Näinkö on, että kaksi kaurista sopivat toisilleen parhaiten? Kumpikin olemme pettyneet suhteissamme, elämänpolut ovat olleet niin kovin samanlaisia. Ja nyt lähes 20 vuoden jälkeen myönnämme, että olisi pitänyt uskoa sydämen ääntä aikanaan. Mutta olimme niin kovin nuoria, ja uskoimme ruohon olevan vihreämpää muualla.
Nyt kummallakin on takana monia suhteita, kaksi avioliittoa ja särkyneitä unelmia. Järkytys oli molemminpuoleinen, kun huomasimme, että edelleenkään kukaan ei saa meissä aikaan sellaista tunnekuohua kuin saamme aikaan toisissamme.
Onko todella niin, että mikään toinen merkki ei ymmärrä työnarkomaniaamme, selkeyttä ja tietynlaista inhorealismia, kätkettyä (into)himoa ja velvollisuuden tunnetta? Mitä mieltä olette? Kertokaa kokemuksia tuplakauris- suhteista!
Kauriille kauris?
4
1555
Vastaukset
- -kauris
laannuttua alkaa yhdistelmä sujua vieläkin paremmin.
Me kauriit kun olemme paitsi inho- myös arkirealisteja. :) - merja
Kokemusta on vuoden seurustelusta..Voin sanoa, että todellakin tunteet meillä kuohuaa, niin molempiin suuntiin, että huh huh..Sen verran kuitenkin pitää sanoa, että ehkäpä siksi juuri ollaan yhdessä..Molemmat pitää ns. jännittävästä suhteesta, joskin työpainotteisesta. Molemmat kuitenkin loppupeleissä hakee sitä turvallisuutta, jonka ehkä juuri nämä kaksi voivat toiselle antaa, koska ymmäretään työn tärkeys molemmille ja annetaan vapaus toteuttaa itseämme. Ja monet sanoo, että kauriin sydän on melko hankalaa voittaa, mutta kun sen tekee niin se palkitaan ja niin ainakin meillä on käynyt:)
- kauris/kauris
3 vuotta olen on/off suhdetta pitänyt kauris mieheen, (itsekkin siis kauris).
tunteet kuohuaa laidasta laitaan viikottain.
jonkin sortin viha/rakkaus suhde, mutta silti niin tiivis.
en voisi kuvitella tällä hetkellä ketään muuta vierelleni, mutta silti en usko että tästä näin voisi kehittyä mitään, heitänkö vaan vuosia hukkaan roikkuen jossain mitä ei ole?
Molemmat oltiin alussa ujoja eikä puhuttu paljoa henkilökohtaisia, jos juuri mistään muustakaan. joka vuosi suhde on syventynyt, joku päivä saatetaan rupista niitä näitä useita tuntia, että ajan taju katoaa, kohta voi olla että riidellään ja syytellään toisia jostain, mitä toinen ei edes ymmärrä!
kuinka kauan voi jaksaa tällaista? tuntuu että polttelisin kynttilää molemmista päistä. - ......
Itse olen kaurismies ja kovaa vauhtia ihastumassa kaurisnaiseen. Emme tosin kumpikaan vastaa kovin hyvin sellaista perinteistä kauriskuvausta.
Varsinkin tämä kaurisneito vaikuttaa enemmän tulimerkiltä kuin maamerkiltä. Hän onkin syntynyt 22.12. eli juuri tuossa jousimiehen ja kauriin rajalla. Tosin tunnistan hänestä joitakin kaurismaisia piirteitä. Hän on hyvin päämäärätietoinen, fiksu, sanavalmis ja rauhallinen. Hän myös suhtautuu työhönsä ja opintoihinsa hyvin tunnollisesti ja vakavasti. Toisaalta hän on varsin leikkisä, eloisa ja "poikamainen", jotka ovat ehkä enemmän jousimiesmäisiä ominaisuuksia. "Poikamaisuudella" tarkoitan sellaista tietynlaista räväkkyyttä ja rohkeutta. Kaurisnaisiahan usein kuvaillaan sellaisiksi klassisen viileiksi ja tämä kuvaus ei oikeastaan sovi tähän kyseiseen kaurisnaiseen. Hän on hyvin kaunis, seksikäs ja naisellinen, mutta ei pätkääkään prinsessamainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712300En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831011Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108970
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736- 33687
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684