Ehdotan Pudasjärven uudeksi nimeksi Paskajärveä. Paskajärvi sopii hyvin kuvaamaan kunnan henkistä tilaa ja se tuo mieleen kaupungin agraarisen todellisuuden. Ennen kaikkea uusi nimi sopii hyvin siksi, että Pudasjärven päättäjät haluavat tuhota Pudasjärven tekoallasprojektilla ja ohjata joen muuella ja muuttaa keskustan kupeessa olevan järven samalla paska-altaaksi.
Pudasjärren nimeksi Paskajärvi
8
1616
Vastaukset
- Antikollaja
Ei edes tartteta mitään vesivoimaa. Rakennettais sellainen "voimalaitos" jonka sisällä olis kuntopyöriä, joita laitettais polkemaan kaikki työttömät. Pyörät pyörittäis turbiineja ja sähköä syntyis!
- v,,,jat
olipas hyvä oivallus, ei muuta kuin siitä vaan,,
- taarkottaa muuella
ja mikä on keskustan kupeessa oleva järvi?
Perskutta, lisää vain patoja ja altaita, tulee parempia kala- ja lintuvesiä, vihreet vastustaa kaikkea, ne on varmaan lopettaneet naimisenkin.- alueet jotka
tulis altaiks on joskus olleet järviä, muutetaan ne vain takaisin alkuperäiseen muotoon ja saahaa samalla sähköä, eiku töihin vain.
- Jorgos A
alueet jotka kirjoitti:
tulis altaiks on joskus olleet järviä, muutetaan ne vain takaisin alkuperäiseen muotoon ja saahaa samalla sähköä, eiku töihin vain.
Heti vaan pitäisi ruveta rakentamaan voimalaitosta, ihan tarpeeksi on jo tuhlattu kallista aikaa. Paavo Väyrynen puhui tämän päivän kalevassa täyttä asiaa, lukekaapa huviksenne. En ole kyllä ennen paljo Paavoa noteeraillu, mutta nyt täytyy kyllä liputtaa Paavolle.Kollaja rules!!!
- kuntalainen
Jorgos A kirjoitti:
Heti vaan pitäisi ruveta rakentamaan voimalaitosta, ihan tarpeeksi on jo tuhlattu kallista aikaa. Paavo Väyrynen puhui tämän päivän kalevassa täyttä asiaa, lukekaapa huviksenne. En ole kyllä ennen paljo Paavoa noteeraillu, mutta nyt täytyy kyllä liputtaa Paavolle.Kollaja rules!!!
Meillähän on jo ainakin kaksi toimivaa vesivoimalaitosta kunnassamme, miksi niitä pitäisi rakentaa lisää? Ehkä olisi paremminkin panostettava vastapaine- ja lauhdevoiman lisärakentamiseen kunnassamme, niissä olisi vihreä tulevaisuus. Omasta puolestani toivottaisin vaikka ydinvoimalan meille tervetulleeksi, jos vain rakentajille paikka kelpaisi.
- pudasjärre?
en oo sen nimistä kuntaa kuullutkaan.
Missä sijaitsee Pudasjärre? - Hyvä ajatus
Pudasjärven nimeksi "Paskajärvi" on erinomainen ajatus!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538373- 664664
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404343Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233952Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353483Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423470Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383358- 483123
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422861- 492634