Olen aivan helvetin kateellinen tavallisille päivätyössä käyville ihmisille, koska heillä on pitkät lomat, lomaltapaluurahat ja kaikenlaisia etuuksia.
Itse olen pakon sanelema yksityisyrittäjä, vapaata ei käytännössä ole yhtään, ei tietoakaan että tulis liksaa jos sattuis joskus pääsemään vapaalle ja työviikko on 7 päiväinen.
Kateellinen normaali duunareille
4
1032
Vastaukset
- valkokaulusduunari
Niinpä, mutta kuten omakohtaisesti tiedät niitä normaaliduunaripaikkoja ei vain ole niin tarjolla. Ja nekin mitä on, on kauhean ja jatkuvan tappelun takana.
- työmiehiä..
Palkaa porukkaa töitä tekeemään. Kohta mulla alkaa lomat heinäkuussa ja on lomaltapaluu rahat. Pomolla alkaa kanssa lomat samaan aikaan, mutta on oudosti ollut pois viime viikon ja ei ole tänäänkään näkynyt, mutta mikäpäs siinä kun on sen oma yritys, voi paistatella päivää.
- palkkatyöläinne
Omakohtaista kokemusta ei ole, mutta sivusta olen seurannut monenlaisia yrittäjiä. Osa pitää lomat ja osa raataa pitkää päivää. Toisilla ei ole varaa pitää lomaa, toiset on niin ahneita tai työhulluja, etteivät malta vaikka voisivatkin.
Vakaassa vaiheessa olevan menestyvän yrityksen asiat voi hoitaa siten, että mahdollisuus lomaan jää myös yrittäjälle itselleen.
Olen kuullut myös sellaisesta yrittäjästä (yksi firman omistajista), joka viettää kaukomailla palmun alla joka vuosi 2-3 kk. Loput ajat sitten tehdään sesonkina tosissaan töitä pyöreitä vuorokausia. - -duunari-
Saisi kunnolla vastata asioista. Olisi oman onnensa seppä, eikä tällainen orja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 351750
- 681741