Wicnelact liuos ja rusketus?

Olen akneihoinen potilas, joka on syönyt kaikki mahdolliset lääkekuurit. Nyt olen roan jälkeen käyttänyt kolmisen vuotta tuota wicnelact liuosta, ja olen valitettavast pannut merkille, että se "valkaisee" naamani. Sen huomaa aina siten, että rusketukseni katoaa naamastani ja kaulastani pois melko nopeasti. Muualla kehossani tätä ilmiötä ei ole. Talvellakin näytän tavallista kalpeammalta ja epäilen, että wicnelact on siihen syypää.

Kuvittelenko minä tämän Wicnelactin valkaisuvaikutuksen, vai ovatko jotkut muutkin huomanneet saman asian?
31281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

peroksidia jossain muodossa? Esim. bentsoyyliperoksidi on yleinen ja tehokas aine aknea vastaan ja se valkaisee varmasti myös ihoa voimakkaan hapetuksen takia (se ne bakteerit tappaakin). Itse käytän Basiron AC:tä, joka myös valkaisee naamaa. Itseruskettava on jees tässä tapauksessa.

Äänestä

ollenkaan; joskus kun otassa oli perkeleenmoinen patti ja ihan hulluna hankasin wichelactilla useana päivänä ja laitoin skinorenia ja bepanthenia niin kappas vaan; yks kaunis päivä oli pieni valkoinen rinkula ilmestynny siihen hankauskohtaan ja sen erotti selvästi jos oli ruskettunu.

Kosmetologi epäili, että näinköhän enää koskaan lähtee siitä pois, että olis elinikäinen pigmenttimuutos mutt, onneksi, sitte se vaan katosi; puhdistin vaan iltaisin wicnellä ne näppykohdat enkä enää aamuisin etenkään kesäsin. Muuten kasvovetenä käytän hellää vichyn kasvovettä (sitä punasen väristä). Eli aika tujua wicnelact voi olla joillekkin ihotyypeille.

Äänestä
  • Jaah. Arvelinkin, että en vaan kuvitellu tuota ihon värimuutosta. Pystyisikö joku suosittelemaan jotain muuta iholiuosta tai voidetta, joka ei valkaisisi kasvoja?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


muub kirjoitti:

Olen akneihoinen potilas, joka on syönyt kaikki mahdolliset lääkekuurit. Nyt olen roan jälkeen käyttänyt kolmisen vuotta tuota wicnelact liuosta, ja olen valitettavast pannut merkille, että se "valkaisee" naamani. Sen huomaa aina siten, että rusketukseni katoaa naamastani ja kaulastani pois melko nopeasti. Muualla kehossani tätä ilmiötä ei ole. Talvellakin näytän tavallista kalpeammalta ja epäilen, että wicnelact on siihen syypää.

Kuvittelenko minä tämän Wicnelactin valkaisuvaikutuksen, vai ovatko jotkut muutkin huomanneet saman asian?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu