Teor. filosofia 13.6.

eräs osallistuja

Semmoisen tempun sitten tekivät, että tällä kertaa oli yhden pitkän esseen ja lyhyiden kysymysten sijaan kaksi pitkää esseetä.

Locke-Berkeley-aihe ei oikein ollut mieleeni, sen sijaan Descartesin Jumala-todistusta osasin odottaa aiheeksi. Eli hieman ristiriitainen maku jäi.

Filosofian historian kehityslinjoja oli melkoinen tiivistetty tilkkutäkki ja sellaisena vaikea opeteltavaksi. Sinänsä pidin kyllä kirjasta, mutta se ei oikein ole mielestäni ideaalinen pääsykoekirja juuri sen järjestelmättömyyden vuoksi. Sen sijaan Descartesin alkuperäisteos oli mielestäni mainio valinta, koska se antaa kosketuksen siihen, mitä filosofian tutkimus on.

Mitäs muut piditte kokeesta tai kirjallisuudesta? Tietääkö joku muuten, että onko tuloksia lupa odotella yleensä ennen tuota takarajaa? Aika tiukaksi menisi asunnon hankkiminen elokuuksi, jos kävisi niin, että saisi tiedon sisäänpääsystä 20.7.

4

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trikkk

      Mielestäni tuo kehityslinjoja on itse asiassa hyvä pääsykoekirja juuri useiden kirjoittajien ja siitä syntyvien näkökulmien moninaisuuden vuoksi - mittaa tosissaan lukijan kykyä erottaa olennaisia asioita ja muodostaa kokonaisuuksia.

      Koe oli kyllä yllättävä edellisvuotisen jälkeen, mutta ihan hyvä, ehkä vähän helpompi. Locke-Berkeley kysymys oli juuri sopivan vaikea pääsykokeeseen. Maksimi sanamääräkin juuri sopiva.

      Ei tuloksia ennen 20. päivää tule, mutta eikös lukukausi ala vasta syyskuussa?

    • ei-helsinkiläinen

      Olen ymmärtänyt, että tulokset voivat tulla ilmoitustaululle ennen kirjeiden saapumista. Jos joku on nähnyt tuloksien tulleen sinne, niin voisiko ilmoittaa. Tai ylipäätään jos jotakin kautta tietää tuloksien saapuneen.

    • eräs osallistuja

      ja sisään päästiin. Elikkäs tiedoksi vain, että hyväksymiskirje ilmeisesti on hyppysissäsi tänään tai ei ikinä.

      • Toinen osallistuja

        Joo eilen tosiaan tuli tieto. Potuttaa kyllä tuo asuntohomma mutta sellaista se on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      201
      11840
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5559
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2877
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      19
      2756
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      43
      2488
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2063
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1959
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1921
    9. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      1865
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1777
    Aihe