Kokeneet reissaajat, listatkaapa mitä pakkaatte mukaan tai mitä on turha pakata. Mikä olisi realistinen minimi varustus?
Toki jokaisella on yksilölliset tarpeensa: toinen pakkaa hameita, toinen shortseja yms. Mutta es. miten viileää on illalla, millaisilla vaatteilla/jalkineilla pärjää. Mitä ei kannata pakata, vaan hankitte paikan päältä? Mitä pakkaatte ruumaan ym mieleentulevaa?
Toki jokaisella on yksilölliset tarpeensa: toinen pakkaa hameita, toinen shortseja yms. Mutta es. miten viileää on illalla, millaisilla vaatteilla/jalkineilla pärjää. Mitä ei kannata pakata, vaan hankitte paikan päältä? Mitä pakkaatte ruumaan ym mieleentulevaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
WC-paperia, paikallinen on kuulema hirveetä. Ripulia varten jotain lääkettä. Ikävä lähteä etsimään apteekkia kun/jos varpusparvi lentää. Ja meillä otetaan myös kahvimaidot kun on toi laktoositon ruokavalio, tosin ollaan siis huoneistossa. Uimavarusteet ja suojavoiteet vedenpitävät, hyvät kengät ja muutama vaatekerta. Yölläkin on n.20 astetta joten yksi pitkähihanen varmaan riittä.
Ihan käypää wc-paperia hotelleissa on ollut. Ja jos ei ole niin osta paikan päältä kaupasta.
Kosteuspyyhkeitä ja käsidesiä käsilaukkuun, koska joka paikassa ei ole käsienpesumahdollisuutta. Myös nenäliinapakkaus on näppärä wc-käynneillä. Ja laastaria kukkaroon:)
meneen ruumaan, tai jos on tosi pieni pullo niin sit sen saa ottaa käsilaukkuun... se o näet nestettä
Tuli mieleen,että onkohan vielä olemassa sellaisia käsidesipyyhkeitä,ikäänkuin savetteja...niin ja saakohan niitä viedä koneeseen?
Kyllä noita käsidesifioimis pyyhkeitä löytyy apteeksita ainakin. Ostin just neoanisept-pakkauksia apteekista, ovat 10kpl paketeissa ja maksavat n. 4 e. Samaan neoanisept sarjaan saa myös geeliä joka on pulloissa, on ehkä riittoisampaa, mutta hankalampi kuljettaa mukana.
Kyllä minä ainakin ne matkatavaroihin pakkaan.