Betoni ja kosteus

Rivitalomme sokkeli rakennettu 80 luvulla on kauttaaltaan kalkkihärmässä ja osittain rapautunut. Voikohan tämä johtua betonilaadusta kun sitä on aika korkeallakin ja autokatoksissa. Aljuoksujen kosteusvaurioita ei taloyhtiössämme ole havaittu.
1783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

betoni voi olla laadultaan sellaista mihin kosteus nousee hyvin ja pääsee näin aiheuttamaan rapautumista ja härmettä pintaan, eikä kestä hyvin pakkasrasitusta.

Pää syy kuitenkin tähän todennäköisesti on se, että kosteus pääsee sokkeliin eli joko perusmuurilevy puuttuu tai salaojat ovat puutteelliset tai rakennus on tehty liian alas suhteessa maanpintaan.

Salaojia tehtiin noihin aikoihin paljon 50 mm halkaisijaa olevalla putkella ja se kun vielä asennettiin huonosti tasattuun kaivantoon niin vesi ei siellä juuri minnekkään liiku ja vielä kun aikojen saatossa putkeen on kasautunut hienoainesta on se todennäköisesti tukeutunut.

Kannattaa tarkistaa perusmuurilevyn ja salaojan toimivuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dirlandaa kirjoitti:

Rivitalomme sokkeli rakennettu 80 luvulla on kauttaaltaan kalkkihärmässä ja osittain rapautunut. Voikohan tämä johtua betonilaadusta kun sitä on aika korkeallakin ja autokatoksissa. Aljuoksujen kosteusvaurioita ei taloyhtiössämme ole havaittu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu