Ärjän mökkien taso ?

Hei,

vuokrasin viikonlopuksi mökin Ärjästä. MIkä on mökkien taso tänä päivänä? Olen käynyt siellä kerran (v. 2000).

Mitä kannattaa ottaa mukaansa? Onko kaivossa vielä vettä?
111315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ärjän mökit ovat vakaata 50-luvun tasoa. Yksinkertaiset lautaseinät ja laverit molemmin puolin. Muistuttaa DDR:ää.

Kannattaa ottaa pari kossua mukaan. Niiden parissa on rattosampi miettiä miten sieltä saaresta pääsee poies, kun laivakin läx juuri.

No, iloista retkeä. Helteellähän Ärjässä nukkuu vaikka hiekalla petzkele.

Äänestä

Mökkien taso suurinpiirtein sama kuin vuonna 2000. Kaivosta saa vettä. Ota mukaasi omat liinavaatteet, kertkäyttöastiat (mikäli et ole innokas tiskaaja), aurinkovoidetta, uimapuku ja saunomisvehkeet sekä hyvät kengät saaren kävelykierrosta varten. Saaren luontohan aivan ihmeellisen kaunis.

Äänestä
  • Ärjän luonto on todella kaunis. Valitettavan harvat ovat päässeet sen kokemaan. Mökit tosin eivät ole luksusta, mutta luonto korvaa kaiken.

    Äänestä

Telttailla? Onko pakko vuokrata huonoa mökkiä? Kunnon huvilateltta on toki parempi kuin rotisko mökki.

Äänestä
  • mökit ovat paremmat kuin teltta ;)

    Äänestä

  • Kyllähän sinne saa mennä telttailemaan, kunhan ei sinne mökkien läheisyyteen laita. Itsekin olen menossa viikonlopuksi Ärjään telttailemaan, sinne vain :)

    Jos haluaa varmistua Ärjän tilanteesta, kannattaa kaivella tuolta Kajaanin sivulta Ärjän asioita hoitavan jampan puhelinnumero. Olihan tuolla alkuviikosta vielä kaks mökkiä vapaana, mut jos tolla teltalla pärjäis.

    Ainut ongelma on siinä, kun nyt kuljetus menee poikkeuksellisesti jo torstaina ja paluukyyti normaalisti sunnuntaina. Ei siellä nyt noin tlokuttoman kauaa viihdy. Pitää oma venekyyti hankkia.

    Äänestä

Siellähän on kahdenlaisia mökkejä: lautarakenteisia ja sitten hirsimökkejä. Olin silloin v.2000 lautamökissä. Mutta nyt olen menossa hirsinmökkiin.

Ovat sitten vissiin samaa tasoa molemmat?

Äänestä
  • ovat samaa tasoa. Hirsimökit ovat tilavemmat. Jotkut tykkää kuulema enemmän lautamökeistä, ja jotkut hirsimökeistä. Niin, jos luksusmökkejä haluaa, niin kannattaa suunnata vene jonnekin muualle. Tosin Ärjän kaltaista luontoa on kyllä harvassa paikassa, joten suosittelen lämpimästi

    Äänestä

Jee, mahtavaa, kun sinne nyt pääsee kaikki halukkaat, eikä vain UPM:n porukka.

Äänestä
  • Minulla on matkailuauto jussinseutuna käytössä. Ajattelin ajaa sen Ärjään.

    Kyselenkin nyt miten sinne pääsee suorimpaan Oulusta päin tullessa?

    Äänestä

  • Juhannus-Jussi kirjoitti:

    Minulla on matkailuauto jussinseutuna käytössä. Ajattelin ajaa sen Ärjään.

    Kyselenkin nyt miten sinne pääsee suorimpaan Oulusta päin tullessa?

    Ei sinne pääse autolla. Ota selvää vesibussin aikataulusta Kajaanin sivuilta olevan puhelinnumeron kautta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kerran käynyt kirjoitti:

Hei,

vuokrasin viikonlopuksi mökin Ärjästä. MIkä on mökkien taso tänä päivänä? Olen käynyt siellä kerran (v. 2000).

Mitä kannattaa ottaa mukaansa? Onko kaivossa vielä vettä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu