Paksusuolentähystyksen vaarat

onko niitä?

Voiko paksusuolen tähystyksessä tulla ongelmia, revetä suoli esimerkiksi? Voko laite esim. raapia suolen pinnan verille ? Kuinka paksu on letku millä tutkimus tehdään?

11

7691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokenut

      Ei siin mitää vaaraa ole jos sulla ei oo kasvainta ym. mikä voi puhjeta siellä. Osa lääkäreistä tekee sen hyvin hellävaraisesti, osa taas niin että tuntuu niinkuin salaojaputkella hoonattais.. :D Pyydä esilääkitys, ei pelota niin paljoa etkä muista sitten operaatiosta juuri mitään.

    • kertoo näin...

      Komplikaatiot

      Komplikaatiot on esitetty taulukossa 3, viite 8.

      Prospektiivisista kolonoskopiatutkimuksista on laskettu, että kymmentätuhatta diagnostista tähystystä kohti esiintyy 85 komplikaatiota, joiden joukossa on 13 puhkeamaa, kaksi kuolemaa ja 32 vuotoa; loput 38 ovat vähäisempiä sydän- tai keuhkokomplikaatioita B.

      Toimenpiteet lisäävät vuoto- ja puhkeamariskiä. Diagnostiseen kolonoskopiaan liittyvä puhkeama aiheutuu usein sigmasuolen ylivenytyksestä ja vaatii yleensä leikkaushoidon. Polypektomiaan liittyvä puhkeama on usein rajoittunut ja voidaan hoitaa konservatiivisesti.

      Taulukko 3.
      Kolonoskopian komplikaatiot
      Komplikaatio - Esiintyvyys, %
      Puhkeama ----- 0.1
      Vuoto -------- 0.3
      Kardiovaskulaarinen komplikaatio - 0.04
      Infektio ----- Hyvin harvinainen
      Kuolema ------ 0.01–0.03

      Kolonoskopiatoimenpiteisiin liittyy enemmän puhkeamisia ja vuotoa kuin diagnostiseen kolonoskopiaan.

      Käypähoito-suosituksessa on muutenkin paljon hyvää tietoa, tässä linkki:
      http://www.kaypahoito.fi/kh/kaypahoito?suositus=hoi08044

      • Eikä oteta selvää asioista:-(

    • tynpäs

      kyllä voi, huppu lekuri puhkasi suolen, seuraus vatsakalvontulehdus , hengenlähtö ovella.

    • lääkkeetön
    • Anonyymi

      Isälläni kolonoskopia meni aikoinaan pieleen, lääkäri oli tökännyt tutkaimen kunnolla suolesta läpi.

      Seurauksena jonkinlainen tulehdus ruumiinontelossa. Ensin yksi iso leikkaus: navasta alaspäin kroppa auki, suolet ulos kaikki ja siivotaan. Tämän jälkeen haava ei ollut parantunut vaan suolet olivat meinanneet tursua haavasta ulos. Siispä toinen leikkaus!

      Sitten oli mennyt paremmin eikä potilas kuollut operaatioissa.

      Siis ihanan turvallista on! Menkää vaan kolonoskopiaan!

      • Anonyymi

        Tässä vielä lisätietoja potilaasta: sai aivoinfarktin n. 1989, toisen n. 1990-l. puolivälissä. Söi Marevania ensimmäisestä infarktista lähtien. Sairasti lymfoomaa sitten myöhemmin, eli myös kolonoskopian aikana. Kolonoskopiassa löytyi vain polyyppeja.

        Kuoli keuhkosyöpään jokunen vuosi kolonoskopian jälkeen.


    • Anonyymi

      Voi,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      20
      5323
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      50
      1381
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      11
      807
    4. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      778
    5. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      47
      769
    6. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      46
      762
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      757
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      746
    9. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      8
      734
    10. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      725
    Aihe