Mallien mitat

Oikeasti nämä vaatehenkarit ovat luonnossa karsean näköisiä, pitkiä kolisevia luonnottomia seipäitä ja tikkuja. Heillä on monasti huono ryhti koska yrittävät kasata itsensä normaaliväestön pituuteen. Koulussa he ovat olleet ne rumat ja pilkatut ylipitkät luurangot. On aika raskasta olla 185 cm tyttö normaalipituisten tyttöjen keskuudessa. Samoin on vaikeaa löytää pituistansa kaveria. En kyllä kadehdi yhtään. No jos joku sitten menestyy vaatehenkarina niin saa vähän tulojakin, mutta osia en silti vaihtaisi tällaisten kanssa.
51052
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miksi ihmeessä kavereiden pitäisi olla samanoituisia? Ja harvoinpa naismallit ovat edes 185 pitkiä, joku perus olis siinä 173 - 180 paikkeilla. Sitäpaisti mallitoimistoilla on tapana listä aina pari senttiä mallin oikeaan pituuteen, mistä se sitten johtuukaan.

Äänestä

nii mistä lähtien mallit on ollut koulussa "ne rumimmat" ?

jäntzkä käsitys sulla.

ja miten sun viesti ees liitty anoreksiaan?

Äänestä

Hyvä viesti!
Kilo porkkanaa sille, joka pitää esimerkiksi Suvi Koposta todellisena kaunottarena? Ja nyt puhutaan miehistä, eikä anoreksiaa sairastavista 15v tytöistä.
Monet monet miestuttuni ainakin kauhistelevat häntä. Lähinnä olen kuullut: "Tuotahan pelkäis!" 185cm pituinen luinen hirvi.
Sen sijaan kun olen kysellyt miesten kauneusihanteesta niin esiin on tullut tällaisia nimiä: Beyonce, Jennifer Lopez, Shakira. Verratkaapa heitä kalpeaan ja luisevaan pitkään malliin, pitkine muodottomine raajoineen.

Aika erikoiset kauneuskäsitykset todellakin. Mutta minkäs voimme tyhmille maallikoille, jotka jostain syystä ihannoivat näitä malleja. Näitä malleja, joita mallitoimistot höykyttävät olemaan laihiksella, käyttävät heitä kerran ja tekevät rahaa ja heittävät romukoppaan. Mallinura on niin hetkellistä. Vähän ajan kuluttua et ole enää yhtään mitään. Oliko sen väärti kiduttaa itseänsä ja sairastua anoreksiaan, et saa enää koskaan lapsia ja miestä on vaikea löytää sillä kuontalolla.

Äänestä
  • Näin kerran lentokentällä Vera Jordanovan oli kait lomalta tulossa, ja huh huh se oli RUMA, oli kumararyhtinen, isopottuinen, hampsottava tukka, kasvoissa ei mitään nättiä, sopusuhtaisuutta tai herttaista. En ois todella tuntenut sitä muuten kuin senhetkisen kundikaverin kautta, jonka tiesin ja joka oli sen mukana. En tajua miten monta kiloa pakkelia ja tekoripsiä ja muuta sille ja monelle muulle "mallille" pannaan naamaan että ovat lehtien palstalla myyvän näköisiä.

    Äänestä

Hienoa!

On ihanaa, että olet sinut itsesi kanssa. Muista kuitenkin, ettei pituus ole ystävyyden esteenä! Itselläni on kaiken mittaisia ystäviä myös sinun mittaisia! On totta, että mallit ovat monesti liian laihoja ja siksi eivät vastaa miesten kauneusihanteita. Miksi sitten naiset havittelevat mallien mittoja, jos näin kerran on, etteivät luisevat vaateripustimet miellytä miesten silmää? Uskon, että pääset hyvän ja terveen asenteesi avulla pitkälle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokenut kirjoitti:

Oikeasti nämä vaatehenkarit ovat luonnossa karsean näköisiä, pitkiä kolisevia luonnottomia seipäitä ja tikkuja. Heillä on monasti huono ryhti koska yrittävät kasata itsensä normaaliväestön pituuteen. Koulussa he ovat olleet ne rumat ja pilkatut ylipitkät luurangot. On aika raskasta olla 185 cm tyttö normaalipituisten tyttöjen keskuudessa. Samoin on vaikeaa löytää pituistansa kaveria. En kyllä kadehdi yhtään. No jos joku sitten menestyy vaatehenkarina niin saa vähän tulojakin, mutta osia en silti vaihtaisi tällaisten kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu