressiä tms.) jolloin uni häiriintyy - se on ihan normaalia ja menee ohi. Mutta jos huono uni ja sen aiheuttama haluttomuus jatkuvat pitempään (useita viikkoja) - kannattaa käydä lääkärillä.
"Tyhjennä mielesi iltaisin onnettomista ajatuksista, niinkuin tyhjennät taskusi tarpeettomista tavaroista"