Miten näppärästi Kiovasta Rivneen ??

H.Moilanen ;)

Onko kenelläkään kokemusta miten pääsee sujuvasti Kiovasta Rivneen. Junallako vai linja-autolla? Millainen hintataso Ukraina julkisessa liikenteessä mahtaa olla? Ja vielä se hankalin juttu pystynkö hankkimaan lipun osaamatta venäjää tai ukrainaa? Auttakaa hyvät ihmiset. Mieli tekee matkalle,mutta rohkeutta vielä puuttuu.

1

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaa on joku kolmisensataa km. Junalla, bussilla ja marsulla pääsee. Junat Kiovat rautatieasemalta, marsut eli reittitaksit (pikkubusseja) siitä edestä. Bussiasema syrjemmällä enkä varma millaiset yhteydet Rivneen konkreettisesti bussilla onkaan. Joka tapauksessa Zhitomirin kautta menevä tie hyväkuntoinen, suurelta osalta nelikaistainen - vaikka lehmälaumoja saattaakin välillä tiellä vaellella.
      Hintataso Ukrainassa halpa, juna ja bussi maksanevat hiukka luokasta ja nopeudesta ym. riippuen tuolla välille noin 50 UAH (alle 10 €) ja marsu voi hiukka enemmän olla.
      Kieltä ei tarvitse osata mutta opettele hyvä ihminen ainakin aakkoset ennen kuin menet ja pari peruskysymystä. Venäjä kannattaa alkujaan opetella koska kaikki Ukrainassa osaavat venäjää mutta idempänä ukrainaa vapaaehtoisesti puhuvia vähemmän. Kyltit ukrainaksi, mutta eri kirjaimia venäjän/ukrainan välillä vain muutamia, lähinnä vokaaleita ja sitten g/h.
      Matkalipun pystyt hankkimaan esim. kirjoittamalla paperille kellonajan ja päämäärän. Toisaalta voi myös paikallisia kysellä auttamaan, osa osaa kieliä ja on avuliaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. 36
      719
    Aihe