Halpalentoyhtiö

jyhlö

18

3629

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusteella

      Sillähän perusteella Finnairkin olisi halpalentoyhtiö!

      • siirtää

        Finnair siirtää matkatavarat omiin ja oneworld jatkolennoille. Se iitä.


      • fjk
        siirtää kirjoitti:

        Finnair siirtää matkatavarat omiin ja oneworld jatkolennoille. Se iitä.

        Jos lennot ovat samassa varauksessa, niin Finnair siirtää laukut, riippumatta siitä mihin allianssiin toinen yhtiö kuuluu, lukuunottamatta halpisyhtiöitä.


      • taas!
        fjk kirjoitti:

        Jos lennot ovat samassa varauksessa, niin Finnair siirtää laukut, riippumatta siitä mihin allianssiin toinen yhtiö kuuluu, lukuunottamatta halpisyhtiöitä.

        Ei riitä että on samassa varauksessa, pitää olla yhdellä lipulla. Samalla varauksella voi olla vaikka kolmet eri liput.


    • SAS from ASS

      Voi sanoa, että nyt viiksettää ihan kunnolla! Lennän muutamia kertoja vuodessa (SASsilla, kiitos työnantajan). Matka-ajan jenkkeihin on saanut pidetyä kohtuullisina, kun vaihdot onnistuvat 50-90 min. välillä. Ja aihahan on vaihdettava, kun Suomesta SASsilla lähtee. Mutta alapa tuossa ajassa raahata matkatavaroita joka helvetin kentällä, ei onnistu.

      Luulisi nyt että lentämisessäkin olisi joku muu trendi kun ahtaa ihmiset sillipurkkiin ilman ruokaa ja huolehtimaan itsensä palvelemisesta varauksesta ja checkkauksesta ja tavaroiden kantamisesta lähtien, kaikki tämä halvalla! Myisivät helvetti kalliita lippuja! Kiitos taas halpayhtiöt. Pilataan ilmasto ja halvalla lähtee.

      Lisää tuohon vielä käsimatkatavaran kiristykset ja turvatarkastukset, niin alkaa miettiä kannattaako koneeseen nousta ellei henkeä jo uhata... Ei ole kyllä nautinto enää ilmamatkailu.

    • hjhjkk

      esim: blue1 - oulu-helsinki-frankfurt-los angeles missä on hesassa aamulla kapsäkkien haku
      tai finnair - oulu-helsinki-lontoo-los angeles suoraa menoa - kumman valitsisit?

      • lipulla

        Jos sinulla on jatkot samalla varauksella eli ns. samalla lipulla niin laukut chekataan määränpäähän kuten ennenkin. jos ostat monta eri lippua niin ei.


      • eteenpäin_
        lipulla kirjoitti:

        Jos sinulla on jatkot samalla varauksella eli ns. samalla lipulla niin laukut chekataan määränpäähän kuten ennenkin. jos ostat monta eri lippua niin ei.

        jos sulla on end-to-end vauraus niin laukut pitää hoitaa perille itse köpiksessä esim. HEL-CPH-HEL//CPH-PEK-CPH. Yksi PNR (varaus) ja kaksi lippunumeroa.

        Sitten taas back-to-back varauksessa HEL-CPH-PEK-CPH-PEK laukut menee suoraan perille (koko reitti on samalla lippunumerolla).

        Nyt siis kiva matkatoimistovirkailija ei voi kirjottaa sulle kahta lippua samaan varaukseen ja laukut menis suoraan perille.

        Finnairilla taas molemmissa vaihtoehdoissa laukut menee suoraan perille, koska ne on samassa varauksessa (PNR).

        Eli blöö/sas sucks again. En ruuat sitten palvelu - mitä seuraavaksi? Näinkö Lars parantaa tuottavuutta?

        Missä on se SAS vuodelta 1998?

        Hyvä artikkeli IHT lehdessä:
        http://www.iht.com/articles/2007/06/01/arts/tyler2.php


    • SaanaXL_

      Näköjään Flightforumin pikkupojat ovat taas ängenneet tänne. Ehkäpä olisi taas syytä palata pohtimaan, voisitko tuoda matkustajakoneen alas simutaidoilla. Se se vasta hauskaa luettavaa on.

