Mikä on järkevä hinta pk-seudulla kivitalon arkkitehti- sekä pääsuunnitelusta? Olemme saaneet yhden tarjouksen, noin 13000 eur, joka tuntuu kalliilta? Mikä on yleinen arkkitehtien tuntitaksa?
Otan mielelläni vastaan vinkkejä hyvistä kivitalosuunnittelijoista :)
Arkkitehti- & pääsuunnittelu - mitä maksaa?
10
3350
Vastaukset
- asioista selvää
Täältä saat vaan paskaa silmilles. Ehkä sen ansaitsetkin.
- Zabadak
Ei tuntitaksa (tai kokonaishinta) merkkaa mitään vaan se, mitä sillä saa.
Vai?- alkuperäinen kysyjä
että täällä Suomi24 palstalla saa usein vain asiattomia ja loukkaavia vastauksia :(
Mistähän löytäisi paremman rakentamiseen liittyvän keskustelupalstan?
Toki se on tärkeintä mitä rahalla saa mutta mistä voin tietää onko esim. 13000 eur maksava suunnitelma parempi kuin jokin edullisempi? - että,
alkuperäinen kysyjä kirjoitti:
että täällä Suomi24 palstalla saa usein vain asiattomia ja loukkaavia vastauksia :(
Mistähän löytäisi paremman rakentamiseen liittyvän keskustelupalstan?
Toki se on tärkeintä mitä rahalla saa mutta mistä voin tietää onko esim. 13000 eur maksava suunnitelma parempi kuin jokin edullisempi?kyl sie sit oot ihan höpsö.
- arxitehti
alkuperäinen kysyjä kirjoitti:
että täällä Suomi24 palstalla saa usein vain asiattomia ja loukkaavia vastauksia :(
Mistähän löytäisi paremman rakentamiseen liittyvän keskustelupalstan?
Toki se on tärkeintä mitä rahalla saa mutta mistä voin tietää onko esim. 13000 eur maksava suunnitelma parempi kuin jokin edullisempi?Ajattelepa mitä suunnittelija tekee tai mitä sen pitäisi tehdä ja mihin se palkkiota tarvitsee? Suunnittelu on optimointia ja asioista huolta pitämistä, suunnittelu ei ole piirtämistä.
Jos olet järkevä palkkaat suunnittelijan miettimään resurssiesi käyttöä mahdollisimman järkevästi etkä piirtämään.
Piirtäjiä on maailma täynnä, suunnittelijoita on vähemmän. Jos annant vähän resursseja saat piirtelijän joka töräyttää paperille nopeasti ensimmäiset kyhäelmät. Suunnittelu on iterointia ja mahdollisuuksien kartoittamista. Jos arkkitehtisi käyttää -sanotaan 300 tuntia taloosi - niistä suunnittelua on ehkä 114 tuntia, muu on kokouksia, palavereita, neuvotteluja, asioiden tarkistamista ja junailua yms.
Mitä enemmän annat suunnittelijallesi resursseja sitä enemmän hän voi asioita selvittää ja hoitaa asioita puolestasi ja pitää puoliasi rakennushankkeessa.
- Kysy useammalta
Pienellä tiedustelukierroksella saat hinnan puolitettua.
- yxarkkari
KOHTEESTA riippuen 10-14 t€. Sillä saa itselleen suunnitellun omakotitalon. Pääsuunnittelun osa tuosta summasta on noin 2000€. Olemme pieni ark.tsto pk-seudulla.
Pientalosuunnittelijoita löydät listattuna SAFAN sivuilta www.safa.fi ja sieltä pientalosuunnittelijoita 2006. Tässä linkkikin:
http://www.safa.fi/archive/162_Pientalosuunnittelijoita_2006.pdf
Samalla sivulla löydät myös arkkitehtihaun. Myös rakennusmestarit ja rakennusarkkitehdit mielellään tituleeraavat itseään arkkitehdeiksi ja myyvät 'arkkitehdin' palveluita. KOulutus on täysin erilainen.- luovuus & kokemus myös ...
Varmasti SAFA arkkitehdilla on parempi koulutus kuin rakennusarkkitehdilla mutta takaako se paremman lopputuloksen? Ainakin näin maallikkona taloja vertailleena ovat rakennusarkkitehtien luomukset mielestäni yhtä hyviä kuin SAFA arkkitehtien tekemät. Mielestäni arkkitehdin luovuus ja kokemus ratkaisevat paljon, ei pelkkä koulutus.
- Mualikko
luovuus & kokemus myös ... kirjoitti:
Varmasti SAFA arkkitehdilla on parempi koulutus kuin rakennusarkkitehdilla mutta takaako se paremman lopputuloksen? Ainakin näin maallikkona taloja vertailleena ovat rakennusarkkitehtien luomukset mielestäni yhtä hyviä kuin SAFA arkkitehtien tekemät. Mielestäni arkkitehdin luovuus ja kokemus ratkaisevat paljon, ei pelkkä koulutus.
Eipä sillä safa-arkkitehdilla ole yhtään parempi koulutus, se vain kestää pidempään ja pitää sisällään täysin eri asiat kuin rakennusarkkitehtien.
Uskon että näkemyksesi on aivan oikea, sinusta lopputulos on ollut vähintään yhtä hyvä kuin arkkitehdinkin. Itse en osaa tosin sanoa ulkopuolelta katsoen oliko suunnittelija raksa-arkkitehti vai safa-mies.
Kyse on lähinnä siitä kuinka pitkäaikaista sijoitusta rahoilleen hakee. Ei kyse ole kummallisten pahkuroiden luomisesta.
terv.
Safa-karkkimatehti
- tänä maksaa minulle
Arkkitehti tuntitöinä 4500 on piirretty oikein kunnolla ja me muuteltu.
Rakenne urakka 3600
katsele millainen käsiala ja maine markkinoilla
sitten voit arvioda hintaa mikä on kallis ja halpa
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849