Pelottaa hitosti. Viikkoja 15 0. Viiltomaista kipua pystysuunnassa keskellä alavatsaa. Kuin joku välillä pistäisi tikkua vatsassa ylhäältä alas. Peräsuolen puolellekin särkee. Kellään muulla? Rauhoittakaa mua hyvät odottelijat!
viiltävä kipu
Stan
6821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oletko koskaan kärisnyt kystista? Siis munasarjoissa yms?
Tai endometrioosista?
Itselläni molempia taustalla. Pois poksahtaneet kystat voi aiheutta arpeutumista> repeilevät sitten kohdun kasvaessa.
Endometrioosi on PAHA. Itselleni tekee ihan mahdottomia tuska-kohtauksia; viiltävää kipua esim. suolistossa. Vetää todellakin kaksinkerroin pinoon ja vedet purskahtaa silmistä.
Entäs, onko sulle tehty mitään operaatioita mahan alueelle? Kaikki arpikudos voi repeillä kohdun vallatessa tilaa, ja sattuu niin että pääsee huutokin joskus.
Viikosta 15 alkoi mulla nää pahimmat viiltokivut ja lääkärin mukaan näistä saa kärsiä loppuun asti kai.
Hätää ei siis ole. Soita esim. naisten polille vielä varmuudeksi ja kysy jos et saa mieltä hiljenemään :)
Minua neuvottiin ottamaan 1000mg Panadolia (2 tabl.) jos on sellanen päivä, että vihloo ja viiltää koko ajan.
Ei oo tehty koskaan mitään operaatioita ja munasarjat on kunnossa. Kipu ei ole kovin kova mut ikävän viiltävä aina hetkittäin.. ajattelin just että ehkä kohtu vain kasvaa.. :) Kiitos teille!
...hyvinkin aikaisessa vaiheessa.
Tähän voi olla syynä mm. odottajan pienikokoisuus.
Muiden vaivojen päälle itse olen hitusen reippaat 150cm pituinen ja kropalta ollut aina "pieni" :)
Sillä kai tuo vajaat 17vkon vatsa on suhteessa aika mojovan kokoinenkin :D
Itselläni muuten aika pian noiden kipujen alkamisen jälkeen vatsa "pullahti" eteen niin, että sitä ei peitellä eikä salailla kyllä millään enää!
Onko itselläsi vielä piilossa vai onko havaittavissa "pullahtamista"?
Juu, masu on ollut jo kauan erittäin selvä vauvakumpu.. Olen pienikokoinen ja hoikka ja odotan toista.
Niin voipi olla vaikka sit liitoskipuja ja kohdun kasvua. Niitä oliki enemmän tuossa aamusella ja päivän mittaan rauhoittuivat, onneksi! :)
Hei, sie kun toista odotat ja olet pienikokoinen myös, niin kiinnostaisi kovasti miten olet edellisestä synnytyksestä toipunut. Jos saan udella :)
Minua mm. suositeltiin rasvailemaan/öljyämään massunahkaa ahkerasti, jotta välttyisin pahimmilta raskausarvilta.
Sitten mietityttää se itse synnytyskin.
Alkuun olin sektion kannalla ja nyt ihan vakuuttunut, että luomuna tulee ulos jos kaikki vain menee hyvin. Mutta kun lantion koosta ei ole vielä sisempiä tutkimuksia (mahtuuko ulos)...
Niin. Itse uteliaisuus koskee nimenomaan sitä pientä kokoa toipumiseen verrattuna; onko esim. hitaampaa?
Mulla ei endoa tms ole eikä mahaoperaatioita, silti viiltää tuohon keskimahaan aikas kovasti välillä. Kohtu kasvaa ja paikat venyvät.