Eli siis, onnistuuko vihannespunkit karkottamaan kaupoista saatavilla myrkkypuikoilla, jotka laitetaan suoraan multaan? Kaikki keinot on jo kokeiltu ja kuukausien ajan banaanipuuni ovat olleet karanteenissa, jospa ne vielä selviäisivät..
Vihannespunkkien torjunta
3
1260
Vastaukset
- siihen
Ensinnäkin vihannespunkki vioittaa lehtiä, ei juuria. Sen mukaisesti vihannespunkkeja torjutaan ruiskuttamalla lehdille -sekä ylä- että alapinnoille- kahden prosentin Puutolu- tai mäntysuopaliuosta useammin kuin kerran. Muutkin pehmeät tuholaiset vähenevät samalla tavalla, mutta kovakuoriaiset on litistettävä itse.
- Onttomukulakiurunkannus
Käsittääkseni ne multaan pistettävät ötökkäpuikot toimivat sillä tavoin, että kasvi saa mullasta ravinteita ja vettä imiessään myös jotain sellaista myrkkyä, mikä ötökän elimistöön jouduttuaan listii koko mönkkärin. Ei siis ole väliä sillä, syökö kyseinen öttiäinen juuria vai lehtiä vaiko peräti kukintoja. Kun kasvin nesteessä on sitä puikosta peräisin olevaa tavaraa, elukasta lähtee henki.
Korjatkaa jos olettamani on väärä! - alkup.
Onttomukulakiurunkannus kirjoitti:
Käsittääkseni ne multaan pistettävät ötökkäpuikot toimivat sillä tavoin, että kasvi saa mullasta ravinteita ja vettä imiessään myös jotain sellaista myrkkyä, mikä ötökän elimistöön jouduttuaan listii koko mönkkärin. Ei siis ole väliä sillä, syökö kyseinen öttiäinen juuria vai lehtiä vaiko peräti kukintoja. Kun kasvin nesteessä on sitä puikosta peräisin olevaa tavaraa, elukasta lähtee henki.
Korjatkaa jos olettamani on väärä!Kiitoksia vastauksista! Olen kyllä itsekin tämän jälkimmäisen vastauksen kannalla, puikoissa kun nimenomaan luki että imeville hyönteisille. Ei muuta kuin kokeilemaan siis! Kaikki muut keinot tosiaan on kokeiltu, niin sprayt kuin mäntysuovatkin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438405Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067586Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255819Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214862Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472720Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e91547Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol91505Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2341464