taulujen ripustuksesta

kiviseiniin

mites, jääkö muovisista taulukoukuista joissa on pienet naulat millaset jäljet (kivi)seinään?

Vuokrakämppä, vanha kivitalo, mutta tauluja ois kiva seinälle silti laittaa...
ajattelin vaan että uskallanko moista tehdä ihan vaan omine lupineni...?

5

1981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jää..

      Kyllä niistä tiestysti jää pienet reiät seinään. Poismuuttaessa kannattaakin jättää taulukoukut paikoilleen, eikä repiä pois, niin ehkä niitä pystyy sitten seuraavakin vuokralainen hyödyntämään..

      • kait, mutta

        niin mä vähän ajattelinkin...

        mutta eikai se seinä murene tommosten koukkujen alta, tai käy muuten hullusti?

        luulis ettei 20-luvun kivitalossa seinät ihan höttöä ole...


      • eiköhän...
        kait, mutta kirjoitti:

        niin mä vähän ajattelinkin...

        mutta eikai se seinä murene tommosten koukkujen alta, tai käy muuten hullusti?

        luulis ettei 20-luvun kivitalossa seinät ihan höttöä ole...

        ..niiden seinien luulis olevan aika vahvaa tekoa. Itse oon käyttänyt taulukoukkuja kyllä monissa asunnoissa (tosin en noin vanhassa), mutta ei oo kyllä ikinä seinä murentunut alta.


      • ettei murennu
        eiköhän... kirjoitti:

        ..niiden seinien luulis olevan aika vahvaa tekoa. Itse oon käyttänyt taulukoukkuja kyllä monissa asunnoissa (tosin en noin vanhassa), mutta ei oo kyllä ikinä seinä murentunut alta.

        koska se vanha seinä murentuu helposti, jää äkkiä kamala kraateri.
        Jos ei murennu niin lohkeaa.


    • on usein

      todella paksu rappaus/tasoitepinta seinissä. Seinä on kyllä vankka, mutta pintatasoite (yleensä sammuttamatonta kalkkia) saattaa olla jopa 50 mm paksu. Rappausta pitelee seinässä siis monesti käytännössä vain maali-/tapettikerrokset.

      Helpoin konsti on kiinnittää taulut taustalevystään suoraan seinään vaikkapa elastisella Sikaflex liimalla (Samalla aineella kiinnitetään nykyään wc-pytyt lattiaan, joten taulu pysyy seinässä).

      Taulut saa irti rautalangalla tai vaikkapa pianonkielellä. Lanka laitetaan taulun ja seinän väliin ja vedetään liimanökköjen läpi. Ylimääräiset liimat on helppo irroittaa seinästä kaapimalla. Jälkiä ei jää juuri lainkaan, eikä turhia reikiä tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2648
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1678
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1471
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1232
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      67
      871
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe