Kerrotteko minkälainen paikka Joensuu on asua ja onko vaikea päästä sisälle?
Joensuun
9
1964
Vastaukset
- Siiri.
Olen sieltä idästä kotoisin, mutta opiskelen Tampereella. Joensuu on kyllä paikkana paaaljon parempi kuin Tampere, vaikka tietysti pienempi. Ihmiset ovat siellä mukavampia, välittömämpiä, puheliaampia kuin täällä. Siellä ei katsota kieroon, jos erehdyt sanomaan jotain vaikka bussissa vierustoverille. Siellä on kunnon talvi, että ehtii hiihtääkin monta kuukautta ja IlosaariRock. Talvella voipi olla hiljaista, mutta silti asuisin Joensuussa monta kertaa mieluummin kuin Tampereella. Yliopistosta en tiedä mitään, kun en siellä ole opiskellut, mutta haukkujakaan en ole kuullut. Minulla on kyllä ystäviä, jotka opiskelevat siellä mm. matematiikkaa, kieliä ja julkisoikeutta ja he ovat olleet ihan tyytyväisiä.
- kokenut
Hei, itse en ole "jönssistä" vaan eräästä suuremmasta kaupungista. Kaupungissa nyt opiskelleena ja asuneena sanoisin, että on ollut aikamoinen pettymys tämä joensuu. Ihmiset eivät mielestäni ole kovinkaan ystävällisiä (ainakaan tuolla asioidessa), ja kaupunki on kovin ankea ja pieni. Tosin kovasti yritetään nyt rakentaa ja kehittää, mutta siinä kaupunki ottaa vasta ensi askeliaan. Yliopisto on, noh, se on ihan ok, ihan mukavan kokoinen ja yhteen paikkaan keskittynyt. Kannattaa varmaan harkita sen mukaan, minne kaupunkiin oikeasti haluaa. Kyllä täällä vuoden tai pari viettää jos pakko on..Mutta älä odota liikoja!
- Anonyymi
Kyllä on porukan käytös muuttunut sitten vuoden
2007. Kaikki kävelevät kaduilla kuin p#s#aa haukanneina. Naamat nyrpällään. Bussissa ei tod kannata puhella vierus- eikä muillekaan tovereille sanaakaan. Jos jtk sanoo, niin kyllä katsotaan vihaisesti. Etenkään kirjakieltä ei kannata puhua missään. Paitsi jos sattuu olemaan joku julkisuuden henkilö tms yleisesti suvaittu persoona.
Tavallinen ihminen ei saa erottua joukosta.
Köytöstavat puuttuvat lähes jokaiselta Joensuussa asuvalta henkilöltä.
Tylyä käytöstä. Mulkoilua. Tuhahtelua. Piilovittuilua jne.... Kiteytettynä; joensuulainen on erittäin itsekäs joustamaton ja kylmä ihminen, joka ei näe ketään muuta kuin itsensä.
Minä, minä on etusialla.
- .shanti.
Olen asunut Joensuussa nyt pari vuotta, olen alunperin Savosta lähtöisin ja olen kyllä viihtynyt tosi hyvin. Mielestäni ihmiset todella ovat ystävällisiä, on ollut todella helppo tutustua uusiin ihmisiin ja saada ystäviä...
Yliopisto on sopivan kokoinen, ei liian pieni eikä liian suuri.
Kapunkina Joensuu on toki suppeampi esimerkiksi palveluiltaan kuin vaikkapa Tampere, mutta esimerkiksi asuminen on huomattavasti halvemaa kuin isommissa kaupungeissa. Opiskelijan kukkarolle Joensuu onkin varmasti sopivampi kuin Helsinki, Tampere tai Turku.
Ja kyllä palveluita on ainakin minun tarpeisiini enemmän kuin tarpeeksi :)
Yliopistoon sisäänpääsy riippuu ihan alasta jolle olet hakemassa, esimerkiksi luonnontieteisiin taitaa olla aika helppo päästä sisään. Kannattaa katsoa yliopiston sivuilta, sieltä muistaakseni löytyy hakijamäärät ja sisäänpäässeet.
Mutta hae ihmeessä Joensuuhun, harvan ihmisen suusta olen kuullut pahaa sanottavaa :)- duunit?
Halpaa on asua ja pari vuotta kestää kyllä..? Mutta mites on opiskelujen ohessa työskentely? Tuskin löytyy töitä ulkopaikkakuntalaisille, vai? Vai onko asuminen NIIN halpaa, että opintotuella elelee kivasti ilman duuniakin? Mä en ainakaan suostu köyhäilemään vuosikausia. Mielummin teen töitä.
- Anonyymi
Asiaa.
- joensuulainen..
Joensuu on pienikokoinen, mutta varsin mukava ja kiva paikkakunta sekä asua että opiskella. Yliopistoon on joitakin aloja lukuunottamatta (esim. biologia) helpohkoa päästä, asuminen on suht edullista ja omasta mielestäni Joensuu on tosi kaunis kaupunki! Itse kuitenkin haluan suurempaan kaupunkiin opinnot suorittamaan.. :D
- Anonyymi
Varmasti opiskelijoiden näkökulmasta kaikki näyttää erilaiselta .
Etenkin , kun on aikeissa muutta opintojen jälkeen muualle. Se onkin suositeltavaa. - Anonyymi
Hyvä kaupunki on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle263204Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122339Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.742236Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051971Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761633Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥451489Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta201387Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1191159
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151116