    • connected

      with SAS. Kyllä kilpailijoiden leirissä kuollaan nauruun!!! Taas joku "exceltaulukkomanageri" on päässyt loistaan säästöideoillaan. Seuraava laskusuhdanne niin SAS on konkassa, tietysti nyt kannattaisi laittaa paloiksi ja myydä kun saisi vielä hintaa.

    • tyhmä ei tajunnut,

      eli jos mulla on liput SAS:illa HEL-EWR-HEL jossa on vaihto Arlandassa, niin siirretäänkö ne matkatavarat suoraan vai ei ?? Sinänsä ei paniikkia kun vaihtoaika on yli 2 tuntia, mutta onhan se nyt ihan persiistä jos ne ei niitä siirtäisi ? Mutta ilm. nämä siirretään vai ??

      • Rbtr

        Jos on yksi lippu HEL-ARN-EWR niin matkatavarat siirretään automaattisesti jatkolennolle.


      • tietoa?
        Rbtr kirjoitti:

        Jos on yksi lippu HEL-ARN-EWR niin matkatavarat siirretään automaattisesti jatkolennolle.

        Siis löytyykä tästä asiasta mitään kirjallista infoa Blue1 tai SAS sivuilta? Mistään muualta kuin iltapäivälehden sivuilta en ole onnistunut tietoa löytämään. Eikä siinä kirjoituksessa selvitetty koskeeko laukkujen jatkochekkaus vain erilliselle lipulle kirjoitettuja varauksia vai samalle lipulle kirjoitettuja varauksia.

        Toki voi olla niin, etten vain löytänyt infoa ja se siellä jossain on.


      • Rbtr
        tietoa? kirjoitti:

        Siis löytyykä tästä asiasta mitään kirjallista infoa Blue1 tai SAS sivuilta? Mistään muualta kuin iltapäivälehden sivuilta en ole onnistunut tietoa löytämään. Eikä siinä kirjoituksessa selvitetty koskeeko laukkujen jatkochekkaus vain erilliselle lipulle kirjoitettuja varauksia vai samalle lipulle kirjoitettuja varauksia.

        Toki voi olla niin, etten vain löytänyt infoa ja se siellä jossain on.

        Olen itse kentällä töissä, joten voit luottaa siihen mitä aiemmin kirjoitin. En tiedä mistä löytyy se kirjallisena.


      • TIETOA
        Rbtr kirjoitti:

        Olen itse kentällä töissä, joten voit luottaa siihen mitä aiemmin kirjoitin. En tiedä mistä löytyy se kirjallisena.

        Siirretään vain jos Hesa-Tukholma väli
        on SAS koneella ja jos on BLUE1 niin ei siirretä.


      • on siis
        Rbtr kirjoitti:

        Jos on yksi lippu HEL-ARN-EWR niin matkatavarat siirretään automaattisesti jatkolennolle.

        yksi lippu koko matkalle ja kaikki SAS:in lentoja. On kuitenkin helpompaa että laukut siirretään, ja sen verran täytyy ollakin palvelua jäljellä että yhdellä, normaalilla lipulla samalla lentoyhtiöllä laukut siirretään eikä tartte niiden perässä ravata.


    • just joo

      Kukaan lentoyhtiö ei enää siirrä matkatavaroita toisen allianssin lennoille, ei edes se teille niin rakas finnair.

      Blue1, kuten myös Finnair, siirtävät matkatavarat saman allianssin lennoille vaikka helvetin jeeraan, kunhan koko reissu on kirjattu SAMALLE LIPULLE.

      Asiat kannattaa vaikka lukea firmojen nettisivuilta, jos on epäilyksiä eikä alkaa mollaamaan omaa tyhmyyttään.

      Kiitos

      • noinkaan

        Finnair kyllä siirtää laukut myös OW allianssin ulkopuolisille lennoille, silloin kun lennot ovat samassa varauksessa. Myös silloin kun kyse on OW yhtiöiden välisistä lennoista, mutta erillisellä varauksella. Esim jos ostat lennot HEL-FRA-KUL samalle varaukselle, niin laukut siirtyvät automaattisesti Finnairin Frankfurtin lennolta Malaysian Airlinesin Kuala Lumpurin lennolle, vaikkeivat ole samaa allianssia.

        Olen kovasti yrittänyt lukea uudesta käytännöstä mm. Blue 1 nettisivuilta, mutta mitään tietoa ei siellä ole ollut. Ellei sitten viimeisen viikon aikana ole tullut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      2045
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      709
      1382
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1122
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      124
      984
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      805
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      15
      622
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      563
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe