Eli siis, onnistuuko vihannespunkit karkottamaan kaupoista saatavilla myrkkypuikoilla, jotka laitetaan suoraan multaan? Kaikki keinot on jo kokeiltu ja kuukausien ajan banaanipuuni ovat olleet karanteenissa, jospa ne vielä selviäisivät..
Vihannespunkkien torjunta
3
1174
Vastaukset
- siihen
Ensinnäkin vihannespunkki vioittaa lehtiä, ei juuria. Sen mukaisesti vihannespunkkeja torjutaan ruiskuttamalla lehdille -sekä ylä- että alapinnoille- kahden prosentin Puutolu- tai mäntysuopaliuosta useammin kuin kerran. Muutkin pehmeät tuholaiset vähenevät samalla tavalla, mutta kovakuoriaiset on litistettävä itse.
- Onttomukulakiurunkannus
Käsittääkseni ne multaan pistettävät ötökkäpuikot toimivat sillä tavoin, että kasvi saa mullasta ravinteita ja vettä imiessään myös jotain sellaista myrkkyä, mikä ötökän elimistöön jouduttuaan listii koko mönkkärin. Ei siis ole väliä sillä, syökö kyseinen öttiäinen juuria vai lehtiä vaiko peräti kukintoja. Kun kasvin nesteessä on sitä puikosta peräisin olevaa tavaraa, elukasta lähtee henki.
Korjatkaa jos olettamani on väärä! - alkup.
Onttomukulakiurunkannus kirjoitti:
Käsittääkseni ne multaan pistettävät ötökkäpuikot toimivat sillä tavoin, että kasvi saa mullasta ravinteita ja vettä imiessään myös jotain sellaista myrkkyä, mikä ötökän elimistöön jouduttuaan listii koko mönkkärin. Ei siis ole väliä sillä, syökö kyseinen öttiäinen juuria vai lehtiä vaiko peräti kukintoja. Kun kasvin nesteessä on sitä puikosta peräisin olevaa tavaraa, elukasta lähtee henki.
Korjatkaa jos olettamani on väärä!Kiitoksia vastauksista! Olen kyllä itsekin tämän jälkimmäisen vastauksen kannalla, puikoissa kun nimenomaan luki että imeville hyönteisille. Ei muuta kuin kokeilemaan siis! Kaikki muut keinot tosiaan on kokeiltu, niin sprayt kuin mäntysuovatkin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2221537- 291393
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!691207- 781194
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18942Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per175855