Minkä merkkisiä mopoja kannattaisi mennä katselemaan, kun kuskilla on kokoa 182cm/110kg. Kyytiin pitäisi saada pari kypärää, kauppakassi ja vielä muija takapenkille. Pelottaa, että kuoppa asfaltissa rykäsee rungon mutkalla ja etuhaarukan kieroon ;)
Kiitos avusta jo etukäteen.
Mopo isolle miehelle
9
3875
Vastaukset
- iso ittekki 113 kg
powermax mtx-2 tilava ja hyvä peli isolle!eiköhän tuo elopaino kantavuus ole kaikissa mopoissa ole enimmillään 150 kg, joten vaimon ei saa sun tapauksessa painaa 40 kg enempää! yksinään ajettuna tää peli hyvä!
- fghjk
Käy kattomassa Kymcon uus Super 8. On meinaan tosi ISO moposkootteriksi. Ite tilaan sellaisen vaikkakin oon vaan 180cm/75kg. Juu ja 14" renkaat löytyy eli nielee kuopat tod.näk. paremmin luin monet muut skootteri mallit.
- fgfgfg
Jeps niinkuin otsikkokin sanoo niin kantavuus loppuu kesken näissä moposkoottereissa. Itselläni on suurin skode mitä markkinoilta löytyy elikkäs Tyscon XL 50 jossa omapaino on 106kg ja akseliväli hulppeat 142cm mikä vastaa monia 600 kuutioisia katupyöriä mutta kun kuski painaa 100kg niin kyyditettävälle jää ainoastaan 40kg maksimipainoksi. Tilaa kyllä riittäisi mutta kun kantavuus ei yksinkertaisesti riitä.
En suosittele ottamaan kyytiin toista satakiloista. Runko saattaa vääntyä. Ja varmasti vääntyykin pitemmän päälle. Lyhyitä reissuja saattaa vielä kestääkin. - sama123
fgfgfg kirjoitti:
Jeps niinkuin otsikkokin sanoo niin kantavuus loppuu kesken näissä moposkoottereissa. Itselläni on suurin skode mitä markkinoilta löytyy elikkäs Tyscon XL 50 jossa omapaino on 106kg ja akseliväli hulppeat 142cm mikä vastaa monia 600 kuutioisia katupyöriä mutta kun kuski painaa 100kg niin kyyditettävälle jää ainoastaan 40kg maksimipainoksi. Tilaa kyllä riittäisi mutta kun kantavuus ei yksinkertaisesti riitä.
En suosittele ottamaan kyytiin toista satakiloista. Runko saattaa vääntyä. Ja varmasti vääntyykin pitemmän päälle. Lyhyitä reissuja saattaa vielä kestääkin.Juu tuo kantavuus on 150kg Kymcon Super 8 / Agilityssa. Eikä varmaan juuri missään muussakaan mopossa ole kantavuutta tuon enempää. Maxiskooteri lienee seuraava vaihtoehto yli 150kg painavien pariskuntien ajeluihin.
- ...
sama123 kirjoitti:
Juu tuo kantavuus on 150kg Kymcon Super 8 / Agilityssa. Eikä varmaan juuri missään muussakaan mopossa ole kantavuutta tuon enempää. Maxiskooteri lienee seuraava vaihtoehto yli 150kg painavien pariskuntien ajeluihin.
muistaakseni speedfightissa kantavuus oli vähän enemmän, mutta en ole ihan varma...
- normaali
Kantsuu lopettaa kalja ja grillinakit ja siirtyä puputtamaan ruohoa, niin jo parin vuoden kuluttua mikä tahansa ihmiskuljetuksiin tarkoitettu mopo käy...
- peugeotblaster
eli pösön blasteri, omaa painoa 100kg ja moottori sekä runko jaksaa viedä oikeen kivasti. Laadukas tukeva skootteri ja ollut kyydissä usein toinenkin satakilonen, runko kestää ja vauhdinkin saa hilattua yli sallitun nopeuden :)
- Anonyymi
Siis luuranko kehiin.... Haista ite.. Mopot teinien häirikkö hommii varten..
osta auto tai jätä vaimo kotiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812426- 1832004
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1731851Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1211681Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311595- 1211476
Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1781199Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711185Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771133Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,611103