Nyt lähtee vista!

jwd

Voi jumalauta! Ostin uuden läppärin ja oli pakko sit siirtyä vistaa. Voi perkele, ei toimi virusturvat suoraan, ei käy tulostimet, mp3 soittimen ohjelma ei pelaa, vodafonen usb-modeemi ei toimi ilman ajureita joista elisa ei ota mitään vastuuta jne.

Nyt lähtee saatana moinen paska tästä koneesta. Mun Vista on 32 bittinen, eli siihen kai voi vetää xp:een tilalle. Mut kuinkas se tapahtuu? Mitä pitää poistaa ja miten? Vai voinko purkaa kaupan vedoten laitteen tiomimattomuuteen?

Olen yksinkertainen mies ja tarvin yksinkertaiset vermeet. Perkele mulla kiinnostaa vaan tehdä työni tietokoneella, ei työtä tietokoneelle.

8

1069

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemus puhuu

      Kehoitan harkitsemaan linuxia. Esim ubuntu pelaa aika hyvin ,tehokkaampaan koneeseen Opensuse tai Sabayon..

    • Itsellä Windows Vista Ultimate (32bit, x86). Mulla ei ole ikinä ollut yhteensopivuusongelmia minkään kanssa, en käsitä mikä sekunda sulle on sattunut. Esiasennetuissa koneissa on aina jotain turhaa lisäohjelmaroskaa mikä tekee mistä vain käyttiksestä ei-niin-toimivan (kokemusta on XP:n osalta).

      Tällä hetkellä Vistan oma palomuuri piisaa. Ainakin omassa koneessa. Virustorjunnaksi avast! 4 Home tai joku vastaava. Muihin en osaa sanoa mutta pienellä etsimisellä löytyy varmaan ajurit. Toimimattomien ohjelmien osalta kannattaa aina koittaa yhteensopivuustilaa. Hiiren oikealla yksi kerta vaikka ohjelman pikakuvakkeen kohdalla, sieltä "ominaisuudet". Siirry välilehdelle "yhteensopivuus" ja laita raksi ruutuun valiten vaikka "Windows XP SP2". Jos ei toimi niin ei toimi. Itsellä on ainakin auttanut moneen kertaan.

      Voit kyllä purkaa kaupan jos tuote on kunnossa ja pakkaus tallessa (ja kuitti). Tällöin ei saa kaupasta riippuen täyttä hintaa, eräässä saa 80% myyntihinnasta takaisin, joillain kaupoilla saa kaikki rahat takaisin.

      Laita XP:n asennuslevy asemaan, käynnistä kone ja kun ruudussa lukee "Press any key to boot from CD" tai vastaavaa, paina mitä vain nappia. Sieltä formatoit kiintolevyn ja voit asentaa XP:n.

      • ei vai?

        Siis yhteensopivuusongelmia?

        Käytätkö mitään muita ohjelmia kuin ms-sontaa?

        Itsellä on ihan sama tilanne kuin tolla aloittajalla. Viitttä vaille ettei koko kone ole jo lentänyt järveen. Ja mä ostin vielä läppärin, et toi xp:n asentaminen ei auta. Pitäs olla JUST siihen läppäriin sopiva xp kaikkine ajureineen,

        Nyt kyl täytyy alkaa lukee noita lakisivuja. Mä olisin ainaki ikionnellinen jos voisin palauttaa täysin hyödyttämän paskan ja kärsisin vaan 200e 20 hukkatyötuntia.


      • ps_ps_ps
        ei vai? kirjoitti:

        Siis yhteensopivuusongelmia?

        Käytätkö mitään muita ohjelmia kuin ms-sontaa?

        Itsellä on ihan sama tilanne kuin tolla aloittajalla. Viitttä vaille ettei koko kone ole jo lentänyt järveen. Ja mä ostin vielä läppärin, et toi xp:n asentaminen ei auta. Pitäs olla JUST siihen läppäriin sopiva xp kaikkine ajureineen,

        Nyt kyl täytyy alkaa lukee noita lakisivuja. Mä olisin ainaki ikionnellinen jos voisin palauttaa täysin hyödyttämän paskan ja kärsisin vaan 200e 20 hukkatyötuntia.

        hp:n, nvidian, ym sivuilta on tullut ladattua kaikki mahdolliset draiverit, mutta xp-installoinnissa 1000e kone toimii yhtä hyvin kuin 50e käytetty...


      • jwd

        Kiitos asiallisesta vastauksesta!


      • jwd

        Kun koneen buuttaa xp:n asennuslevyllä, ohjelma ilmoittaa ettei löydä yhtään kiintolevyä tai jotain ja asennusta ei voi jatkaa. Eli en pääse formatoimaan kovalevyä. Kyseessä on siis hp:n läppäri, meneekö nyt joku vikaan vai eikö tähän nyt yksinkertaisesti saa xp:tä? Ei auta ohjelmien kanssa edes tuo yhteensopivuus -toiminto. Voi kurjuus!


    • lähdepä

      itse vittuun täältä! ;)

      • sinun jumalasi

        Älköön sinulla olko muita jumalia.

        Pyhitetty olkoon WindowsVista, sillä se on luotu maanpäälle,
        että ihmiset saisivat käsityksen helvetistä.

        Applet ja Linuxit päästävät maan matoset liian helpolla, sillä tarkoitettu on, että ihmisten pitää opetella käyttämään luomiamme järjestelmiä, eikä hukata aikaansa maallisen mammonan tavoitteluun.

        Tuska on jalon rodun tunnusmerkki.

        Tämän tunnusmerkin täyttävät kaikki Windowskäyttäjät.

        Hallelujah


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      68
      1246
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      138
      1054
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      111
      690
    4. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      22
      615
    5. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      16
      601
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      32
      551
    7. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      61
      541
    8. Mies miksi moinen vetäytyminen?

      1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku
      Ikävä
      52
      509
    9. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      22
      486
    10. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      62
      475
    Aihe